Hamilelikte İlaç Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte İlaç Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Paylaş
 

Gebelik çok heyecanlı ve çok güzel bir süreç olsa da aynı zamanda bunlar kadar da sıkıntılı bir süreçtir. Bu zaman zarfında anne adaylarının bir çoğu ağrılarından ve çok kolay yakalandıkları hastalıklardan şikayetçi olurlar. Bunların yanı sıra hamilelikten önce yakalanılan ve hamilelik sürecinde de devam eden hastalıklar bulunmaktadır. Anne adaylarının gebelik sürecinde ilaç kullanmamaları gerektiğini söylemek pek de doğru olmayacaktır. Gerekli durumlarda tabii ki ilaç kullanabilirler. Ama bu duruma tabi ki bir doktor kontrolünde karar verilmelidir. Anne adaylarının ben daha önce de bu hastalığa yakalanıp ilaç kullanmıştım vb. gibi düşünceleri doğru olmayacaktır.

Hamileliğin sürecine göre ilaç kullanımını inceleyecek olursak;
Gebeliğin farkedildiği ilk 2 hafta içerisinde anne adayları hiç yan etki görmeden ilaç kullanabilirler bu dönemde bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Fakat son adet tarihinden 4 ila 9. Haftalar arasında çok acil bir durum gözükmedikçe ilaç kullanmamaları gerekmektedir. Bu haftalar arasında teratojen dönem görülür. Eğer mecbur kalınırsa doktor kontrolünde ve doktorun önerdiği doz aşılmadan ilaç kullanılabilir.

İlaçların türüne göre inceleyecek olursak;
A grubu ilaçların gebelik döneminde hiç bir zararı bulunmamaktadır. Bu ilaçların gebelikte denenmiş ve zararsız oldukları tespit edilmiştir. Size zararı olmadığı gibi fetusa da zararı bulunmamaktadır.

B grubu ilaçları da gebelik süresince gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bu ilaçların insanlar üzerinde kontrolü bitmemiştir fakat memeliler üzerinde çakışma yapılmıştır. Memeli hayvanlarda herhangi bir zarar verdiği gözükmemiştir.

C grubu ilaçlar sadece çok önemli durumlarda kullanılmalıdır. Bu klasmandaki ilaçların insanlarda denenmesi henüz yapılmamıştır sadece hayvanlar üzerinde denenmesi bitmiştir. Ve bu deneyler sonucunda da hayvanlar üzerinde olumsuz etkiler gözükmüştür.D grubu ilaçların kullanımı sadece annenin hayati tehlikesi olduğu zamanlarda olmalıdır. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda bebeklere zarar verdikleri gözlenmiştir. Doktor kontrolünde alımı yapılmalıdır.

X grubu ilaçlar da aynı D grubu ilaçlar gibi sadece annenin hayati tehlike altında olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Bu ilaçların da deneyleri tamamlanmış ve olumsuz etkiler gözlenmiştir. X grubu ilaçların kullanımı sonunda yaratacağı riskler olumlu durumlardan daha fazladır.

Bu yazı 12 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak