Kırmızı Kantaron Yağı Faydaları

Paylaş
 

Doğanın sunduğu mucizevi bitkiler arasında yer alan kırmızı kantaron, gerek fiziksel gerekse de ruhsal bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Özellikle aktarlarda ve marketler satılan kırmızı kantaron yağını İnternet üzerinden de kolaylıkla satın alabilirsiniz. Yaprakları yumurtaya benzeyen üzerindeki çiçekleri kırmızı renkte olan kantaron bitkisi başta ülkemizde olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde de bulunmaktadır. Bataklık ve kireçli ortamlarda sıkça görebileceğiniz kırmızı kantaron çiçeği oldukça faydalı bir bitkidir. Tıp dünyasında ‘Centaurium erythraea’ ismiyle bilinen bu çiçek hakkında en geniş bilgiyi sayfamızda bulabilirsiniz.

Kırmızı Kantaron Yağı Ne İşe Yarar

Parfümden, saç boyasına, yiyeceklerden tükettiğimiz içeceklere kadar pek çok alanda kırmızı kantaron yağı kullanılmaktadır. Alternatif tıp alanında önemli bir yeri bulunan kantaron yağı neye iyi gelir merak ediyorsanız, sizler için maddeler halinde sıralıyoruz.

  • Üst solunum yolu enfeksiyonuna oldukça iyi gelen kantaron yağı, doğal balgam sökücüdür.
  • Sigara kullanımı ve kolesterol nedeniyle oluşan damar sertliğine iyi gelir.
  • Düzensiz ve uyku bozukluklarında oldukça etkilidir.
  • Hazımsızlık, gaz ve mide yanmasını engeller.
  • Sivilce izlerinin azalmasında kırmızı kantaron yağı işe yaramaktadır.
  • Rahatlatıcı özelliği sayesinde stres ve psikolojik sorunlar için uzmanlar tarafında da önerilmektedir.
  • Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
  • Şeker, tansiyon ve prostat hastalıklarını önler.

Kırmızı Kantaron Yağı Fiyatı

İnternet üzerinde yer alan e-ticaret siteleri fiyatlarına göre gramına göre 10 TL ile 59 TL arasında farklılık göstermektedir. Ozonlanmış kantaron yağı özellikle cilt güzelliğinde tercih edilmektedir.

Kırmızı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt üzerindeki yaralara, sivilce izlerine yada tahriş olan bölgeye sürüp masaj yaparak kullanabilirsiniz. Her ne kadar bitkisel olsa da hatırlatmakta fayda var, ürünü aşırı kullanmak yan etkilere neden olabilir.

Eklem ve kas ağrıları içinde oldukça etkili olan kırmızı kantaron yağını ağrıyan bölgenize masaj yaparak sürün ve ağrıyan yerinizi havlu ile sarıp sıcak tutun.Hücre yenileme özelliği olan ve saç diplerindeki yaralara, egzamaya iyi gelen kantaron yağını duş almadan önce saç diplerinize sürüp fırça yardımı ile masaj yapın böylece hem kan dolaşımınız artar hemde hücreleriniz yenilenir.

Sabahları aç karnına bir miktar kantaron yağı tüketirseniz gün boyu hazımsızlık, kabız gibi sorunlar yaşamazsınız.
kantaron yağı

Kırmızı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Market, aktar yada köy pazarlarından aldığınız bir miktar kantaron demetini yıkayıp kuruladıktan sonra saplarını keserek çiçekli kısımlarını temiz bir kavanoza doldurun. Kavanozun içerisine sızma zeytinyağı doldurup günde bir defa güneşi görecek şekilde 45 gün boyunca bekleyin ve bir süzgeç yardımı ile yağını ayrı bir kaseye doldurun, aşağıda Youtube’da yer alan Anne İşleri Ev kanalının hazırlamış olduğu kantaron yağı yapılış videosunu izleyebilirsiniz.

Bu yazı 1593 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak