Nasıl Mutlu Olabilirim?

Nasıl Mutlu Olabilirim
Paylaş
 

İnsanoğlu var olduğundan beri ‘nasıl mutlu olabilirim?’ Sorusunun peşinden koşmuştur. Bu konuda sayısız araştırma yapılmış, binlerce makale yazılmıştır. Bilim adamları son yıllarda yaşama sevincini, pozitif olma konularını kısacası mutlu olabilmenin sırlarını ortaya çıkarak önerileri sıralamışlardır. Pembe Sihir olarak bizde sizlere bilim adamlarının mutluluk formülünü içeren maddeleri hazırladık, okumanızı ve uygulamanızı öneririz.

Bol Bol Şükredin
Bol Bol Şükredin
Gece yatağında, onları mutlu eden üç şeyi akıllarından geçiren insanların, diğer insanlardan daha mutlu olduğunu kanıtlayan Pennsylvania Üniversitesinden Prof. Martin Seligman şunu da belirtmiştir “Sizi mutlu eden şeylerin önemli olması da gerekmez; eşinizin, sevdiği tatlıyı almayı hatırlaması bile şükretmeniz için yeterlidir”.

İnançlı Olmaya Bakın
Yurt dışında yapılan bir çok araştırma sonucunda inançlı olan insanların inancı olmayanlara göre hayatlarından çok daha memnun ve çok daha mutlu olduğu ortaya çıkmıştır Doç. Dr. Bruce Headey’in Melbourne Üniversitesinde yaptığı 25 yıllık araştırmanın sonucunda, inançlı insanların kariyer endişesi fazla taşımadıkları ve duygusal açıdan daha istikrarlı olduğu ortaya çıkmıştır.

Sık Sık Gülümseyin
Sık Sık Gülümseyin
Gerçekten üzgün olduğunuz anda bile, mutluymuş gibi davranmak ve gülümsemek kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacaktır.

Hakkınızda Düşünülenleri Umursamaktan Vazgeçin
Kendiniz olun ve insanları memnun etmeye çalışmaktan vazgeçin.Eviniz İşe Yakın Olsun
İş yerine 15-20 dk mesafede oturan kişilerin daha mutlu olduğunu İngiltere’de yapılan son araştırmalar kanıtlamıştır. Her gün işe gidip gelirken kat ettiğiniz uzun yol fiziksel ve ruhsal sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Yaşamınızda ‘Mavi’yi Çoğaltın
Yaşamınızda Maviyi Çoğaltın
Susex Üniversitesi Araştırmacıları, mavi rengin stresi yok ettiğini, mutluluğu arttırdığını ve öz güveni geliştirdiğini kanıtlamışlardır. Araştırmacılara göre, çevrelerinde mavi rengi görenler kendilerini daha mutlu hissetmektedirler. Mavi renkle özellikle akşam saatlerinde iç içe olunduğunda insanların mutluluğu çok daha fazla artmaktadır.

Gıdanıza Çok Dikkat Edin
Yaşamınızda sıkça tükettiğiniz 8 gıdayı azaltırsak veya kaldırırsak zahmetsizce sağlığımıza ve genç bir görünüme sahip oluruz. İşte o besinler;

Kahve
Göz çevresindeki kırışıklıkları çoğaltır, cildinizi kurutur. Kahve yerine yeşil çay veya diğer bitkisel çayları tercih edebilirsiniz.

Tuz
Cildi zayıflatarak kırışıklıklara neden olur buda ruhsal yapınızda olumsuzluğa yol açmaktadır.

Alkol
Göz altı torbalarına yol açar, vücuttaki su dengesini bozar.

Şeker
Aşırı şeker tüketimi derinin yaşlanma süresini hızlandırır. Bir hafta şeker tüketmezseniz cildiniz parlayacaktır.

Kırmızı Et
Kırmızı et tüketimini haftada bir yada iki kezle sınırlandırmak gerekir. Kırışıklıkların erken oluşmasına neden olabilir.

Soda
Şişkinliğe ve cildin matlaşmasına neden olur. Dişlerin mine tabakasını savunmasız hale getirir.

Baharatlı Gıdalar
Kadınlarda menopoz sonrası dönemde cildin hızla kırışmasına yol açabilir. Kan damarlarını kuruttuğu kanıtlanmıştır.

Karbonhidratlar
Makarna, ekmek gibi gıdalar ciltteki kolajeni parçalayarak, cildin esnekliğini yitirmesine neden olurlar.

Romantik Olmalıyız
Bilim adamlarının Cornell Üniversitesinde yaptığı araştırmaya göre; ilişkisi olan insanlar, olmayanlara göre çok daha mutlu olurlar. İlişkilerin mutluluk üzerinde olumlu yönde büyük etkisi vardır.

Günde En Az 6 Saat Uyuyun
İngiltere’de yapılan bir çalışma; günde en az 6 saat kesintisiz uyumanın insanları çok daha fazla mutlu ettiğini kanıtlamıştır.

10 İyi Arkadaşınız Olmalı
10 İyi Arkadaşınız Olmalı
En az 10 iyi arkadaşa sahip olduğunu söyleyen yetişkin insanların beş veya daha az yakın arkadaşa sahip olanlardan daha mutlu olduğunu Nottingham Üniversitesinin yaptığı bir araştırma ortaya koymuştur. Yapılan bu çalışmada arkadaş çevremizi genişletmemizin kendimizi daha mutlu hissettirdiği anlaşılmıştır.

Yardımsever Olun
Kendiniz için değilde, başka insanlar için para harcamak size kendinizi daha iyi hissettirecektir. En büyük verici insanların en mutlu insanlar olduğu yapılan bir çok araştırmada ortaya çıkmıştır. Başkalarına para vererek veya bağış yaparak mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Tarafsız Olun
‘Ultimate Happiness Prescription’ Adlı kitabın yazarı Dr. Deepak Chopra, mutlu olmak ve aydınlanmak için tarafsız olmak gerektiğini söylüyor. Chopra “eğer kendi bakış açınızı savunmayı bırakırsanız, enerjinizin %99’unu tasarruf edersiniz ve çok daha mutlu olursunuz” diyor.

Hedefler Belirleyin
Wisconsin Üniversitesinden Richard Davidson ‘bir amaç doğrultusunda çalışmak, olumlu duyguları devreye sokar’ diyor. Psikolog Jonathan Freedman ‘kendilerine kısa ve uzun vadeli hedefler koyanların, koymayanlara göre daha mutlu olduğunu’ ileri sürüyor.

Destek Arayın
Problemlerinizle tek başına baş etmeye çalışmayın akrabalarınızın yada arkadaşlarınızın, hayatınızın her noktasında desteklerini almaya gayret edin.

Çok Fazla Taviz Vermeyin
Karışıklı olduğu sürece ödün vermek iyi bir şeydir. Başkalarının ihtiyaçlarını ve arzularını sürekli olarak öncelik haline getiriyorsanız bu ilişkiyi sürdürmeye değer mi diye kendinize sorun.

Gezmeye Daha Çok Zaman Ayırın
Gezmeye Daha Çok Zaman Ayırın
Seyahat etmek, insana bir tür özgürlük hissi verir buda bireyi mutlu eder. Paranızı gereksiz şeylere harcamaktan vazgeçin, seyahat ederek harcamalar yapın hayatın ve hayat tarzlarının ne kadar çeşitli olduğunu fark edin.

Endişelenmeyi Bırakın
Endişelenmeyi bıraktığınızda, işlerin çok daha iyiye gittiğini görüp huzurlu ve mutlu olacaksınız. Endişelenmenin hiç bir işe yaramadığını anladığınız anda, zihninizin her şeyi kabullenmesini sağlarsınız.

Para Biriktirin
Hayatınızda her zaman ve her an keskin dönüşler ve değişimler olacaktır. Hayat her zaman değişim halindedir, kötü günler için birikim yapmak paranızla yapabileceğiniz en akıllı iştir buda sizi mutlu edecektir.

Bağışlayıcı Olun
Geçmişi, arkada bırakabilmek kolay değildir çoğu kez zaman alır. Ancak sonunda elde edilen paha biçilmez bir özgürlüğe kavuşulur. Mutluluğa giden yok kendinizi ve başkalarını affetmekten geçer.

‘Hayır’ Diyebilmeyi Öğrenin
Birisi için bir şey yapmayı neden red ettiğinizi açıklamak zorunda değilsiniz. ‘Hayır’ doğrulama gerektirmeyen bütün bir cümledir. Hayır diyebilmek mutluluk kapısını açan anahtarlardan birisidir.

Bu yazı 62 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak