Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Paylaş
 

Kadın ve erkeklerde ortak görülen saç dökülmesi bazen ciddi anlamda can sıkıcı olabiliyor, kadınlarda her ne kadar fazla belli olmasa da erkeklerdeki saç dökülmeleri hem psikolojik hemde fiziksel anlamda olumsuz etkilere yol açmaktadır. Pek çok farklı nedenlerden dolayı saç dökülmesi yaşanabilir, erkeklerde genellikle genetik yada demir eksikliği nedeniyle oluşurken kadınlarda ise çinko yetersizliği nedeniyle saç dökülmesi yaşanmaktadır. Bu yazımızda saç dökülmesine ne iyi gelir? Sorunun cevabını detaylı bir şekilde aktaracağız.

Duş aldıktan sonra yada saçlarınızı taradığınızda dökülen saçlardan şikayetçi misiniz? Saç dökülmesi, kullandığınız şampuandan tutun beslenme şeklinize kadar pek çok nedene bağlı olarak dökülebilmektedir. Saç dökülmesine iyi gelen besinler, bitkisel ve alternatif çözümler için yazımızın devamını mutlaka inceleyin.

Saç Dökülmesine Neden Olan Etkenler

Saçların dökülme yada azalma miktarı kadında ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Kadınlar açısından baktığımızda güneş ışınları, kimyasal ürün kullanımı, boya, gebelik ve doğum kontrol hapları ciddi bir etkenken erkeklerde stres, genetik yapı ve cerrahi işlemler saç dökülmelerine neden olmaktadır.

Saçlar üç evrede ele alınmaktadır. Büyüme, gelişme ve dökülme olarak adlandırılan bu üç dönem ortalama 3 yıllık bir süreçtir, günlük ortalama 70-100 tel arası saç dökülmesi normal olarak karşılanır eğer saç dökülmeniz devamlı ve bu oranlardan daha yüksek ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.Saç Dökülmesini Engelleme Yöntemleri

Saç dökülmesini engellemenin en etkili yollarından birisi kan dolaşımını hızlandırmaktır bunun için zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı kullanarak saç derinize masaj yapabilirsiniz, bu şekilde yaklaşık 10 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu işlem sayesinde hem daha güçlü saçlara sahip olabilirsiniz hemde saç dökülmelerini engelleyebilirsiniz.

Bu Önerimiz İşinize Yarayabilir

Saç seyrekliğini engelleyen ve yeni saç oluşumunu sağlayan bitkisel ürünlerin başında soğan geliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda saç derisine uygulanan soğanın kan dolaşımını arttırdığı böylelikle daha güçlü saçlara sahip olunduğu tespit edilmiştir. Soğan ile saç dökülmesini önlemek için mikser ile bir adet soğanı doğrayın ve suyunu bir kaşık bal ile karıştırarak saçınıza sürüp bir süre bekletin.

Saç köklerini uyaran bir diğer gıda ısırgan otudur. Haftada üç gün boyunca ısırgan otu yağını tıpkı soğanda olduğu gibi masaj yaparak saçınıza sürün, farkı göreceksiniz.

Yoğun bir şekilde allisin içeren sarımsak da saç çıkarmada oldukça etkilidir. Diğer uygulamalardan farklı olarak bir diş sarımsağı ikiye bölüp saç diplerinize sürün, bu işlem biraz canınızı acıtabilir ancak oldukça etkili ve hızlı sonuç alabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Uzmanın Önerileri

Güzellik ve estetik uzmanı sayın Suna Dumankaya‘nın hazırladığı formül bir çok kişi tarafından test edilmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır işte o tarif;

Malzemeler
Yarım bardak zeytinyağı
2 tatlı kaşığı çörek otu yağı
2 tatlı kaşığı defne tohumu
1 yemek kaşığı maydanoz tohumu

Hazırlanış
Temiz bir kase içerisinde yukarıda yer alan malzemelerin tamamını karıştırın ve saçınızın özellikle diplerine sürerek fırça yardımı ile masaj yapın ardından streç ile sarın 2 saat bekleyin ılık suyla durulayın.

Profesör doktor İbrahim Saraçoğlu saçların daha parlak ve güçlü olması için hazırladığı formülü aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Bir kap içerisine bir avuç karanfil ve 1 litre su koyup ışıksız bir ortamda bir gün bekletip duş aldıktan sonra saçınıza sürün. Bir diğer farklı yöntem ise civanperçemi ile gerçekleşiyor, 100 gram civanperçemini su dolu bir kaba koyarak kaynatın ve saçlarınıza masaj yaparak sürün.

Bu Yöntem Saç Dökülmesini Engelliyor

Henüz saçlarınızda aşırı bir dökülme yok ancak ufak çapta da olsa azalmalar oluşmaya başlıyor ve saçlarınız zayıfsa aşağıdaki formül tam size göre! Yağın mucizevi özelliğini keşfedin.

Malzemeler
Çam yağı
Sarımsak yağı
Isırgan yağı
Biberiye yağı
Badem yağı
Zeytinyağı
(her bir yağdan 10-15 gram)

Hazırlanış
Yukarıda yer alan malzemelerin tamamını hijyenik bir cam kavanoz içerisine doldurup iyice karıştırıp bekletin. Öncelikle bir hafta boyunca yatmadan önce saçınıza sürün ikinci ve sonraki haftalarda 2 günde bir kullanmanızı öneririz.

Bu yazı 103 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak