Kükürtlü Sabunun Faydaları ve Yan Etkileri

Kükürtlü Sabunun Faydaları ve Yan Etkileri
Paylaş
 

Kükürt, iltihap önleyici ve tedavi edici, büzücü, vücudu kendisine zararlı olan toksik maddelerden temizleyen mikropları öldürücü etkiye sahip, güçlü bir kokusu olan sarı bir tozdur. Vücutta en fazla bulanan 3. mineralin kükürt olduğu bilinmektedir. Yaklaşık yarısı kemikler, kaslar ve deride yoğunlaşır kükürt yaşamımız için çok gerekli olan bir mineraldir. Kükürt; içinde bulunan mineraller sayesinde vücut sağlığına çok faydalıdır. ‘Burç taşı’ olarak da bilinen kükürt (sülfür) fiziksel sağlığımız için gerekli olan güçlü bir maddedir. Kükürt diğer adı ile sülfür, atom ağırlığı 32,064 atom sayısı 16, simgesi ise (S) ‘dir. Doğada saf olarak bulunabildiği gibi başka maddelerle bileşik durumda da görülmektedir.

Kükürdün insan sağlığına fayda sağlaması için kullanım alanlarından birisi de ‘kükürtlü sabun‘ yapılmasıdır. Bu sabun antiseptik (mikropları öldüren), antifungal (mantarların üremesine engel olan ve onları öldüren) ve anti bakteriyel (zararlı bakterilerin üremesini önleyen ve onların yaşamasını durduran) özellikleri sayesinde cildinize bir çok sağlık faydası sağlar.

Kükürt sabunu; cilt, saç ve tırnak problemlerini çözdüğü yapılan bir çok araştırma sonucu anlaşılmış, deride oluşan rahatsızlıkların tedavisinde güvenle kullanılabileceği ispatlanmıştır. Kükürtlü sabun vücudun farklı bölgelerinde oluşan enfeksiyon, iltihap ve yanmalara çok iyi gelmektedir. Piyasada bolca bulunan ve fiyatı da ucuz olan kükürt sabunu içeriğinde %3 ile %10 arasında kükürt (sülfür) bulunmaktadır. Sabunun geri kalanı kükürt kokusunu giderici ürünler ve parfümden oluşmaktadır.

Kükürt sabunu eczanelerde, bitkisel ürün satan mağazalarda ve marketlerde kolayca temin edilebilmektedir. Bu sabunla cildinizi yıkamakla, içindeki %10’a yakın kükürt sayesinde, tüm vücudunuzu kükürt açısından zengin bir sıcak su havuzuna daldırmak ile aynı etkiyi göstermektedir.Kükürtlü Sabunun Faydaları

Sivilceleri, Akneleri Azaltmak ve Yok Etmek İçin
Cildimizde oluşan sivilcelerden hepimiz çok rahatsızlık duyarız. Bu durum bizim psikolojimizi de olumsuz yönde etkiler. Sivilce oluşumu, ergenlik, genetik ve bazı hormonsal bozukluklar sonucu ortaya çıkar. Kükürt sabunu bakterilerin cildimiz içinde yayılmasının önüne geçen mükemmel bir üründür. Bu sabun özellikle yağlı ciltlerdeki ‘Sebum’ adı verilen yağ bezlerinin meydana getirdiği salgıyı azaltır. Kükürt sabununu belirtilen bölgelere uygulamanız durumunda bile yağ tanelerini parmakla çıkarmayınız, rahatsızlık ilerler ve kükürtlü sabun tedavisi bir işe yaramaz.

Tırnak Mantarı Tedavisi
Tırnaklarımızın arasına çeşitli nedenlerle bir çok mikrop girmektedir bu durum tırnaklarımızda değişik mantar rahatsızlıklarına sebep olabilir eğer tırnaklarımızı haftada en az 3 kez kükürtlü sabun ile yıkarsak kısa bir süre sonra sağlığına kavuştuğunu göreceğiz.

Sedef Hastalığı Tedavisinde
Sedef hastalığı gibi ciddi bir sorun yaşıyorsak da umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Bu hastalık kadın ve erkekte eşit oranda görülür sedef hastalığının en sık görülme yaşı 15-30 arasındadır. Kükürt bileşimli sabun bu hastalığın tedavisinde çok etkilidir. Sabun deriyi ısıtır ve pul pul hale getirerek dökülmesini sağlar sedef hastalığı tedavisi sırasında etkilenen bölgeleri örtmemek gerekir, güneş ışığının düzenli olarak alınması da tavsiye edilmektedir.

Saç Diplerine Faydalıdır
Bazı kişilerde yağ bezleri saç arasında iltihaplanma olabilmektedir. Bu bölgede meydana gelen iltihaplanma günler ilerledikçe gittikçe artan bir acıya neden olur. Enfeksiyonu artmasını önlemek için kükürtlü sabun kullanılmalıdır. Eğer irin azalmaz ve rahatsızlık devam ederse doktora gitmek gereklidir. Bu durum koltuk altlarında da sıklıkla görülür, daha önce kullanılmış olan tıraş bıçaklarının atılması, fazla deodorant kullanılmaması önerilmektedir.

Makyaj Kirlerini Temizler
kükürtlü sabunla makyaj temizleme
Kükürt sabununun bir faydası da makyaj kirliliklerini temizlemesi ve ciltteki gözenekleri açmasıdır. Cildinize 10 günde bir içeriğinde kükürt sabunu bulunan bir temizleme işlemi yaparsanız hem sivilcelerden, hemde iltihaplardan kurtulmuş olursunuz. Temiz ve sağlığı bir cilde sahip olmak istiyorsanız her gece yatmadan önce makyajınızı temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Uyuz Tedavisinde Kullanılır
Kaşıntı, ağrı ve döküntülere neden olan mikroskobik böcekler kendilerini üst derinin altına gömerler ve rahatsızlığa neden olurlar. Kükürdün içindeki zehir uyuzları öldürür kükürt sabunu bu konuda çok yardımcı olmaktadır.

Erişkin Aknesi Tedavisinde Kullanılır
Yaygın bir deri hastalığı olan, yüzde kızarıklık ve şişme belirtileri gösteren bir adı da Rosacea olan hastalığının tedavisinde kükürt sabunu kullanılmış ve çok iyi neticeler alınmıştır. Bu hastalık kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Kafa derisi, boyun, burun, kulaklar, yanaklar, alın ve çenede görülebilir. Bu rahatsızlık tedavi edilmezse, kalıcı hale gelir ve son derece rahatsız eder uzun süre ihmal edilirse ‘örümcek damarları’ denilen kan damarları görülür. Kurutma yeteneği ile kükürt sabunu, kızarıklığı azaltmaya ve cildimizde parıldayan yumruları temizlemeye yardımcı olur.

Egzama Tedavisinde
Kükürt sabunu ile bütün vücudumuzu yıkayarak veya duş alarak, egzama hastalığından tamamen kurtulabiliriz. Kükürdün cilt üzerindeki kurutma etkisi etimizin şişmesini azaltmada, yoğun kaşıntıyı gidermekte ve iltihaplı bölgeyi iyileştirmekte harika sonuçlar vermektedir. Eğer kükürt sabunu ile yıkanmaya ve duş almaya devam edersek egzama gerileyecek ve kuruyup yok olacaktır.

Kükürtlü Sabunun Diğer Faydaları
Kükürt (sülfür) sabununun sağlığımız için diğer faydalarını şöyle sıralayabiliriz.

Saçlara
kükürtlü saçın saça faydası
1- Saç dökülmesi ve saç kırılmasını durdurur.
2- Saçları haftada 3-4 kez kükürtlü sabun ile yıkamak ve saç diplerine masaj yapmak inanılmaz bir temizlik ve parlaklık sağlar.
3- Kükürt sabunu, saç derisinde bulunan bütün mikropları öldürür, derideki gözenekleri açar ve saçların daha hızlı uzamasını sağlar.
4- Saçlardaki bitleri yok eder.

Cilde
1- Cildi pürüzsüzleştirip gençleştirir
2- Kükürt sabunu yağ oranını düşürerek, yağları ciltlerde dengeyi sağlar
3- Ciltte biriken ölü deriyi temizlemeye yardımcı olur
4- Kükürt sabunun ter kokularını önleme ve terlemeyi durdurucu etkisi vardır.

Kükürtlü Sabun Nasıl Kullanılır?

Bu sabunu günde bir kez kullanmak yeterlidir. Şiddetli vakalarda ise 2 kez kullanılması tavsiye edilir. Kükürt sabununu, daha verimli hale getirmek için ideal olan ciltteki gözeneklerin sıcak su buharı ile genişletilmesidir. Daha sonra yüzümüzü bu sabun ile yıkayabiliriz. Durulamadan önce 1-2 dakika beklememiz daha iyi sonuç almamızı sağlar.

Kükürtlü Sabunun Zararları ve Yan Etkileri

Kükürt sabununun, aşırı ve bilinçsizce kullanımı sonucu bazı yan etkileri ve zararları ortaya çıkmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

1- Cildi kurutabilme veya tahriş edebilme özelliği olduğu için uzun süre kullanılmamalıdır.

2- Kükürt sabununu kullanmayı bıraktığınızda nemlendirici kullanmanız tavsiye edilmektedir.

3- Hassas ve ince bir cilde sahip oldukları için bebeklerde kullanımı uygun değildir.

4- Kuru saçlar bu sabunla yıkanırsa daha da kuru bir hal alır.

5- Eğer cildiniz kuru ise kükürtlü sabunu kesinlikle kullanmamalısınız. Ancak yağlı ciltlerde kullanımı uygundur.

Kükürtlü Sabun Fiyatları

Kükürtlü sabun, doğal ve bitkisel sabun kategorisine girdiği için aktarlardan ve İnternet siteleri üzerinden temin edebilirsiniz. Evde yapmanın zor olduğu ve piyasa fiyatlarının makul olduğunu düşünürsek dışarıdan satın almanın daha avantajlı olacağını söyleyebiliriz.

Gram/fiyat olarak satılan kükürtlü sabunun ücreti 10 TL ile 45 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Bu yazı 227 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak