Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Paylaş
 

Sağlığımızı korumanın en kolay yollarından biri olan içeceklerin başında kuşburnu geliyor, büyüklerimizin mutfaklarından eksik etmediği hem vücut sağlığı hemde cildi güzelleştirme özelliği ile özellikle kadınların büyük ilgisini gören kuşburnu çayını doğal ve pratik bir şekilde evinizde hazırlayabilir afiyetle içebilirsiniz. Son derece yararlı olan kuşburnu çayının tarifini yazımızın en alt bölümünde bulabilirsiniz.

Ülkemiz yararlı bir çok bitkinin bol miktarda yetiştiği bir coğrafyada bulunuyor, kuşburnunun içinde bulunduğu gülgiller ailesi de orta Anadolu’da üretilmektedir. Tam bir C vitamini kaynağı olarak bilinen kuşburnu için gribin baş düşmanı desek yanılıyor olmayız. Bitkinin hem kendisi hemde çayının farklı farklı yararları bulunuyor bu nedenle bu iki konuyu farklı başlıklar altında inceleyeceğiz böylece kuşburnu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabileceksiniz.

Kuşburnunun  Faydaları

Uzmanların yaptığı araştırma neticesinde kuşburnunun en popüler beş faydası olduğu belirlenmiştir. Bir çok aktarda kuşburnu maskesi de satılmaktadır tabi siz bunu evde kendinizde yapabilirsiniz. Bunun için kuşburnunun cilde faydaları bölümümüzü inceleyip uygulamanız yeterli olacaktır, peki nedir bu beş fayda gelin şimdi hep beraber bu kuşburnu faydalarını detaylıca inceleyelim.

Kuşburnu Mide Dostudur Midenizde yanma veya asit dengesizliğinden dolayı sancılar mı yaşıyorsunuz? Çözümü kuşburnunda! Midede yaşanan bu sorunlar zamanla reflü, kabız ve ülser gibi sorunların oluşmasına neden olurken kuşburnu asit dengesizliğini ve azlığını dengeleyerek bu tarz sorunları ortadan kaldırmanız için size yardımcı olur.Uzun Süren Öksürüğe İyi Geliyor Aylarca süren öksürük gerçek anlamda sinir bozucu olabiliyor, solunum yollarını rahatlatan kuşburnu ayrıca astım ve nefes darlığına oldukça iyi gelmektedir. İleride oluşabilecek KOAH içinde önlem almak için kuşburnu tüketebilirsiniz.

Ödem Sorunlarına Etkili Çözüm Bir çok ameliyatın yan etkisi olan ödem vücutta şişlik oluşumuna neden olmaktadır. Vücutta oluşan ödem ve iltihabın atılması için düzenli olarak kuşburnu tüketmenizi uzmanlar tavsiye ediyor.

Kanseri Önlemek İçin Kuşburnu Çayı Çağımızın hastalığı kanseri önlemenin en önemli yolu antioksidan almaktır, bir çok bitkide var olduğu gibi kuşburnu da tam bir antioksidan deposudur.

Grip & Nezle Önleyicidir Bağışıklık sisteminiz zayıfsa kış aylarında süreli hasta olursunuz biraz öncede belirttiğimiz gibi bağışık sistemini güçlendirme özelliği olan C vitamini sayesinde kış boyunca grip olmaktan kurtulmak için kuşburnu size iyi bir yardımcı olacaktır.

Kuşburnunun Çayının Faydaları

Kuşburnunun Çayının Faydaları
Üzerine sadece su ilave ederek kuşburnu çayını yapmanız mümkün. Oldukça güzel bir tada sahip olduğu için içimi son derece kolaydır ve keyiflidir. Doğal tatlandırıcı içerdiği için bir çok pasta, tatlı ve jole gibi besinlerde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Kuşburnunu yemek yerine çayını yapıp içebilirsiniz, marketlerde satılan hazır kuşburnu çayı yerine evinizde yapmanız hem daha sağlıklı hemde ekonomik olacaktır.

Erkeklerin yaşadığı en ciddi sağlık problemlerinin başında gelen prostatı önlemek için yemeklerden sonra birer bardak kuşburnu çayı içilebilir, ayrıca kuşburnu çayı göz ve ağız sağlığı içinde son derece yararlıdır.

 Pratik Tarif :  Bir tencerede kaynayan suyun içerisine kuşburnu atıp karıştırıp 10 15 dakika bekletin, işte bu kadar basit dilerseniz içine bir adet limon ilave edebilirsiniz.

Kuşburnunun Cilde Faydaları

Sitemizde bir çok doğal cilt temizleme yöntemi bulunuyor, şimdi bunlara bir yenisini daha ekleyelim ve özellikle akneli yüzler için oldukça etkili bir yöntem olan kuşburnu maskesini tarifi ile birlikte sizler için sunalım.

İhtiyacımız olan malzemeler ise bal, süt ve kuşburnu olacak. Öncelikle yapmamız gereken şey kuşburnunu blenderden geçirmek olacak hemen ardından yarım bardak süt süt ve yarım kaşık bal ilave ederek güzel bir karışım hazırlayıp yüzümüze maske yapalım 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayalım, etkisini hemen göreceksiniz. Bu karışım hem cildinizdeki aknelerin yok olmasına hemde kuru ciltlerin nemlenmesine yardımcı oluyor.

Kuşburnunun Zararları Neler?
Her güzelin bir kusuru oluyor maalesef ama şifalı bitkiler arasında belkide en masumu kuşburnudur, sadece fazla tüketimde bazı sorunlar yaşatabiliyor, birde hamile kadınların tüketmesi konusunda uzmanlar fikir ayrılığına düşüyor bu nedenle bizde hamileler için önermiyoruz.

Sağlığınıza önem veriyorsanız yaz kış demeden sabahları bir bardak kuşburnu çayı içmenizi Pembe Sihir ekibi tarafından öneriyoruz.

Bu yazı 129 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak