Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Çeşitleri

Paylaş
 

Bir çok hastalığın belirtisi olan, özellikle kış aylarında ortaya çıkıp bazen aylar süren ve günlük yaşımı olumsuz yönde etkileyebilen bir rahatsızlık olan öksürük ağırlıklı olarak üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle oluşmaktadır. Öksürüğün bir çok çeşidi bulunuyor, günümüzde en sık rastlanan öksürük türleri ise balgamlı ve kuru öksürüktür, sağlık kategorisi editörümüz Melike ERDEM sizlere öksürüğe nelerin iyi geldiğini, öksürüğü geçirmek için doğal yöntemleri açıklıyor.

Neden Öksürüyorum?

Vücudun savunma mekanizmasının ne kadar muhteşem olduğunu gösteren en büyük kanıtlardan birisidir öksürmek, bir hastalığın belirtisi olduğu kadar solunum yolunda oluşan mikrobun atılması için refleks olarak oluşmaktadır. Eğer öksürüğünüz bir aydır aralıksız devam ediyorsa bu durum kroniğe dönüşmüştür ve bu durum uzun süreli olarak devam edebilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonu, grip, nezle, reflü hatta kalp hastalıkları bile öksürüğe neden olmaktadır. Dış etkenler arasında en tehlikeli olanı sigaradan dolayı oluşan öksürüktür, bu durum KOAH hastalığına kadar varan sonuçlar doğurmaktadır.

İlginizi Çekebilir : KOAH Hastalığı İçin Alternatif ÇözümÖksürük türünün belirlenmesi uygulanılacak tedavi yönteminin türünün tespit edilmesinde önemli bir faktördür. Eğer sadece akşamları öksürüyorsanız ve kuru bir öksürük ise bu alerjik olabilir. Spordan sonra, aşırı efor harcadıktan sonra veya gülme konuşma gibi aktviteler öksürüğün artmasına neden oluyorsa bu astım belirtisidir.

Balgamlı öksürükler genellikle akciğer hastalığı yada bronşit rahatsızlığı nedeniyle oluşmaktadır. Ayrıca sigara içmek balgamlı öksürüğe neden olmaktadır, sigara içen kişilerde zaman içerisinde bronşlarda balgam oluşur vücut bu balgamı dışarı atmak için öksürmeye başlar.

Kuru Öksürük Nedir? Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamsız olarak gerçekleşen öksürük türüdür. Grip veya üst solunum yolları enfeksiyonu, akciğerlerin su toplaması gibi çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir. Eğer kuru öksürük ile birlikte ateş ve halsizlik varsa mutlaka doktora gitmelisiniz.

Bulunduğunuz ortamın kuruluğu, mikroplar, yetersiz sıvı tüketimi, sigara kuru öksürüğe neden olan etkenler arasındadır. Uzun süren kuru öksürüklerde boğazda deformeler oluşabilmektedir.

Kuru öksürüğü kesmenin en kolay yolu sıvı tüketimidir, ılık su veya bitki çayları içerek kuru öksürüğü azaltabilir, zamanla tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Alternatif olarak aşağıda yer alan karışımları tüketebilirsiniz.

Küçük bir kap içerisine bir miktar bal ve karabiberi ilave ederek karıştırıp tüketin bu öksürüğe iyi gelen en etkili yöntemler arasındadır. Bu karışımı tükettikten sonra üzerine ılık süt yada su içebilirsiniz. Bal yerine alternatif olarak dut pekmezi de önerilmektedir.

Ihlamur içmekte kuru öksürüğe oldukça iyi gelmektedir. Ihlamurun içerisine tarçın, limon veya zencefil ilave ederek içebilirsiniz.

Balgamlı Öksürük Nedir? Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Sigara tüketenlerde sıkça görülen balgamlı öksürük, üst solunum yollarında yer alan yeşil renkli sümüksü bir yapıdır. Vücut bu yapıyı dışarı atmak için belirsiz aralıklarla öksürür ancak sadece bu yöntemle vücuttan atması oldukça zordur. Size önereceğimiz yöntemlerle balgamlı öksürüğü kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir diye merak ediyorsanız aşağıdaki tarifleri inceleyebilirsiniz.

Buhar Makinesi ile Ciğerlerinizi Rahatlatın
Nemsiz havalarda kendisini daha belli eden balgamlı öksürüğü azaltmak ve ciğerlerinizi yumuşatmak için buhar makinesi içerisine bir miktar tuz ilave ederek burnunuza çekin, kısa bir sürede etkisini gösteren bu yöntem ile daha rahat nefes alabilir ve balgamı atabilirsiniz.

Limonlu Su Tüketebilirsiniz
Ilık bir bardak su içerisine yarım limon sıkıp için, bunu gün boyu tekrar ederseniz balgamınızı atmanız daha kolay olacaktır. Solunum yollarınızı açmaya yarayan bu yöntem ayrıca vücut sağlığı içinde oldukça yararlıdır.

Öksürüğe İyi Gelen Karışımlar

‘Doğal antibiyotik’ olarak adlandırılan ve etkisi kanıtlanmış bir çok karışımı sizler için tek bir bölümde topladık. Sizde öksürükten şikayetçiyseniz bu yöntemleri evinizde hazırlayıp içebilirsiniz.

Karabiber Çayı ile Öksürüğünüzü Kesin
Ilık su, karabiber ve bal ile hazırlanan bu doğal yöntem sayesinde boğazda balgamın yumuşaması sağlanır. Devamlı olarak tükettiğiniz ise tamamen öksürüğünüz kesilecektir. Bir kap içerisine karabiber ve balı koyup karıştırın (karabiberin taze çekilmiş olmasına özen gösterin) ardından suyu döküp karıştırın.

Kekik & Bal Karışımı
Sadece öksürüğe değil grip ve solunum rahatsızlıkları içinde oldukça etkili olan bu yöntem kekik yaprağı ve bal karıştırılarak tüketilmelidir.

Karabiber & Limon & Tuz Üçlüsü ile Öksürüğe Veda Edin

Tadı her ne kadar çok güzel olmasa da oldukça etkili bir yöntemdir. Limonun c vitamini özelliği sayesinde vücudunuza oldukça yararlıdır. Yarım limon üzerine karabiber ve tuz ilave edip yiyebilirsiniz.

Öksürük Nasıl Geçer? Alternatif Yöntemler

Bitkisel karışımların yanı sıra uygulayacağınız farklı yöntemlerde öksürüğünüzü hafifletebilirsiniz. Örneğin bol bol sıvı alın, C vitamini yönünden yüksek değerlere sahip gıdalar tüketin, nemsiz ve kuru ortamlardan uzak durun, soğuk ve aşırı sıcak yiyecek içecek tüketmeyin. Bilinenin aksine sıcak şeyler tüketmek boğazları daha çok tahriş eder ve öksürüğün artmasına neden olur.

Bu yazı 150 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak