Ozon Yağı Nedir? Ozon Yağının Faydaları

Ozon Yağı Nedir Ozon Yağının Faydaları
Paylaş
 

İnsan sağlığına yararı bir çok bilim adamı tarafından kanıtlanan ozon yağı hakkında geniş bilgilere ulaşmak ister misiniz?  Yüz yıllardır sağlıktan güzelliğe pek çok alanda kullanılan ozon yağı faydalarını sizler için detaylı bir şekilde araştırdık. İşte ozon yağı ile ilgili merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Atmosferin oldukça ufak bir bölümünü oluşturan, elektrik akımlarının oksijen gazlarının içerisinden geçirilerek üretilen ayrıca simgesi O3 olan içerisinde 3 atom yapısı bulunan rengi mavi ve kalıcı ağır bir kokusu bulunan rengi olmayan gaza Ozon adı verilir. Ozon yağı yapmak için, uzun bir süre zeytin yağına ozon salgılayan “ozon enjeksiyonu” sürecinden geçirilmesi gerekir. Ozonlu zeytin yağı, kaliteli organik, soğuk preslenmiş zeytin yağı ile yapılmalı ve cam şişede saklanmalıdır.

Ozonlu zeytin yağı, özellikle cilt sağlığı ile ilgili sağlık sorunları için güçlü ve doğal bir çözümdür. Dönemin çok ilerisinde olan ve dünyayı kökten değiştirebilecek icatlara imza atan Sırp kökenli mucit Nikola Tesla, ozon yağını ilk kez 1904 yılında piyasaya sürmüştür “GLYCOZONE” adıyla ülkenin her yerinde eczanelerde satılıyordu. Sıvı haldeki ozonlanmış zeytin yağı ile, ozonlanmış zeytin yağı macunu arasındaki fark içeriğindeki doymuş oksijen ve ozon miktarıdır.

Sıvı ozonlanmış zeytin yağı formüllerinde oran sadece yaklaşık %10 kadardır, ozonlanmış zeytin yağı macunu hacimce %50’ye kadar doymuş oksijen ve ozon içerir. Bir çok bilim adamı tarafından ozonlu yağlar bütün dünyada araştırılmaktadır. Bugün 20’den fazla ülkede, hastanelerde ve kliniklerde kullanılmaktadır.Soğutulmuş olarak 10 yıl, oda sıcaklığında 1 yıl bozulmadan özelliklerini muhafaza edebilmektedir. Ozon yağının piyasada çok çeşitli ölçülerde ve markalarda satışı yapılmaktadır, genellikle 100 ml olarak satılmaktadır. Fiyatı ML miktarına göre değişmekle birlikte 25 ile 50 TL arasındadır. Ozon yağı, hastalıkların yanı sıra estetik ve kozmetik sektöründe pek çok ürünün ham maddesi olarak kullanılmaktadır.

Ozon yağı, hava ile temas ettiğinde hemen parçalanır ve özelliklerini kaybeder. Bunun için kullanımdan hemen sonra içinde bulunduğu kabın ağzını kapatmak ve buzdolabına koymak gerekir. Kendine has bir kokusu vardır, ozon yağının bu kokusu şu ana kadar her hangi bir madde ile değiştirilememiştir. Bu koku ne kadar fazla olursa ozon gazının yağ molekülleri ile o kadar iyi birleştiğini gösterir buda ozon yağının kalitesi için önemlidir.

Uzun süre kullanımlarda vücutta bir birikim olmayacağı için yan etkisi bulunmamaktadır. Ozon yağı bütün bir cilde uygulanabilir, temiz bir elle veya tahta bir spatula ile cilde sürülmelidir. Bu yağı hangi amaçla kullanmak istiyorsanız (selülit, kırışıklıklar veya ciltteki lekeler gibi) o bölgeyi önce temizleyip ve kurutmak gereklidir. Daha sonra sadece bir krem sürer gibi sorunlu bölgelere uygulanmalıdır.

Ozon yağının kullanım süresi sorunlu olan bölgelere ve rahatsızlık cinsine göre farklılıklar gösterir. İyileşmeyen yaralarda yaranın büyüklüğüne ve derinliğine göre 1-3 ay arasındadır, mantar hastalıklarında 2-4 ay arasında sonuca ulaşılır tırnak mantarlarında bu süre daha uzun olabilmektedir. Yanıklarda; sadece yanığın iyileşmesi 10-12 gün arasındadır, fakat yanık izlerinin giderilmesinde yanığın büyüklüğüne ve derinliğine göre 2-4 ay arasında farklılık gösterir. Ağız eti, diş eti rahatsızlıklarında tedavi süresi 2-3 gündür en geç bir hafta içerisinde ağız ve diş eti rahatsızlıklarınız geçmiş olacaktır. Hemoroit (basur) tedavisi bir hafta on gün içerisinde olumlu netice vermektedir, egzama ve sedef gibi kronik hastalıkları ozon yağı 5-6 ay içerisinde tedavi edebilmektedir eğer bel fıtığından kaynaklı değilse kas ve eklem ağrılarını iyileştirme süresi ozon yağının sürüldüğü ilk günden başlamaktadır 10 15 gün içerisinde kesin tedavi tamamlanmış olur. Genetik kaynaklı değilse saç dökülmelerini en fazla 4-5 ay içerisinde durdurur.

Ozon Buharlı Sauna Faydaları

1- Bağışıklık sistemini güçlendirir
2- Ağrılarınızı ve stresinizi alır
3- Otuz dakika kaldıktan sonra kendinizi enerji dolu hissedersiniz
4- Dolaşımı düzenler, kan akışını hızlandırır
5- Hızlanan kan akışı cildinizin genel sağlığını olumlu yönde etkileyecektir

Ozon Yağının Faydaları

 • Deri hücrelerinin sağlıklı büyümesini sağlar, kepeklenmeyi önler, sterilize eder, zararlı toksinlerle savaşır.
 • Ciltteki yaralar ve ülser hastalığı için iyileşme sürecini hızlandırır. Akne, siyah noktalar, yaşlılık lekeleri, sedef hastalığı tedavisinde kullanılır.
 • Deri üzerindeki şişliği ve kızarıklığı azaltır.
 • Sinirleri yatıştırır, bacak ve yüz derisinde sinirler boyunca bir takım ağrılı fiskelerin dökülmesi biçimde kendini gösteren, mikroplu bir deri hastalığı olan ZONA tedavisinde etkilidir.
 • Ciltte oluşan ağrıları hafifletir.
 • Tıpkı bir pasta gibi katmanlı tabakalardan oluşan deriyi temizler ve sterilize eder.
 • Zararlı mikroplar, virüsler üzerinde yok edici özelliği vardır. Mantar hastalıklarını giderir.
 • Nemlendirici yüz kremi olarak mükemmel yararlıdır (cildinizde 20 dakika beklettikten sonra hemen çıkarmanız gerekir)
 • Makyaj silmede çok etkilidir. Bir masaj macunu olarak antioksidandır, laktik asit ve toksinlerin cilt gözeneklerinden dışarı çıkmasını sağlar.
 • İyileşme süreçlerinde yardımcı olur. Ameliyat veya doğal yaralanmalar sonucunda meydana gelebilecek izlerin yok edilmesinde kullanılır.
 • Tamamen doğal ve organik bir karışımdır. Evcil hayvanlarınızın yaralanmalarında çok etkin bir iyileştirici özelliği bulunmaktadır.
 • Ellerinizde, kollarınızda, koltuk altlarında doğal bir deodorant görevi üstlenir.
 • Arı, sinek sokmalarında böcek ısırmalarında hemen geçirici bir etkisi vardır.
 • Cildi sağlığına kavuşturur, dudak uçuklarında, egzamada ve vücuttaki çürüklerin tedavisinde kullanılır.
 • Güneş ışığı nedeniyle olan güneş yanığını tedavi eder.
 • Hemoroid (basur) tedavisinde en iyi doğal ilaçlardan birisidir.
 • Vücuttaki selülitleri azaltır.
 • Derideki kırışıklıklarının oluşumu önler ve azaltır.
 • Saç kıran hastalığına çok iyi gelir.
 • Bebeklerde, bebek bezinin oluşturduğu isiliklerin tedavisinde kullanılır.
 • Yatağa bağımlı olarak yaşayan insanların, vücutlarında oluşabilecek yaraların tedavisinde çok faydalıdır.
 • Dermatit denilen deri iltihaplarının önlenmesinde kullanılır.
 • Halk arasında kan çıbanı ve aslan pençesi adı verilen tehlikeli ve iltihaplı çıbanların tedavisinde kullanılır.
 • Ağrılı kas tedavisinde, masaj yapılmak suretiyle kullanımı çok etkili sonuç verir.
 • Cildiniz aşırı yağlı ise ve bu yağ nedeniyle gözeneklerin tıkanmasından rahatsızsanız ozon yağı size çok faydalı olacaktır.
 • Tüm dünyada görülen, uzun süren ve çok sık tekrar edebilen derinin en dış tabakasına yerleşen mantar enfeksiyonlarının yok edilmesinde çok iyi sonuçlar vermektedir.
 • Diş eti iltihabı rahatsızlıklarının çözümünde çok iyi sonuçlar vermektedir. Tanınmış sağlık pratisyeni Dr. Mercole ozon yağı ile dişlerinizi fırçalamayı, kürdan ile diş etlerinizi temizlemeyi önermektedir.
 • Oksitleyici özelliği vardır, dikkatli kullanıldığı taktirde mükemmel bir dezenfektandır.
 • Ozon üreten hava arındırıcıları sayesinde burun akması, burun tıkanıklığı, sulu gözler, burun, gözlerin ve damağın kaşınması gibi rahatsızlıklardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.
 • Ozon yağı, zihin fonksiyonlarının ve uyanıklığın sağlıklı devam edebilmesi için beyin sağlığına çok ciddi katkılarda bulunur. Baş ağrılarında kullanılabilir.
 • Karaciğer ve safra kesesi temizliği için günde alınacak bir çay kaşığı ozon yağı çok fayda sağlar.
 • Ozon yağı cinsel fonksiyonların düzenlenmesinde ve cinsel organda oluşabilecek yaraların tedavisinde kullanılır.
 • Bazı şeker hastalarında sebepsiz oluşan yaraların iyileşme sürelerini azaltmada etkili sonuçlar vermektedir.

Ozon Yağının Faydaları

Ozon Yağının Yan Etkileri Neler?

  Ozon yağı mutlaka seyreltilerek kullanılmalıdır. Özellikle küçük yaştaki çocuklar için kullanılırken çok dikkatli olunmalıdır.
  Aşırı miktarlardaki tüketim, sindirim sisteminin dengesini bozar.
  Bu yağı bildiğiniz ve tanıdığınız yerlerden almanızı öneririz. Aldığınız yağın gerçek ozon yağı olup olmadığını bilmeniz gerekir.
  Açık yaraya sürmemeniz gerekir.
  Bazı sağlık uzmanları tarafından, ozon yağının inceltilip içilebileceği söylenmektedir. Bu konu henüz çözüme kavuşmamıştır, ozon yağının içilerek tüketilmesi mutlaka bir doktor kontrolünde olmalıdır. 1-2 damladan fazla içilmesi tavsiye edilmemektedir.

Son olarak şunu söyleyebiliriz, ozon yağının dikkatli kullanıldığı sürece hiç bir zararı ve yan etkisi bulunmamaktadır. Güvenle tüketebileceğiniz tamamen doğal bir üründür sağlıkla kalmanız dileğimizle.

Bu yazı 138 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak