Maydanoz Suyunun Faydaları

Paylaş
 

İçerdiği zengin mineral ve A, C ve K vitaminleri ile sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercihi olan maydanoz suyu ile zayıflamak mümkün. Vücuttaki fazla yağları yakma özelliğine sahip olan maydanoz suyu ayrıca yaşlanmayı geciktirme özelliği ile dikkat çekiyor. Vücut için sayısız faydası olan maydanoz suyu hakkında Pembe Sihir ekibimiz sizler için geniş bir yazı hazırladı, eğer sizde maydanoz suyunun faydalarını merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Aldığınız maydanozun yeşil ve canlı olmasına özen gösterin. Bir demet maydanozu sapları ile birlikte yıkayın, küçük bir tencere içerisine iki bardak su ve maydanozları atarak 10 dakika boyunca kaynatın, maydanozlar erimeye başlamadan önce ocağın altını kapatın ister sıcak ister ılık olarak içebilirsiniz.

Maydanoz suyunun tadı acı olacağı için içerisine ek olarak havuç veya domates koyabilirsiniz. Bir diğer maydanoz suyu hazırlama yöntemi ise biraz daha zahmetli, önce maydanozları mikser yardımı ile parçaladıktan sonra süzgeç yada tülbent yardımı ile süzüp suyla içebilirsiniz.

Tek olarak detoks etkisi yaratmasa da hazırladığınız maydanoz suyunun içerisine yarım limon sıkarak daha sağlıklı bir içecek elde edebilirsiniz. Dünyanın her yerinde yetişen maydanoz binlerce yıldır tüketilen sağlıklı bir besindir, etkisini daha iyi hissetmeniz için çiğ olarak tüketmeniz gereken maydanozu metal bıçaklar ile fazla kesmemeniz gerekiyor. Maydanoz suyunu kaynatıp içmek idrar sökmeden göz sağlığına kadar sayısız bir çok faydası bulunuyor. Şimdi maddeler halinde maydanoz suyunun faydalarını inceleyelim.Maydanoz Suyunun Faydaları Neler?

  • Böbrek taşlarının vücuttan atılmasında oldukça etkili olan maydanoz suyu sadece böbrek rahatsızlığı olanlarda değil bu sorunu yaşamayanlarda da tüketilmelidir.
  • İçerdiği klorofil sayesinde kötü ağız kokusunu da gidermekte oldukça işe yarayan maydanoz suyu diş ve diş eti içinde yararlıdır.
  • B vitamini açısından oldukça zengin olan maydanoz, kalp krizi riskini de en aza indirmektedir.
  • Sadece cildi yenilemekle kalmayıp aynı zamanda cilt kanserini önleme özelliği de bulunan maydanoz suyu ayrıca meme kanserini de önlemektedir.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren maydanoz suyu özellikle kış aylarında tüketildiğinde grip ve soğuk algınlık gibi hastaların oluşmasını engeller.
  • Vücuttaki toksinleri hızlı ve etkili bir şekilde atılmasını sağlar.
  • Tansiyonu dengeleme özelliğine sahiptir.
  • Vücuttaki toksinleri hızlı ve etkili bir şekilde atılmasını sağlar.
  • Saç köklerini güçlendirerek dökülmelerini engeller ve daha güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar.

Maydanoz suyunun Yan Etkileri Neler?

Hamilelerin maydanoz suyu tüketmesi önerilmiyor, ayrıca sağlıklı bireylerde günlük 2 bardak tüketilmesi ve her gün tüketmek yerine birer gün arayla içilmesi önerilmektedir. Yağ yakma özelliği bulunduğu için yemeklerden önce birer bardak içilmesi daha etkilidir. Hazır maydanoz çayları almak yerine yukarıda belirttiğimiz tarifler doğrultusunda kendi karışımınızı yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Bu yazı 113 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak