İshale Ne İyi Gelir?

Paylaş
 

Günlük aktivitelerimizi ve özel yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen ishal yanlış beslenme, soğuk algınlık gibi çeşitli faktörlerden oluşmaktadır. Bu sorunu yaşayanların en merak ettiği konu ise ishale ne iyi gelir? Şeklinde oluyor, uygulanacak küçük bir kaç değişiklik ve besin takviyesi ile geçebilen ishal eğer uzun sürüyorsa bazı hastalıkların habercisi olabiliyor. Vücudun sıvı kaybı, enfeksiyon kapma, bağırsak sorunu nedeniyle oluşan ishal için evde alacağınız bir kaç küçük önlemde bulunuyor.

İshalin Belirtileri
Dışkının normalden daha sulu olması, bağırsak ağrıları ve kusma ishal belirtileri olarak karşımıza çıkıyor. Tuvalete daha sık çıkmak her zaman ishal belirtisi olmasa da eğer günde üç seferden fazla sulu dışkı oluşuyorsa bu ishal olarak ön görülmektedir.

Yemeğin hemen ardından midede oluşan sesler ve sancı hissi, tuvaletini tutamamak, sıvı ihtiyacı hissetmek, yorgunlukta ishal belirtileri arasında yer almaktadır.

İshale Ne İyi Gelir?
Genellikle sıvı kaybı nedeniyle oluşan ishal için bir çok doğal tedavi yöntemi bulunuyor. Bebek ve çocuklarda daha sık görülen ishalin uzun sürmesi ise bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir bu nedenle öncelikle doktorunuza başvurmanızda yarar var, bunların dışında ise ishale iyi gelen bir çok besin kaynağı bulunuyor, işte ishale iyi gelen yiyeceklerin tam listesi.

Bol Sıvı Tüketin
İshal olduğunuzda vücudunuz ciddi anlamda su kaybı yaşıyor buda halsizlik, mide bulantısı gibi çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. Bunu önlemek için doğal meyve suyu veya su tüketebilirsiniz. Sıvı almanız hem genel sağlığınız hemde ishal için oldukça iyi gelen bir tedavi yöntemidir.Haşlanmış Patates
ishal için haşlanmış patates
Dışkının katılaşmasını sağlayan nişasta en çok haşlanmış patates içerisinde bulunuyor. Ayrıca patatesi tuzlayıp yiyebilirsiniz yada patates çorbası iyi bir alternatif olacaktır.

Yoğurt
İçerisinde bir çok yararlı bakteri bulunduran yoğurt, bağırsaklarda bulunan kötü huylu bakterilerle savaşarak ishali kesmeye yardımcı olur. Bunun günde 2 kere bir kase yağsız ve mümkünse doğal yollarla yapılan yoğurt yiyebilirsiniz.

Zencefil
Bugüne kadar sağlık kategorisinin yıldızı olan ve her derde deva olarak bilinen zencefil ishal konusunda da oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Mide sancılarına iyi gelen zencefili küçük parçalara ayırıp balla karıştırıp tüketebilirsiniz ardından su içmeyi ihmal etmeyin.

Sarımsak
Hakkında sayfalar dolusu bilgiler yazılabilecek olan sarımsak ishalle oluşan bakterilerin yok edilmesinde size en iyi etkiyi sağlayacak besin olarak kabul edilmektedir. Tadı biraz acı olabilir ama günde 1-2 diş sarımsağı çiğneyerek yemeyi deneyin, ishalin kesildiğini fark edeceksiniz.

Muz
Petkin açısından oldukça zengin değerlere sahip olan muz, vücut sağlığına iyi geldiği biliniyor. Günde bir adet muz yiyerek ishali önleyebilirsiniz.

Uzman Tavsiyesi : İbrahim Saraçoğlu
Oldukça etkili bir diğer yöntemde Prof. Dr. İnrahim Saraçoğlu’nun hazırladığı özel kürde saklı. 7-8 adet kuru karanfili ikiye ayırıp çiğnemeden suyla aç karnına için, ayrıca sayın Saraçoğlu bu işlemin üç gün boyunca sabah akşam yapılmasını eğer hala geçmiyorsa mutlaka doktora gidilmesi gerektiğini belirtiyor. Özellikle yaşlılarda ishal oldukça tehlikelidir, ishalle beraber su ve tuz kaybı yaşanıyor buda kalp krizi dahil bir çok sorunu ortaya çıkarmaktadır.

Alternatif Yöntem : Papatya Çayı
Karın ağrısı olmak üzere bir çok kalın bağırsak rahatsızlıkları için içebileceğiniz papatya çayı ayrıca vücudunuzdaki toksinleri atmanızda yardımcı olur.

Neden İshal Oluruz?
Bağırsak işleyişi normalin dışında çalıştığında oluşan ishale bir çok etken neden oluyor. Yenilen yemeklerden cerrahi işlemlere kadar pek çok farklı olayın neden olduğu ishal genellikle kendi kendine geçebilen bir hastalık olarak biliniyor. Ancak yinede bebeklerde görülen uzun süreli ishalin ölüme dahi neden olduğunu düşündüğümüzde önemsenmesi gereken bir konu olarak dikkat çekmektedir.

Çocuklarda genellikle virüs nedeniyle oluşan ishal orta yaşlardaki kişilerde kullandıkları ilaçlardan dolayı da olabilmektedir. İshal tedavisinde kullanılan antibiyotikler belli bir süre sonrasında vücudun bağışıklık yapması nedeniyle etki göstermemektedir.

Bu yazı 92 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak