Hemoroid İçin Bitkisel ve Alternatif Tedavi Yöntemleri

Paylaş
 

Makat kısmında var olan damarların zedelenip büyümesi sonucu dışarı sarkmasına hemoroid yani halk arasında basur adı verilir. Ülkemizde en sık görülen hastalıklardan biri olan basur iki farklı şekilde kendini göstermektedir. İç basur hafif kanama yaşanmasına neden olmaktadır günlük yaşamınızı çok etkilemez ancak tedavi edilmediğinde damarlardaki genişleme büyür kaşıntı ve yanmalara neden olur. Dış basur ise genişlemiş damarlar nedeniyle ağrı, kanama ve şişliğe neden olmaktadır. Makat bölgesinde meme şeklinde oluşan elle hissedilen bir yapıya sahip olan dış basur ortalama bir fasulye boyutundadır.

Hemoroid (Basur) Belirtileri

Anal bölgede oluşan basur kendini hızlı bir şekilde gösterebilir. Çoğu insan basur sorunu nedeniyle doktora gitmekten çekiniyor ancak bu tür hastalıkların kendi kendine geçmeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Basur ilerleyen evrelerde kansere dönüşebilmektedir, bu nedenle mutlaka bir uzmana gitmelisiniz.

En sık görülen basur belirtileri ise makat bölgesinde büyük tuvaletin yapıldığı zamanlarda kanama, ileri dönemlerde damar genişlemesine bağlı olarak şişlik, nemlilik, kaşıntı ve ağrı olarak sıralanmaktadır.

Basur Nasıl Geçer?

Ani oluşan ve doktora gitme ihtimalinizin olmadığı olmadığı zamanlarda hızlı bir şekilde basur sorununuzu çözebilirsiniz. Özellikle makat bölgesinde oluşan yanma ve kaşıntıları önlemek için küvetin içini ılık suyla doldurup 10 15 dakika boyunca oturabilirsiniz böylece makat bölgesindeki kaslarınız yumuşayacaktır.Basur ağrınız sürekli olarak devam ediyor ve günlük hayatınızı olumsuz yönde etkiliyorsa, basura ne iyi gelir diye araştırma yapmışsınızdır. Size önereceğimiz iki farklı yolla ağrınızı hafifletebilirsiniz. Tuvaletinizi yaptıktan sonra sadece su ile anal bölgesini çok güzel bir şekilde temizlemelisiniz hem hijyenik açıdan hemde o bölgede oluşan damar büyümesini böylece geçirebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise vazelin ile masaj yöntemidir, dışarıda kalan meme şeklindeki damarlar hafif bir kuvvet ile tekrar içeri doğru itilir.

Hemoroide Ne İyi Gelir?

Sadece bu yöntemler değil yediğiniz yemek, tuvalet alışkanlığınız ve giydiğiniz kıyafetlerde basur (hemoroid) için oldukça önemlidir. Sürekli sert zeminlere oturmayın, lifli yemekleri tercih edip bol bol sıvı tüketin. Günlük olarak iç çamaşırınızı değiştirin, alturka tarzı tuvaletler tercih edin.

Hemoroid Kremi

Hastalığın ilerlediği durumlarda doktor tavsiyesi ile hemoroid kremi kullanabilirsiniz. Aşağıda yer alan ilaç isimleri ve özellikleri sık görülen basur hastalığı için doktorların sıkça verdiği basur kremleri olup doktorunuza danışmadan kullanmamanız önerilmektedir.

Hemoralgine Basur Kremi : Basurdan dolayı ciddi şekilde kanama yaşıyorsanız bu ilaç kanamanın durmasında önemli rol oynamaktadır. Makat etrafına uygulanan bu krem genişleyen damarlar yüzünden oluşan kanamayı durdurur.

Procto Glivenol Krem : Hemoroid belirtisi olan makat bölgesindeki şişliğin inmesinde etkili olan bu ilaç tedavi değil önlem amaçlı kullanılmaktadır.

Hedansa Krem : Basur nedeniyle oluşan kaşıntıyı önleyen bu kremin her hangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. İster makat içine isterseniz de dış bölgesine uygulanabilir.

Basur Ameliyatı

Cerrahi bir işlem olarak gözükse de risk faktörü açısından en rahat ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilen operasyonlardan biri olan hemoroid ameliyatı en etkili basur tedavisi olarak bilinmektedir. Ameliyatın temel amacı makat bölgesindeki zedelenmiş damarların yeniden onarılmasıdır. Ameliyat üç farklı yöntemle uygulanmaktadır, THD yönteminde basur oluşturan damarlar tespit edilip bu damarlar bir kaç santim yukarıdan bağlanarak gerçekleşmektedir. Bir diğer yöntemin adı ise boğma tekniğidir, bu yöntem genellikle ileri seviyedeki basur sorunu yaşayanlar için uygulanmaktadır. Deforme olmuş damarların yeniden bir araya getirilip toplanması ile gerçekleştirilir.

Üçüncü ve son yöntem ise lazerle hemoroid tedavisi olarak adlandırılır, bu yöntemde yeni oluşmaya başlayan basur için uygulanmaktadır. Lazer ile ısı verilen meme şeklindeki damarlardan kan akışı kesilerek geçici de olsa tedavi yapılmaktadır.

Bu yazı 175 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak