Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Bazen dayanılmayacak kadar sancı yapabilen kulak ağrısı ile birlikte oluşan kaşınma, duymada zorluk ve kulaktan gelen sıvı insan hayatını olumsuz yönde etkileyen sağlık sorunları arasında yer alıyor. Tıp dilinde otalji ismi verilen kulak ağrısı mikrop kapmaya bağlı iltihaplanma, darbe veya farklı bir çok etken nedeniyle oluşabilmektedir. Tek yada iki kulakta aynı anda görülebilir, devamlı kulak ağrısı zamanla farklı sağlık problemlerinin de oluşmasına zemin hazırlamaktadır, kusma ve mide bulantısı en sık görülen kulak ağrısı sonrası gerçekleşen sorunlar arasında yer alırken bebek ve çocuklarda kulak ağrısı ateşin yükselmesine neden olmaktadır.

Kulak Ağrısı Nedenleri
Yukarıda belirttiğimiz gibi bir çok etken kulak ağrısına neden olabilmektedir. Bilimsel olarak östaki kanalının çeşitli nedenlerden dolayı tıkanması sonucu kulak ağrısı oluşmaktadır. Bu kanal bebek ve çocuklarda orta kulak iltihabı nedeniyle oluşmaktadır, malum ufak yaştaki çocuklar çok sık hasta oluyor özellikle soğuk algınlığı nedeniyle östaki kanalı tıkanır ve buda ateş ile birlikte kulak ağrısına neden olur.
Kulak Ağrısı Nedenleri
Kulağın iltihap kapması sadece grip nedeniyle oluşmuyor, orta kulağın içerisinde biriken sıvı zamanla ağrı ve işitme kaybına neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda doktorunuzun verdiği antibiyotik ilaçlar kısa sürede kulak ağrınızı önce hafifletiyor sonra tamamen geçirebiliyor.

Kulak ağrısına neden olan bir diğer önemli etkende dış darbelere bağlı ağrılardır. Kulağın içerisine sivri bir şey girmesi, kulak çubuğunun yanlış kullanımı, havuzda yada banyoda kulağa fazla miktarda su kaçması ve bu suyun çıkarılmaması da kulak ağrısına neden olmaktadır.

Bildiğiniz gibi kulak kiri olarak tabir edilen yapı aslında kulağımızı dış etkenlerden koruyor ancak yıllar içerisinde bu yapı zamanla östaki kanalının zarar görmesine neden olmaktadır. Bu sorun için yapılması gereken en doğru yol uzman bir doktor tarafından kulağınızın temizlenmesidir. Şimdide kulak ağrısı yaşayanların merak ettiği kulak ağrısı neden olur sorusuna çözüm önerilerimizi sunalım.Kulak Ağrısı Ne İyi Gelir?

Sitemizde bir çok öneri ve tariflerine yer verdiğimiz sayın Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, kulak ağrısı için soğan suyunu tavsiye ediyor. Bir çok forumdaki yorumlara baktığımızda gerçekten bir damla soğan suyunun kulak ağrısına iyi geldiği belirtilmektedir. İçerdiği anti-bakteriyel bileşenler sayesinde kulak tıkanıklığı ve ağrısına oldukça iyi gelen soğan suyunu farklı iki şekilde uygulayabilirsiniz.
1. Yöntem Temiz bir kulak temizleme çubuğunun pamuklu kısmına bir kaç damla soğan suyu damlatıp çok fazla derin olmamak şartıyla kulağınıza sürün.

2. Yöntem Bu yöntemde ise öncelikle bir adet soğanı tülbent içine koyup kulağınızı kaplayacak şekilde tutun.

Tıpkı soğan suyu gibi sarımsakta kulak ağrıları için son derece iyi gelen bir doğal çözümdür. Bir diş sarımsağı 1 yemek kaşığı susam yağı ile karıştırıp kaynatın, ılıklaşınca kulağınıza en fazla iki damla şeklinde damlatın. Bu işlemi sabah akşam uygulayabilirsiniz.

Kulak Ağrısı İçin Dua

Şifayı mevladan beklemek her zaman için en hayırlısıdır. Aşağıda yer alan videoda okunması gereken duayı bulabilirsiniz.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer Evde

Uyguladığınız doğal yöntemlerin yanı sıra eğer hala kulak ağrınız devam ediyorsa evde yapacağınız bir kaç işlem ile kulak ağrısını hafifletebilirsiniz. Tıkalı olan östaki kanallarını açmanın en etkili yöntemlerinden birisi sakız çiğnemektir östaki kanalını açan bir diğer eylemde esnemektir.

Kulak ağrısı boyunca kulaklarınızı rüzgardan, klimadan ve yabancı cisimlerden korumalısınız bunun için başınızı fazla sıkmayan şapkalar kullanabilirsiniz. Banyo yaparken kulağınıza su kaçırmamaya özen gösterin ağrı boyunca sıvı tüketimi iyi gelecektir.

Bu yazı 131 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak