Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide Bulantısı Nasıl Geçer
Paylaş
 

Mide bulantısı çoğu zaman bir hastalık değil semptondur (vücuttaki bir hastalığa eşlik eden ve hastalığın göstergesini oluşturan belirti, bulgu). Bulantı giderici ilaçlar rahatlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır fakat bu ilaçların uyuşuklukta dahil olmak üzere olumsuz yan etkileri vardır. Kusmaya yol açan bulantı, ciltte değişikliklere, dudak ve ağız kurumasına batık gözlere, göz yaşı olmadan ağrımasına, susuzluğun ve hızlı solumaya neden olan su kaybına yol açabilir.

Mide bulantısı beyindeki kusma merkezine mesaj gönderen bir tetikleyicilerden kaynaklanır. Mesajlar mide ve bağırsaklardan, beynin diğer bölgelerinden, duyulardan iç kulaktan veya kan dolaşımından gönderilebilir. Mide bulantısı, hemen hemen her insanda görülen rahatsız edici ve kaygı verici bir durum olmasına rağmen bazı kişilerde sıklıkla ortaya çıkar, sabit bir nedene bağlı kalmaksızın bir çok farklı nedenle mide bulantısı yaşanabilmektedir, şimdi sizlere mide bulantısına neden olan faktörleri detaylı bir şekilde sıralıyoruz.

Midemiz Neden Bulanır?

  Gripal enfeksiyonların seyri sırasında.
  Bakteriyel enfeksiyonların olduğu zamanlarda.
  Bazı ilaçların kullanımı sırasında.
  Psikolojik etkenler bulantıyı tetikleyebilir.
  Besin zehirlenmeleri mide bulantısına sebep olabilir.
  Bünyesi hassas insanlarda yolculuk esnasında mide bulantısı yaşanabilir.
  Sevmedikleri bir görüntü, manzara veya bir olay karşısında midesi bulanan vakalara sıkça rastlanmaktadır.
  Mide ülseri
  Araç tutması
  Migren
  Yüksek tansiyon
  Mide veya bağırsak yırtılması
  Apandis
  Safra iltihabı ve taşı
  Hamilelik
  Bağırsak tıkanması

Yukarıda yer alan nedenler mide bulantısına neden olan faktörler arasında en sık görülen durumlardır. Bulantı tedavisine başlarken ilk önce bulantının neden kaynaklandığını tespit etmemiz gerekir.

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Tedavi YöntemleriMide Bulantısını Azaltmak İçin Öneriler

 • 1-) Yemek yedikten sonra ayağa kalkın ve dik durun. Yemek sonrası uzanmak bulantıyı tetikler.
 • 2-) Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Pilav, elma, krater, muz veya fırınlanmış patates yemek mide bulantısı olma riskini azaltır ve hafifletir.
 • 3-) İçerisinde protein barındıran yiyecekleri tercih edin. Kırmızı ve beyaz et, fasulye, nohut, süt, yumurta, yoğurt, peynir gibi.
 • 4-) Büyük öğünlerden kaçınmalıyız. Mide bulantısını hissettiğinizde daha küçük ve sık öğünleri tercih etmek mide bulantısı belirtilerini azaltmanıza yardımcı olacaktır.
 • 5-) Yemekle birlikte sıvı tüketmeyin, yemek esnasında her hangi bir sıvı tüketmek doygunluk hissini arttırabilir buda bazı kişilerde mide bulantısını tetiklemektedir.
 • 6-) Güçlü ve yoğun kokulardan uzak durun, bunlar özellikle hamilelik sırasında mide bulantısını kötüleştirebilir.
 • 7-) Midede gaz üretebilecek, gazlı içecekleri tüketmekten vazgeçmelisiniz. Bolca su için sodayı az miktarda için.
 • 😎 İçecekleri yavaş yavaş için
 • 9-) Yemeden önce sıcak yemeklerin ve içeceklerin oda sıcaklığına gelinceye kadar soğumasını bekleyin.
 • 10-) Anksiyete (sıkıntı) azaltmak için derin nefes alıp verin.
 • 11-) Egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz. Yoga, aerobik egzersiz bazı kişilerde mide bulantısını azaltmada özellikle faydalı olabilir.
 • 12-) Mide bulantısı başlayacağını hissettiğiniz anda temiz hava almalısınız, bir pencereyi açabilir veya dışarıya çıkabilirsiniz.
 • 13-) Boynunuzun arkasına veya alnınıza serin bir kompres uygulayın.

Mide Bulantısına Bitkisel Çözümler

Burada ilaç kullanmadan mide bulantısından kurtulmanıza yardımcı olacak doğal tedavi yöntemleri yer almaktadır.

Zencefil
Zencefil Mide Bulantısına İyi Gelir
Yaygın olarak kullanılan popüler bir doğal tedavi yöntemidir. Mide bulantısı için zencefil ve zencefilli içecekler tercih sebebiniz olmalıdır. Bir parça taze zencefili emmek veya zencefili içeceklerinize eklemek fayda sağlayacaktır. Günde iki üç bardak zencefil çayı içerek mide bulantılarınızı hafifletebilirsiniz. Zencefil çayını hazırlarken toz zencefil yerine taze zencefili dilimleyerek çok daha etkili bir tedavi uygulamış olursunuz, zencefil kullanımı çoğu insan için güvenlidir ancak düşük tansiyon veya düşük kan şekerine yatkınsanız zencefil alımını sınırlandırmanız gerekir.

Leblebi
Mide suyunun dengelenmesini sağlayan leblebinin, bulantının yanı sıra kusmanında olduğu durumlarda tüketilmesi daha doğru olur çünkü kusma meydana geldiği zaman vücut su ve sıvı kaybedecektir. Leblebi bunun önüne geçer.

Tavuk Suyu Çorbası
Mide bulantısı ile beraber kusan kişilerde doğal olarak mide boşalır ve tekrar doldurmak gerekir. Tavuk suyu çorbası mide ağrısına da iyi geldiği için çok faydalı olacaktır.

Kuru Yemiş
Mide bulantısını tetikleyen nedenlerden birisi de protein eksikliğidir. Bu eksikliği gidermek için bir avuç fıstık, badem veya fındık yemek bulantı sorununun çözümüne yardımcı olacaktır.

Nane Çayı veya Nane Yağı
Günde bir iki bardak nane çayı veya nane yağının kokusu mide bulantısının başlangıcında belirtilerin azalmasında yardımcı olacaktır.

Limon
Bir dilim limon ısırmak veya emmek yada kabuğunu ağzımızda çiğnemek mide bulantısını geçirmede fayda sağlar. Ufak bir şişe limon esanslı yağı, seyahate çıktığınızda veya evden uzakta olduğunuzda çantanızda bulundurmayı ihmal etmeyin.

Rezene Tozu / Tarçın / Kimyon
Bu üç baharatında bulantı ile mücadele gücü bazı bilimsel kanıtlarla desteklenmiştir. Bu baharatlar mide bulantısının sıklığını ve şiddetini başarılı bir şekilde azaltırlar.

Papatya Çayı
Sindirim sistemini gevşetici, rahatlatıcı olarak kullanılır. Bulantı, kusma, hazımsızlık ve ishal gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde bütün dünyada her gün yaklaşık bir milyon bardak tüketilmektedir. Mide bulantısından kurtulmak, mideyi yatıştırmak ve bağırsaklarda yiyecek taşıyan kasları gevşeterek bulantıdan kurtulmaya yardımcı olur.

Kırmızı Ahududu Çayı
Kırmızı Ahududu Çayı
Kırmızı ahududu bitkisinin yaprakları demir bakımından oldukça zengindir. Özellikle hamilelik döneminde sıklıkla yaşanan mide bulantılarını gidermek için oldukça güvenlidir. Süt üretimini arttırır, doğum sancılarını azaltır.

Bu yazı 78 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak