Gut Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Gut Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir
Paylaş
 

Gut hastalığı özellikle sabah saatlerinde çok acı veren eklem ağrıları ile beliren bir hastalıktır. Ağrı o kadar keskindir ki hasta hiç bir aktivitesini yapamaz. Normal bir vücutta her hangi bir şekilde atılması gereken maddeler ürik aside dönüşür ve vücuttan uzaklaştırılır fakat ürik asitlerin vücuttan atılmasında sorun olursa vücutta birikir, ürik asidin kandaki miktarı artar buda vücutta biriken ürik asidin eklemlerde iltihaplanmasına yol açar.

Gut hastalığının diğer adı “zengin hastalığı, damla hastalığı ve nikris” kısaca ürik asit fazlalığının neden olduğu bir hastalıktır Gut. Bu hastalık genellikle 40 yaş üzerindeki erkeklerde kendini gösterir. Vücudun diğer eklem bölgelerinde de görülebileceği gibi genellikle ayak baş parmaklarında dayanılmaz bir ağrı ile ortaya çıkar. Bu ağrıyı yok etmek için alınan aspirin ise ağrıyı daha da arttırır. Çünkü aspirin ürik asidin vücuttan atılmasını yavaşlatır, bu hastalık kadınlarda ise menopoz sonrası kendini gösterir.

Gut Hastalığının Tedavisi
Yapılan incelemeler bu hastalığın insanların %1’inde görüldüğünü göstermektedir. Bu hastalık ortaya çıktığında ürik asidin normal seviyeye indirildiği anda atakları önlemek mümkün olmaktadır. Neyse ki piyasada var olan ilaçlar kısa sürede ürik asit seviyesini normale döndürmektedir.

Yapacağınız diyet hastalığın tedavisinde çok önemli rol oynar. Sakatat türü (işkembe, kokoreç, sucuk, salam, sosis, karaciğer, beyin, böbrek) bunlardan sakınmak gerekir. Süt ve süt ürünleri az yağlı olmak şartıyla tüketilmelidir. Kırmızı et ve beyaz et tüketimi bu hastalık süresince tüketilmemelidir. Tereyağı ve çeşitli margarinler, kızarmış yumurta, mayalı besinler av etleri, küçük balıklar, havyar bütün bu saydıklarımız vücuttaki ürik asit seviyesini yükselteceği için tüketilmesi sakıncalı olan yiyeceklerdir. Alkolden özellikle biradan kesinlikle uzak durmak gerekir, yağda yapılan kızartmalar, hazır gıdalar, hazır çorbalar, pasta ve çikolata uzak durmamız gereken yiyeceklerdir.

Canan Karatay Diyeti ile Sağlıklı ZayıflamaBu Diyet İlginizi Çekebilir: Canan Karatay Diyeti ile Sağlıklı ZayıflamaAşırı kola ve aşırı portakal suyu da vücuttaki ürik asit seviyesini yükseltir ve uzak durmak gerekir. Günde en az sekiz ile on dört bardak su içilmesi önerilmektedir. kilomuzu kontrol altında tutmaya özen göstermemiz gerekmektedir. Diyetisyen kontrolünde yapılacak diyet tedavisi ile bu hastalıktan bir kaç gün içinde kurtulmak mümkündür. Birinci derece akrabalarda gut hastalığı varsa o kişide de hastalık riski fazladır. Bu hastalığın genetik ile yakın ilişkisi görülmektedir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  • Haftada iki üç kez haşlanmış kereviz yemek gerekir. Kereviz sevmeyenler sabah akşam suyunu içmelidir.
  • Suyla karıştırılan elma sirkesi sabah akşam içilmelidir.
  • Bolca kiraz yemek Gut hastalığının sebep olduğu ağrıları gidermektedir.
  • Bir bardak suyun içine bir limon suyu ve iki çay kaşığı karbonat atıp karıştırın ve için, çok faydası olduğunu göreceksiniz.
  • Günde bir iki adet muz yemek tedaviye yardımcı olacaktır.
Gut Hastalığının Tedavisi

Bu hastalığı yaşayan insanların en çok merak ettiği konulardan birisi de gut hastalığı öldürücü müdür? oluyor, uzmanların yaptığı açıklamalara göre gut hastalığının hayati bir riski bulunmamaktadır. Bir iki hafta içinde uygulanan diyet programı sayesinde bu hastalığın kendiliğinden geçtiği belirtilmektedir.

Bu yazı 132 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak