Jinekomasti Ameliyatı Nedir?

Jinekomasti Ameliyatı Nedir
Paylaş
 

Jinekomasti, erkeklerde meme büyümesi demektir. Yunanca kadın (gyne) ve meme (mastos) kelimelerinden oluşur. Sebebi net bir şekilde tıp tarafından tespit edilemese de tahmini birkaç sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerin başında hormonların dengesizleşmesinden kaynaklandığı düşüncesidir. Ergenlik çağlarında her erkek jinekomasti yaşar ve bir iki yıl içerisinde kaybolur. Hormonların dalgalandığı dönemler jinekomasti yaşamanız için bir alan oluşturmaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu yaratmaz. Ancak sosyal ve psikolojik olarak sorun yaşamak tamamen kişiye göre değişmektedir.

JİNEKOMASTİ AMELİYATLARI NASIL YAPILIR?
Jinekomastinin 3 tipi vardır.

  • Glandüer: meme dokusunun büyümesi
  • Lipomatöz: yağ dokusu artışı
  • Mikst: hem meme dokusu hemde yağ dokusunun artışı

Cerrahi yöntem olarak liposuction kullanılır. Bölgede yağ dokusu mevcut ise o yağlar dışarıya alınır. Jinekomasti durumuna göre bazı işlemler değişiklik gösterebilmektedir.  Ameliyat 1-2 saat sürer. Bir gece yattıktan sonra sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz, 3 hafta boyunca bandajlarla gezmeniz şartı ile.

*18 yaşını doldurmuş her bireye bu ameliyat uygulanır.

Vaser ve laser olmak üzeri iki tip cihaz kullanılır. Ancak bu cihazlar her hastanede yoktur. Ameliyata karar verdiyseniz doktorunuza mutlaka hangi cihazı kullandığını sormalısınız.  Vaser liposuction ses dalgaları ile yağ dokusunu eritir. Laser liposuction ise lazer ışınlarıyla yağ dokusunu kırar. Bu iki cihazda meme bölgesinde sıkılaşmaya sebep olur. Eğer bu cihazlar ameliyat olacağınız hastanede yoksa tekrar düşünmelisiniz. Çünkü klasik liposuction  çok eski bir yöntemdir. Sonuçları 3 ayın sonunda belli olur. deride sıkılaşma oluşturmaz. Sadece yağ dokusunu eritir. Diğer cihazlarda 3 haftanın sonunda mükemmel sonuçlar alırsınız. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki ağrılarınız teknolojik cihazlarda yok denecek kadar azdır.Teknolojik yöntemlerle ameliyatınızı olduğunuzu var sayarsak, bir gece yattıktan sonra eve döndüğünüzde sadece kas ağrınız olacaktır. Uzun aradan sonra bir anda spora yüklenmek bir ağrıdır bu. Gözünüzde büyütmeye gerek yoktur. Oturup kalkmak kaslarınızı harekete geçirmek, kas ağrılarınızı azaltır. Ancak uzun bir süre ağır bir şey kaldırmamaya dikkat etmelisiniz.

Ameliyattan 3 gün sonra duş alabilirsiniz. Duş esnasında korsenizi çıkarmamalısınız. Korseyi düzenli kullanmak ameliyat kadar önemlidir.

İyileşme süresince bazı yağ parçaları erimeye devam eder. Bu durum ödem oluşturabilir. Korkmayın, bunlar iyileşme belirtileri. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi tamamen belirtileriniz 6 ay sonunda biter. Ama bu demek değildir ki 6 ay ağrı çekeceksiniz. Sadece vücudunuz bu duruma anca alışacaktır.

Bu yazı 68 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak