Hacamat Faydaları ve Uygulanan Bölgeler

Hacamat Faydaları ve Uygulanan Bölgeler
Paylaş
 

Günümüzde modern tıbbın tedavi yöntemlerine alternatif olarak bir çok hastalıkları iyileştirme yolları geliştirilmiştir bunlardan biriside hacamat tedavisidir. Özel yapılmış kupalar (bardak) ile vücut içerisinden kanın dışarıya alınması işlemine hacamat ismi verilir. Peygamberimizin de sünneti olarak kabul edilen bu tedavi yönteminde genellikle sırttaki deriye ince kesikler atılır, vakumlama yolu ile kan vücuttan dışarıya çıkartılır. Bu işlemde özel hacamat için yapılmış kupalar kullanılmaktadır, alınan bu kanın içinde vücudun dışarıya atamadığı toksinler bulunur. Hacamat tedavisindeki amaç vücudu bu mikroplardan, toksinlerden temizlemektir.

Arapçada hacamat ‘Emmek’ anlamında kullanılır bu tedavi yöntemi de bize Araplar’dan gelmiştir. Ağrıları kesmek ve diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanılan İslami bir tıbbi uygulamadır. Hacamat tedavisinin M.Ö 3 bin yılına kadar uzanan geçmişi bulunmaktadır. Tıp tarihinin en büyük ismi kabul edilen Hipokrat fizyolojik (fiziki yapı ile) hastalıkların tedavisinde bu yöntemi kullanmıştır. Bu tedavi yönteminin mübarek peygamber efendimiz tarafından da kullanılması ve tıbbi faydaları nedeniyle İslamiyette ayrı bir yeri vardır.

Hacamatın faydasını yapıldıktan bir hafta içinde görebilirsiniz. Bitkisel ürünler ve alternatif tıp konusunda bir çok açıklaması olan Prof. Dr. Ahmet Maranki katıldığı bir çok televizyon programında ve makalelerinde hacamatın faydalarını anlatmıştır. Hacamat yaptıracaksanız mutlaka bu işin ehli olan kişileri tercih etmelisiniz. Ayrıca hijyen kurallarına kesinlikle uyulmasına özen göstermelisiniz.

Hacamat ilk önceleri batıl inançlara dayalı bir terapi olarak başlamıştır. Zaman içerisinde faydaları görüldükçe kendine yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Bu tedavi yönteminde daha öncede belirttiğimiz gibi amaç kan almaktır. İşlem şöyle yapılır, kişinin cildine genellikle kupa (bardak veya fincan) yapıştırılır bu yapıştırma işi için bir miktar vakum gereklidir böylece kan cildin içine çekilir vakum yaratmanın geleneksel yolu ise, kabın içindeki havanın üstüne tütsü yakarak ısıtılmasıdır. Tedavi bir kaç dakika sürer bu yönteme daha önce ‘kupa çekmek’ ismi verilirdi. Günümüzde en yaygın hacamat şekli ise terapistin ciltte ufak kesikler açarak vücuttaki bir kısım kanın dışarı çıkarılmasıdır. Hacamat tedavisi bugün modern tıp tarafından da kabul görmekte ve desteklenmektedir.Hacamat Faydaları

Hacamatın vücut sağlığı için inanılmaz faydaları olduğu bir çok bilim adamının yaptığı açıklamalarla ortaya çıkmıştır bu faydaların bazıları aşağıda yer verilmiştir.

Vücuttaki zayıflığı giderir; Yetersiz beslenme veya hastalıklar sonucu ortaya çıkan vücudun zayıf kalması tedavisinde çok iyi sonuçlar vermektedir.

Ateşli hastalıkların tedavisinde çok yaygın olarak kullanılır. Çok eskiden beri vücuttaki kötü kanın, ateşlenmeye sebep olduğu bilinmektedir hacamat bu sorunu çözmüştür.

Vücuttaki kan dolaşımını arttırır. Hacamat kan dolaşımını hızlandırarak damarları ve arter kaslarını güçlendirir.

Sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde çok etkilidir. Kabızlık ve bağırsak ülseri hastalığının iyileşmesine yardımcı olur kişinin iştahını açar.

Romatizma hastalıklarını tedavi eder. Artrit, romatizma, lumbago ve diğer eklem ağrılarının iyileşmesini sağlar.

Sinir sisteminin gelişmesine destek olur. Ayrıca baş ağrısı, depresyon, duygusal sorunlar ve sara hastalığına iyi gelir çabuk sinirlenmeyi önler.

İkinci bir dolaşım sistemi kabul edilen, lenf sıvısını vücudun her yerine taşıyan damarları güçlendirir. Hacamat, lenf damarlarındaki pıhtıları açar ve lenf üretimini arttırır.

Dermatolojik hastalıklarla mücadele eder. Sivilce, uçuk, çıban, apse, akne ve kurdeşen gibi rahatsızlıklar kan ile ilgilidir. Hacamat ile yapılan tedaviler tıkanmış kan damarlarını açarak bu hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Hacamat, kandaki kirlilikleri çıkardıktan sonra karaciğere sağlıklı ve düzenli kan akışı sağlar. Buda karaciğerdeki kötü kolesterolü, kandaki şeker birikmesini, kanın toksinlerden arındırılmasını ve vücut sıcaklığının korunmasını sağlar.

Hacamat tedavisi ile özellikle çocuklarda dikkat dağınıklığı giderilebilir.

Hacmatın vücut sağlığı için bir diğer faydası da ağrıları gidermesi, iltihaplı ve şişmiş bölgelere rahatlama sağlamasıdır.

Serbest radikalleri (fazla yada eksik elektrona sahip zararlı moleküller) öldürerek vücut hücrelerinin düzensiz yaşlanmasını kontrol etmede yardımcı olur. Hacamat yaptırarak grip, nezle, soğuk algınlığı gibi bir çok üst solunum yolu hastalıklarından kurtulabilirsiniz.

Hacamat tedavisi tembellik ve uyuşukluğu yok eder vücudu adeta sıfırlar kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar.

Hacamat zehirlenme vakıalarına da iyi gelir. Zehirlenme olursa kafasından hacamat yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Bu tedavi, görme hücrelerini de yenilemektedir. Gözlerin daha keskin görmesini sağlar. Göz hastalıklarının tedavisinde çok etkilidir.

Kadınlara çok rahatsızlık veren adet döneminde yaşanan kramplar, adet sancısı, regl ağrısının giderilmesini sağlar. Hacamat, adet dönemindeki düzensizlikleri de giderir bu dönemin kramplı, ağrılı geçmesini önler.

Hacamat ile yapılan tedavi, uyuşturucu bağımlılığından kurtarmakta ve sigarayı bırakmada çok etkili olmaktadır.

Yüksek tansiyon hastalığının, damar tıkanıklığından, strese kadar bir çok sebebi vardır. Hacamat yüksek tansiyonu düşürür.

Hacamat ayrıca zona hastalığı, yüz felc ve boyun kireçlenmesine de çok etki sağlar.

Hacamat tedavisi gençlerde görülen ergenlik sivilceleri rahatsızlığında olumlu sonuçlar vermektedir.

Cinsel aktivite kaybı, sperm problemleri olan kişilerin tedavisinde kullanılır.

Bir takım bel ağrılarının giderilmesinde hacamat tedavisi uygulanabilir.
Hacamat Vücudun Nerelerine Yapılır

Hacamat Vücudun Nerelerine Yapılır?

Genel faydaları için hacamat tedavisi vücudun hemen hemen her yerine yapılabilir. Bununla birlikte, tedavi hastalığın bulunduğu yere göre yapılmalıdır.

Omuzlar Arasında
Omuzların kanatları arasında kalan alan geleneksel Çin tıbbında bu alan kanın buluşma noktası kabul edilir.

Kafanın Merkezi
Yaygın olarak tüm zihinsel ve duygusal rahatsızlıkların tedavisinde, aynı zamanda baş ağrıları, sara, iç salgı bezi hastalıkları beyin, omurilik, sinir sistemi kasları hastalıkları için bu bölgeye uygulanmalıdır.

Ense Boşluğunun Üzeri
Bu noktalara yapılan hacamat tedavisinin, ishal, kabızlık, omurga ağrısı, karın ağrısı gibi tam 72 hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Pankreasın sağlığını iyileştirir ve sindirim sisteminin genel verimliliğini arttırır.

Ayakların Üstü
Bu alan geleneksel olarak şişlik, baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, şişkinlik ve kabızlık tedavisinde kullanılır. Ayrıca huzursuzluk, stres, çarpıntı gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesine yardımcı olur. Hz. ANAS RA, Ehraam’da iken Sevgili Peygamberimiz SAV’ın ayağının üstünde hacamat tedavisi gördüğünü bildirmiştir.

Hacamat Kimlere Yapılamaz

Bazı sağlık sorunları olan kişilerin hacamat tedavisi yaptırması sakıncalıdır.

 • Kanser hastalığı nedeni ile kemoterapi görenler
 • Hamile kadınlar
 • Düşük tansiyonu olan kişiler
 • Böbrek yetmezliği olanlar
 • Adet dönemi sırasındaki kadınlar
 • Kalp hastası olanlar
 • Kan pıhtılaşması bozukluğu olanlar
 • 65 yaş üzeri kişiler
 • Panik atak hastalığı bulunanlar
 • Göz hastalığı olan, kataraktı olanlar
 • Çok ufak çocuklar

Hacamat Yan Etkileri ve Zararları

Hacamat tedavisinin mutlaka profesyonel sağlık uzmanları tarafından yapılması gerektiğini yazımızda belirtmiştik. Aksi halde aşağıdaki sağlık sorunlarına sebep olabileceği kaçınılmazdır.

Cilt Yaraları ve Morluklar Oluşabilir
Bilindiği gibi hacamat işlemi kupa (bardak) ile yapılmaktadır. Vakumlama neticesinde, cildiniz üzerinde bir takım morluklar ve kızarıklıklar oluşabilir bu durumda hoş olmayan görüntüler ortaya çıkabilmektedir. Bu lekeler ve kızarıklıklar genellikle bir hafta veya 10 gün içerisinde geçse de bir yan etki olarak kabul edilir.

Cilt Enfeksiyonları Meydana Gelebilir
Hacamat tedavisi yapılırken bardağın içinde vakumla kabaran cilt üzerinde kesikler oluşturulur gerekli hijyen sağlanmamışsa bu kesiklerin enfeksiyon kapma riski yüksektir.

Ciltte Yanıklar Ortaya Çıkabilir
Hacamat işlemi yapılırken vakumlama işlemi sırasında ateş ve aleve ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden cildin üzerinde yanıkların oluşması her zaman mümkündür.

Doğal Yöntem ve Sağlıklı Beslenme İçin Kefir Nedir? Kefirin Tüm Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazı 82 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak