Melisa Çayı Nasıl Yapılır? Melisa Çayı Faydaları

Melisa Çayı Nasıl Yapılır Melisa Çayı Faydaları
Paylaş
 

Sağlığımız için çok faydalı olan limon melisa bitkisi oğul otu veya kovan otun diyede adlandırılmaktadır. Yaz aylarında küçük beyaz çiçekler açar, bir çok derde derman olan bu bitki sinirlerimizi sakinleştirir, gün içinde yaşadığımız stresi alır. Uykusuzluk sorunu olanlarda bu sorunu giderir. Zayıflamak isteyenlerde faydalıdır, ağrı kesici olarak etkileri ispatlanmıştır bu bitki çay olarak tüketilmelidir.
Melisa Çayı
Melisa Çayının Diğer Faydaları
Cilt temizliğinde kullanabilir
Sıkıntı (anksiyete) giderir
Terleme yapar buda ateşlendiğimiz anlarda ateşimizi düşürür
Çok etkili bir gaz gidericidir
Dudaklardaki uçukların tedavisinde kullanılır
Hazımsızlık sorunu yaşanıyorsa oldukça etkilidir
Unutkanlık rahatsızlığında kullanılır
Taşikardi problemi olanlarda faydalıdır
Diyabet
Müzmin bir duruma gelmiş olan gastirit tedavisinde kullanılır
Kızamık hastalığında
Yüksek kolesterolün dengelenmesinde
Çok rahatsızlık verici olan migren tedavisinde
Vücudumuzdaki hormonların çalışmasını dengeler
Kadınların regl döneminde adet sancılarını hafifletir
Cildin yaşlanmasını geciktirir. Güneşin yakıcı etkisinden cildi korur
Kendimizi yorgun hissettiğimizde içilebilecek melisa çayı yorgunluk giderici etki yapar
Böcek ısırıklarına karşı kullanılır

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?
Her aktardan kolayca alınan melisa yani (oğul otu yada kovan otu) diyede bilinen otu bir bardak sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı atıp dört beş dakika demleyip sıcak olarak içebiliriz. Tüketmediğimiz çay buzdolabına konularak ertesi gün için saklanır. Melisa çayını çok fazla kaynatmamak gerekir, zira melisa çayı özelliğini bozabilir acı bir tat alır. Hafif limon kokusu olan bu bitki günde dört bardak içilebilir. Yalnız bu çayı hamilelerin doktora danışmadan kullanmamaları gereklidir. Ayrıca uyku ve depresyon ilaçları kullanılıyorsa doktora danışmak faydalı olacaktır.

Uyarı : Bitki çayları çok uzun müddet ve gereğinden fazla kullanılmamalıdır.

Bu çayı kullanmak isteyenlerin en çok merak ettiği soruların başında melisa çayı zayıflatır mı? Geliyor. Melisa çayının en büyük özelliklerinden birisi de içildiğinde vücudumuzda tokluk hissi yaratmasıdır buda yemek yeme isteğimizi dengeleyerek sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yarar.

Bir çok sağlık uzmanının yaptığı araştırmalar sonucu  melisa çayının boyu uzattığı ispatlanmıştır. Özellikle ergenlik döneminde içilmesi tavsiye edilen melisa çayı tıpkı diğer bitki çayları gibi gayet makul fiyatlara satılmaktadır. İnternet üzerinden yaptığımız araştırmalara göre melisa çayı fiyatı ortalama 5.90 – 9.5 TL arasında değişiklikler göstermektedir.Bu yazı 117 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak