Kış Aylarında Nasıl Makyaj Yapılmalıdır?

Paylaş
 

Makyaj, kadınların vazgeçemediği ve hemen hemen her durumda başvurduğu eylemlerden bir tanesidir. Gerek kullanılan ürünler gerek yapılan makyaj çeşitleri gibi her durum kadınların ilgisini çekmeye devam eden bir olaydır. Makyaj yapmak ustalık işidir ve gerçek anlamda el mahareti isteyen bir iştir. Her kadının merakla öğrenmeye devam ettiği ve günlük, düğün, yemeklik gibi farklı versiyonlara ayrılmakta olan makyaj tipleri, yazlık ve kışlık gibi mevsimsel farklılıklara da sahip olabiliyor. Özellikle de kadınlar makyajlarını genellikle yaz ve kış aylarında yaptıkları kombinelere uydurmak için çabalamaya devam ediyorlar. Makyaj, kötü bir şey olmadığı gibi aksine kadınları ve hatta bazı erkekleri dahi güzel gösteren ve kusurları kapatarak kişilerin kendini daha iyi hissetmesini sağlayan bir durumdur. Peki kadınlar mevsimlere göre nasıl makyaj yapmalıdırlar?

Kış Aylarının Vazgeçilmezi Koyu Tonlar

Yaz aylarında giyilen cıvıl – cıvıl,  renkli kombinelerin aksine kış aylarında daha koyu tonlu kombinler tercih edilir. Kış havalarının getirdiği soğuklara ve kasvetli havaya çok daha cesur ve ihtirasla yaklaşmak için yapılan makyajın da önemi hayli fazladır. Kış aylarında genellikle siyah, kahverengi, sütlü tonlar, pastel tonlar, hardal ve haki yeşil tonları gibi koyulu ve soft renkler hakimdir. Bu nedenle yapılan kombinelerde bu renkleri görmek çok doğal olduğu gibi yapılan makyajlarda da bu tonlar aranıyor. Kış aylarında kesinlikle mavi, pembe, sarı, kırmızı gibi açık ve canlı renklere yer verilmemesi gerekiyor. Yapılan makyajın kış havasına uygun olması ve her zaman daha ihtiraslı göstermesi gerekiyor.

Kış Aylarının Makyajı: Pastel Tonlar

Eğer kış aylarında da kasvetli bir havaya bürünmek istemiyorsanız, yine yüzünüze renk gelsin istiyorsanız, pastel tonlu ürünlerden faydalanabilirsiniz. Sıcak ve aynı zamanda soft görünümlere sahip olan pastel ürünler, genellikle pembe, krem ve sütlü tonlardan oluşuyor. Göz kapaklarınıza süreceğiniz bir pudra pembesi farı, kahverengi geçişle tamamlayabilir ve üzerine çok hafif pırıltı ekleyerek makyajınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda süreceğiniz koyu mor, koyu bordo ya da tamamen koyu kahverengi bir ruj da makyajınızın amacına uygun olmasına yardımcı olacaktır. Allıklara ve kontörlere işlemlerine, çok daha az parlaklık veren ve daha çok mat görünüm sağlamakta olan tonlara yer vermeniz gerekiyor. Kış aylarında pastel tonlar ve genellikle koyu tonların vazgeçilmezleriniz arasında yer alması gerekiyor.  • Pastel tonlar yüzünüzü daha mat gösterir ve kış aylarına daha yaraşır bir makyaja sahip olabilirsiniz.
  • Koyu tonlar ile kış aylarının soğuğuna aldırış etmemiş olursunuz ve daha sıcak bir görünüme kavuşabilirsiniz.
  • Daha renkli ve daha abartılı yapılan kış makyajları sizi komik bir duruma düşürebilir bu nedenle renkli tonlardan uzak durmanız çok daha mantıklı olacaktır.
  • Kış aylarında kahve tonlarında ürünler ise mutlaka çekmecenizde ve makyaj dolabınızda ve hatta yedek şekilde çantalarınızda da yer almalıdır.

Kış Aylarında Makyajınızı Aksesuarlar İle Tamamlayın

Makyajınızı koyu tonlarda tamamladıktan sonra, kullanacağınız aksesuarlara da son derece dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer ağırlıklı olarak kahve ve siyah tonlarda makyaj yaptıysanız, kullanacağınız aksesuarların ya da ek ürünlerin krem, bej, hardal, haki ya da kırık beyaz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Zıt renkleri de ortaya ufak ufak attığınız takdirde, kış makyajınızı tam olarak tamamlamış olacak ve ışıl – ışıl parlayan ve aydınlık bir cilde sahip olan makyajınızı da taşımaya başlamış olacaksınız. Özellikle de kış aylarında makyaj yapmaya başlamadan önce, soğuk havaların verdiği çatlamalar ve olumsuz sonuçlara karşı bir tedbir olarak nemlendiricinizi yanınızdan eksik etmemeniz gerekiyor.

Makyaj Bazınızı Uygunca Ayarlamalısınız

Kış aylarında cilt çok daha fazla soğuğa maruz kaldığında ve nem kaybettiğinizden dolayı, cildinizde kuruluk meydana gelebilir. Kurulukları ise makyajla kesinlikle önleyemezsiniz. Bu nedenle mat ürünlerden oluşan kış makyajınızı yapmadan önce sağlam bir temel hazırlığı yapmanız gerekiyor. Cildinizi çok fazla yıkamamaya ve özellikle de makyaj yapmadan önce sıcak suyla yıkamamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde cilt biraz daha nem kaybeder ve kullanacağınız kış makyaj ürünleri cildinizde daha fazla döküntü ve kuruluğa yol açabilir. Bu nedenle cildinizi nazikçe temizledikten sonra bir kat baz ve bir kat nemlendiriciyi mutlaka cildinize uygulamanız gerekiyor. Rujunuzu ise uygulamadan bir yarım saat önce dudaklarınıza peeling yapabilir, vazelin uygulayarak nemlendirebilir ya da sade içerikli balm kullanabilirsiniz.

Makyajınızı Sık Sık Tazeleyin
Makyajınızı Sık Sık Tazeleyin
Kış aylarında yapılan makyajlar genellikle mat ürünlerle yapıldığından dolayı daha fazla kuruluğa yol açabiliyor. Bu nedenle gün içerisinde makyajınızı sık sık tazeleyebilir ve nemlendiricilerle de canlandırmaya devam edebilirsiniz. Kış aylarında verilen önerilere göre makyajlarınızı yapmaya devam ettiğiniz sürece, estetik ve şahane görünümlerinizden de taviz vermemeye devam ediyor olacaksınız. Kış aylarında mutlaka koyu ve pastel tonlardan faydalanmayı unutmayın. Gözlerinizi ve dudaklarınızı ön plana çıkarmayı unutmayın. Aynı zamanda çok parlak aydınlatıcılardan da uzak durun.

Bu yazı 194 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak