Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı
Paylaş
 

Güzel bir cilde sahip olmak için insanlar her fedakarlığı yapmaya hazırdır fakat güzel bir cilt için emek harcarken doğal ve bitkisel ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Kuru cilt yağlı cilde göre çok daha çabuk kırışır ve bu kırışıklıklar kısa zamanda derinleşir. En üst kısmı su ve yağ içeren bir tabakadan oluşan derimiz bir çok nedenden dolayı su ve yağ kaybına uğrar ve cildimiz kurumaya başlar.

Yapılan araştırmalar kuru cildin genetik bağının çok fazla olduğunu göstermiştir. Şu bir gerçektir ki cildimiz 18 yaşından itibaren nem, 35 yaşından itibaren yağ kaybetmeye başlar. Genellikle 35 yaşının üzerindeki kişilerde kuru cilt oluşumu çok fazladır, kuru olan cildin bakımı, yağlı cildin bakımı kadar zordur sürekli nemlendirici uygulaması gereklidir.

Kuru cilt pul pul dökülür ve kaşıntı yapar ancak dikkatli ve özenli bir uğraşı ile bu sorunların üstesinden gelinebilir. Sağlıklı günlük cilt bakımının sonrasında nemlendirilmiş bir tene kavuşuruz.

Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı
Sizin için özel olarak hazırladığımız kuru ciltler için son derece faydalı olacak bu bakımı alışkanlık haline getirip her gün yapmalısınız.

SABAH (Günaydın…)  Sabah uyanıp yataktan kalktığımız anda ilk yapmamız gereken yüzümüzü soğuk su ile yıkamak olmalıdır.
  Ardından nemlendirici özelliği olan bir temizleyici ile yüzümüzü özen göstererek hafifçe temizlemeliyiz. (Seçtiğimiz cilt temizleyicisinin içinde kimyasal madde oranı çok az olmalı ve doğal bir ürün seçtiğimizden emin olmalıyız.)
  Sonraki aşamada kurutmayan bir tonik ile özellikle gül suyu deneyebileceğiniz en iyi doğal seçenektir. Bu işlem için biberiye yağını da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
  Şimdiki adımımız ise nemlendiricidir. Tamamen emilene kadar nemlendiriciyi cildimizin her yerine iyice uyguluyoruz.
  Öğle vakit güneşte dışarı çıkacaksak güneş koruyucu sürmeliyiz, bu uygulamayı bir iki saate bir tekrar etmeliyiz. Geçtiğimiz gün sizlere “En İyi Güneş Kremi Hangisi?” başlıklı bir yazı hazırlamıştık bu yazıyı inceleyip güneş kremleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Öğle
Cildimize sabah yaptığımız uygulama öğleye kadar yeterli olacaktır ancak öğle yemeğinden önce çay molası verdiğimiz sırada bir kaç rötuş yapmak cildimize iyi gelecektir. Tenimize bir kez daha nemlendirici sürmeliyiz. Özellikle lekeli bölgelere daha çok özen göstermeliyiz, bu arada kesinlikle dudak bakımını ihmal etmemeliyiz. Çantamızda mutlaka tereyağı dudak kremi bulundurmalıyız, geçtiğimiz gün yayımladığımız dudak bakımı başlıklı konumuza göz atmak için tıklayın.

Tereyağı Dudak Kremi Nasıl Yapılır?
Tereyağı aslında kendisi başlı başına mükemmel bir kremdir. Bir kaşık tuzsuz köy tereyağı ile (markette satılanları kesinlikle almayınız, hiç bir faydasını göremezsiniz.) bir kaşık balı kap içerisinde karıştırın, elde ettiğiniz bu karışımı dudak çevrenize sürün ve 15-20 dakika bekledikten sonra yıkayın. Bu karışımı yazlarında denize girdiğimiz günün gecesinde evde yapıp uygulayın.

Tabi cilt bakımı için bu uygulamaları yaparken yememize ve içmemize çok dikkat ediyoruz, özellikle vücudun su ihtiyacını eksiksiz tamamlıyoruz. Su olmazsa bol miktarda sıvı ve yüksek su içeren yiyecekler tüketiyoruz, bol bol taze sıkılmış meyve suyu içiyoruz. Aşırı kızarmış yiyeceklerden kaçınmamız gerekiyor, beslenmemizde çiğ ve haşlanmış gıdaları tercih etmeliyiz.

Cildimizin sıkı kalması ve içeriden nemlenmesi için vitamin açısından zengin besinler tüketmeliyiz.

Gece
Gece cilt bakım alışkanlığı çok önemlidir. En fazla cilt onarımı, uyuduğumuz zaman gerçekleşmektedir, yatmadan önce cildimize uygulayacağımız doğru ürünler yüzümüzün sağlıklı kalmasını ve hızla iyileşmesini sağlar.

Dışarıdan eve döndükten sonra yüzümüzü ılık suyla yıkayalım, temizleyici bir krem ve makyaj çıkarıcısı ile silelim. Tıpkı sabah yaptığımız gibi yüzümüzü güzelce temizleyelim, gece boyunca cildimizi nemli tutacak olan besleyici bir gece kremi sürerek yatalım. Ortalama 8-9 saat uyumak hem vücut hemde cilt sağlığımız için çok yararlı olacaktır.

Kuru Bir Cilde Sahipseniz Bunlara Dikkat !

 • Yüzünüzü temizledikten sonra kesinlikle o şekilde bırakmayın. Hemen bir doğal nemlendirici sürün (işte size örnek bir nemlendirici; balın salatalık suyu ile birleştirilmesi kuru cildi nemlendirmek ve beslenmek için harikalar yaratır ve size her zaman parlak bir ten rengi sunar)
 • Odanızda ve iş yerinizdeki ofisinizde bulunan nemlendiricilerin nem seviyesini kontrol edip arttırın. Giyeceğiniz kıyafetlerin hafif ve pamuklu olmasına özen gösterin, cildi tahriş edecek kıyafetlerden kaçının.
 • Gün boyu parmak uçlarımız ve avuçlarımız sürekli olarak sert, keskin ve pürüzlü maddeler ile temas içerisinde olurlar. Avuçlar ve parmak uçlarının nemlendirilmesine özen göstermeliyiz.
 • Aşırı sıcak olan banyolardan cildi kurutacağı için uzak durmalıyız. Ilık suyla yapılan banyolar çok daha sağlıklıdır.
 • Güneşte fazla vakit geçirmemeliyiz, cildin kuruması ve bronzlaşması çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir.
 • Çantamızda kullanılması kolay olan doğal nemlendirici bulundurmak çok yarar sağlar.
 • Kuvvetli kokular içeren ürünler ve sart kimyasallar, kuru ciltler için son derece zararlıdır. Cildi tahriş eder kaşıntılı, pullu ve kırmızı yaparlar.

Bu yazı 114 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak