Kadınlarda Kahverengi Akıntı

Kadınlarda Kahverengi Akıntı
Paylaş
 

Kadınlar tarafından çok sık gündeme getirilen kahverengi akıntı, her zaman ciddi bir sorun veya hastalık belirtisi olarak algılanmamalıdır. Kolayca tedavi edilebilen bir enfeksiyondur, Endometriyum(rahim içi zarı rahim içerisinden adet kanaması sırasında dökülen dokuya verilen isimdir)’dan kaynaklanan ölü rahim hücreleri kahverengi vajinal akıntılara sık olarak yol açmaktadır.

Kahverengi Akıntılar Neden Olur?
Rahim ağzının veya rahmin yüzeyinin yaralanması

Rahim ağzı kanseri

Rahimdeki mantar enfeksiyonlarıHamileliğe bağlı olarak görülen, yerleşme diye tabir edilen kanamalar

Diğer hastalıklara bağlı olarak gelişen kahverengi akıntılar

Chlamydia (yaygın görülen, cinsel yolla bulaşan kolayca tedavi edilen bir enfeksiyondur)

Bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklarda kahverengi akıntıya sebep olabilir

Kahverengi akıntılara vajinada kalan kondom parçası veya tampon parçası da sebep olabilir. Doktor tarafından bu sorun kolaylıkla çözülebilir

Koyu kırmızı, açık yada koyu kahverengi lekelere ve akıntılara “geciken adet dönemleri de” sebep olabilir

Kahverengi akıntılar genellikle yumurtlama yüzünden oluşur. Olgunlaşmış yumurtaların kahverengi kanamalarda yumurtalıktan atıldığına çok sık rastlanılmaktadır

Rahimden gelen kanın rengi ve yoğunluğu adet kanamasının engellendiği (tıkandığı) durumlarda da görülebilir

Duygusal depresyon ve stresler gelen akıntının kahverengi bir renk olmasına sebep olabilir

Kahverengi akıntı, yapısı ve rengi ile her kadında korku ve merak konusu olmuştur. Kahverengi akıntının nedenleri çoğu zaman masumdur, fakat bazende tedavi edilmesi gerekir. Akıcı özellikteki kahverengi akıntı, gebeliğin ilk işareti olabilir.

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Adet döngüsündeki değer ortalama 28 gün olarak baz alınmıştır. Beklenen tarihten önce kahverengi akıntı olması normaldir, bu salgılar rahim boyu ve rahim bezeleri tarafından oluşturulur.

Kadınlar tarafından kullanılan doğum kontrol iğneleri ve hapları bazı durumlarda hormon bozukluğuna yol açabilir buda adet öncesi kahverengi akıntıya neden olabilmektedir.

Hamileliğin ilk anlarında kahverengi olan akıntının kırmızı renge dönüşmesi düşük yaşanabileceği anlama gelir.

Adet döneminin henüz başında kırmızı renkte olan kan rengi, adet sonuna doğru kahverengi akıntı biçiminde olması adetin bitmekte olduğunu gösterir.

Kahverengi akıntı sonrasında adet kanaması başlıyorsa bu normal bir durumdur. Vücut içerisinde beklediği için dışarıya çıkamayan kan tazeliğini kaybeder ve rengi kahverengine döner. Kahverengi akıntı çoğu zaman beklemiş kan anlamına gelir.

Çok önemli bir konu kahverengi akıntı sonrasında adet başlamamış ve gebelikte gerçekleşmemişse vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Kahverengi Akıntı İçin Tedavi Yöntemleri

1-) Yeterince dinlenin (kahverengi akıntının sebeplerinden birisi de yorgunluktur, bunu önlemek için gün boyunca evdeyseniz sık sık yakın, düzenli olarak uyumak fayda sağlayacaktır. Vücudunuzu bolca dinlendirin)

2-) Cinsel bölgenizi (genital) temiz tutun. Cinsel bölgenizin hijyenine çok dikkat etmelisiniz, akıntılı günlerde cinsel bölgeniz kuru ve temiz olmalıdır bunun için doğal olan (kimyasal ürün ve parfüm barındırmayan) sabun ve su kullanın.

3-) Ağır işler yapmayın, ağır eşyalar kaldırmayın.

4-) Hareketlerinizi, fiziksel gücünüzü kısıtlayın. Çok fazla efor sarf etmekten kaçının.

Kahverengi Akıntıya İyi Gelen Bitkisel Çözümler

  • Çilek yaprağı (50 60 gr çilek yaprağını bir litre suda kaynattıktan sonra gün içerisinde üç dört defa vajinal bölge yıkanmalıdır.
  • 80-100 gr nar, bir litre su içerisinde kaynatılır günde 3-4 defa vajinal bölgeye duş şeklinde kullanılır

Adetliyken Oruç Tutulur Mu?

Çok sık sorulan sorulardan birisi de adetliyken oruç tutulup tutulamayacağıdır. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığının açıklaması şöyledir,  “oruçlu iken adet gören kadının orucu bozulmuş olur. Yiyip, içebilir iftara kadar beklemesine gerek yoktur ancak diğer oruç tutanlara karşı saygı için bunları gizli yapması tavsiye edilir.”

Rabbimiz bize gönderdiği Kur’an’ın Bakara suresinin 222. ayetinde mealen şöyle emretmektedir ‘Sana kadınların ay halleri hakkında soruyorlar. De ki “O bir eziyettir, adet halindeki kadınlardan uzak durunuz ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayınız; temizlendiklerinde ise Allah’ın size emrettiği şekilde onlara yaklaşınız. Doğrusu, Allah tövbe edenleri ve temizlenenleri sever.” Bayraktar BAYRAKLI

Bu yazı 606 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak