Ginko Bilobanın Faydaları

Ginko Bilobanın Faydaları
Paylaş
 

Kızıl ağaç olarak da bilinen Ginko Biloba dünyanın en eski ağaç türlerinden birisidir bu ağaç türünün hiç bir yakın türü ve benzeri yoktur, tamamen kendine özgü bir ağaçtır. O kadar eskidir ki M.Ö 2600’lü yıllarda Çinliler tarafından baş ağrısı tedavisinde kullanılmıştır. Ana vatanı Güney Asya ülkeleri ve Çin’dir, yurdumuzda ‘Mabet Ağacı’ olarak adlandırılır. Ginko’nun Çin’de 190 milyon yıldır kullanıldığı ifade edilmektedir. Ülkemizdeki diğer isimleri ise fil kulağı, kız saçı ve Çin yelpaze çamıdır.

Ginko Biloba Almanya’da reçete ile satılmaktadır buda ne kadar etkili ve faydalı olduğunun bir başka kanıtıdır. Ginko Biloba, Ginko ağacının yapraklarından elde edilen doğal bir özdür bu ağacın yaprakları ve tohumlarının yapılan araştırmalar sonucunda bir çok derde derman olduğu anlaşılmıştır.

Ginko Biloba’yu bu kadar güçlü yapan, içindeki çok kuvvetli antioksidan özelliklere sahip iki bileşen içermesidir. Bunlar Flavonoidler (hücrelerin zarar görmesini engeller, C vitamini ile yüklüdürler ve kronik ağrıyı azaltırlar) ve Terpenoidler’dir. (içinde bol miktarda A vitamini bulunur. Anti-mantar, antibakteriyel, anti-deprasandır. Lezzet, koku ve renk verici özellikleri vardır.)

Ginko’nun vücuda etkileri kullanılan doza göre değişiklik gösterir. Doktorların tavsiyesine göre günlük dozlar 40 ile 300 mg arasında değişebilir, Ginko’yu bitkisel ürün satan mağazalarda kapsül, tablet, sıvı özü veya kuru yaprak şeklinde rahatça bulabilirsiniz. Aldığınız ürünün gerçek Ginko Biloba olduğundan mutlaka emin olmalısınız, kuru yaprak kullanımı çay şeklinde olur. Ginko bazı enerji içeceklerine de katılır fakat yüksek maliyetli olduğu için kullanılan oran oldukça azdır.Ginko Bilobanın İçinde Ne Var?

100 gram Ginko Biloba ağacı tohumunda;

İçeriği Miktar
Kalori 181
Toplam Yağ 1.7 gr
Kolesterol 0 mg
Sodyum 7 mg
Potasyum 510 mg
Karbonhidrat 38 gr
Protein 4.3 gr
Demir 1 mg
A Vitamini 558 IU
C Vitamini 15 mg
B6 Vitamini 0.3 mg
Magnezyum 27 mg
Kalsiyum 2 mg
D Vitamini 0 IU
B 12 Vitamini 0 mg

Ginko Biloba Faydaları

Ginko Biloba Faydaları
Ginko Biloba, yapılan bir çok bilimsel araştırmalar ve deneyler sonucunda yaşlanmayı geciktirmeden tutun kulak çınlamasına kadar bir çok hastalığın iyileşmesinde etkili bir rol oynadığı saptanmıştır, bizde sizler için Ginko Biloba’nın kanıtlanmış tüm faydalarını maddeler halinde sıraladık.

Bunama (Demans) Alzheimer İçin Faydalıdır
Ginko Biloba’nın alzheimer hastalığı ve bunaması olanlar için çok yararlı olduğu bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bazı bilim adamları yazdığı makalelerde hem yaşlı hemde genç yetişkinlerde zihinsel performansı ve hafızayı geliştirdiğini belirtmişlerdir. Ginko Biloba’nın özellikle yaşlandıkça ortaya çıkan zihinsel gerilemeyi önlediği bütün dünyada kabul edilmektedir. Ginko, insanların felçlerden veya travmatik beyin hasarlarından kurtulabilmesine yardımcı olur. Bu ağacın özütü (yaprakları ve tohumları) Çin’de inme (felç) tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapılan bazı çalışmalarda göstermiştir ki şizofren ve ciddi ruhsal rahatsızlıkları olan kişiler içinde tamamlayıcı tedavilerde kullanıldığında sevindirici sonuçlar alınmıştır.

Konsantrasyonu Arttırır
Ginko’nun zayıf konsantrasyonla mücadele etmeye zihinsel gerilemeyi tersine çevirmeye ve yorgunluğu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bilmekteyiz. Kronikleşmiş düşük konsantrasyon, zihinde karışıklık azalmış fiziksel performans, yorgunluk hissi, baş ağrısı rahatsızlıklarında tamamlayıcı tedavi olarak güvenle kullanılmaktadır. Ciddi yan etkileri oldukça az olan Ginko’nun zihinsel yetenekleri az risk ile arttırmanın güvenli ve etkili bir yolu olduğunu göstermektedir. Ginko;

a-) Gelişmiş düşünme ve hafıza
b-) Daha iyi sosyal davranış
c-) Günlük görevleri yerine getirme

becerileri sağlamaktadır.

Anksiyete (Kaygı), Depresyonla Savaşır
Araştırmalar Ginko Biloba’nın vücudun stres yaratanlarla baş edebilme kabiliyetine sahip olduğunu, stres hormonlarının yüksek düzeylerinin etkilerini önlediğini ortaya çıkarmıştır. Doğal olarak vücudun bela ve endişe ile başa çıkma yeteneğini arttıran bir Adapoten otu olarak bilinen bu durum özellikle yaygın anksiyete bozukluğu, mevsimsel depresyon, panik atak ve sosyal fobileri olan kişiler için yararlı olmaktadır.

Göz Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur
Ginko, gözlerine kan akışını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Kornea ve retinaya zarar verebilecek, hasar oluşturabilecek mikrop ve bakteriler ile mücadele eder. Görme duyusunun korunmasında ve güneş ışınlarının hasarının azaltılmasında özellikle yaşlılar için yararlı olmaktadır. Kısaca antioksidan olan bitkiler ve Ginko göz sağlığının korunmasında çok etkilidir.

Cinsel Gücü Arttırır
Ginko’nun hormonsal denge üzerinde, özellikle mutluluk hissi veren düzeyleri ve kan basıncını arttırdığı gözlenmiştir. Dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır, sertleşme sorunu yaşayan bazı erkekler ve cinsel arzuları azalan kişiler bu can sıkıcı durumdan kurtulmak için Ginko’nun çok faydasını gördüklerini belirtmişlerdir. Ginko, kan damarlarını genişletme ve üreme sağlığı için önemli olan cinsel organlara kan akışını iyileştirme potansiyeline sahiptir.

Baş Ağrısı ve Migrene İyi Gelir
Ginko’nun ağrıları azalttığı, stresle mücadele ettiği bilinmektedir. Bu özelliği ile sık sık tekrarlayan baş ağrısını ve migrenin hızını ve şiddetini azaltmak için tedavi maksadı ile kullanılması da kaçınılmazdır. Baş ağrılarını tetikleyen stres, yorgunluk, alerjiler, göz yorgunluğu, alkol, kullanılan ilaçlar, düşük kan şekeri, hormonlar, kabızlık ve beslenme eksiklikleri gibi sebepleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Ginko’nun stres ve yorgunluğumuz üzerindeki inanılmaz faydaları baş ağrısının yarattığı gerginliği gidermede de çok etkili sonuçlar vermektedir.

Astım Belirtilerini Azaltır
Yapılan bazı bilimsel çalışmalar Ginko özünün astım belirtilerini azaltabildiğini ve yavaşlatabildiğini ortaya çıkarmıştır. İltihabı azalttığı, antioksidan aktiviteyi geliştirdiği ve sinir fonksiyonlarında olumlu etkileri olduğu için insanlar Ginko kullandıklarında daha az solunum sıkıntı çekmektedirler.

KOAH Hastalığı İçin Alternatif Çözüm

Sinir Sistemine Faydalıdır
Yurt dışındaki deneyler ve araştırmalar Ginko takviyesi ile yapılan tedavinin sinir sistemi bozukluğu hastalığı olan kişilerde yaşam kalitesini iyileştirdiğini göstermiştir. Bu hastalığın adı Fibromiyalji’dir. Yorgunluğun eşlik ettiği yaygın bir kas ağrısı olur, Ginko bu hastalığın doğal bir tedavisi olarak kullanılır.

Basur (Hemoroid) Tedavisinde Kullanılır
Ginko’nun; anüs ve rektumdaki (anüste son bulan kalın bağırsağın son bölümü) damarların basınç artışı nedeniyle şişlik, ağrı ve kanamaya neden olan ağrılı hemoroidleri yaşayan insanlara yarar sağladığı bilinmektedir. Ginko, ağrıyı azaltmaya yardımcı olur ve ağrıya olan direnci arttırır, kanamayı durdurmaya yardımcı olur. En önemli faydası da iltihabı azaltır.

Basur Tedavisinde Kara Merhem İçin Tıklayın

Vertigo (Baş dönmesi) Hafifletir
Ginko, baş dönmesi belirtilerinin tedavisinde de güvenle kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıkta kişi çevresindeki hareket ettiği hissine kapılır. Ginko’nun içerisinde bulunan eşsiz bileşenler baş dönmesinin etkilerini büyük oranda azaltmaktadır.

Kalp Sağlığı İçin Yararlıdır
Ginko özütü, kan basıncını düzenler ve kalp ile damarları boyunca kan pıhtılarının giderilmesine yardımcı olur. Bu iki özelliği kalp sağlığına büyük bir destektir, kan damarlarını genişleterek kalp üzerindeki gerilmeyi azaltır, anti pıhtılaşma özelliği ise kalp krizi veya felç geçirme olasılığını önemli ölçüde azaltır.

Yaşlanmayı Geciktirir
Ginko, içindeki antioksidanlar cildin sıkı ve sağlıklı kalmasına, kırışıklıkların ve yaşlılık sonucu oluşan çizgilerin görünümünü yavaşlatmasına ve ayrıca yaraların iyileşmesini hızlandırmasına, yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Yaşlanmayı Geciktiren Doğal 7 Yöntem

Ginko Biloba’nın Diğer Faydaları

 • Öksürük ve balgam tedavisinde kullanılır.
 • Tiroid bezinin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Kan şekerini (diyabeti) dengede tutar.
 • Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde yararlıdır.
 • Kanser tedavisi gören hastalarda kemoterapinin verdiği hasarı azaltır.
 • Kulaklardaki işitme kaybını azaltır.
 • Kulak çınlaması tedavisinde çok etkilidir.

Ginko Biloba’nın Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Ginko Biloba’nında aşırı kullanımında bazı yan etkileri bulunmaktadır.

  Mide bulantısı
  İshal veya kabızlık
  Baş dönmesi
  Baş ağrısı, uyku hali ve duyu kaybı
  Karın ağrısı
  Huzursuzluk
  Kusma
  Kısırlık
  Düzensiz kalp çarpıntısı
  Alerji

Ginko Biloba’yı Kimler Kullanamaz?

Ginko Biloba kullanımı aşağıdaki özelliklere sahip olan kişilerde kullanımı sakıncalıdır.

 • Hamilelik ve adet dönemlerinde kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • Kan pıhtılaşmasına izin vermeyen kan rahatsızlıkları varsa kullanmayınız.
 • Eğer bir ameliyat geçirmeyi planlıyorsanız iki hafta öncesinden bırakmalısınız.
 • Hassas deriye sahipseniz doktora danışmadan kullanmayınız.
 • Antidepresan kullan kişiyseniz mutlaka doktor kontrolünde kullanmalısınız.
 • Çocuklar tarafından tüketilmemelidir.
 • Emziren kadınların kullanması sakıncalıdır.
 • Epilepsi (sara) hastası olanların kullanması kesinlikle yasaktır.
 • Romatizma ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar ve tansiyon ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır.
 • Karaciğer sorunları olan ve karaciğer tedavisi olanlara tavsiye edilmemektedir.

Bu yazı 61 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak