Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Genital bölgenin temizliği ve bakımı kadın sağlığı için oldukça önemli ve hassas bir konudur. Bu bölgenin temizlenmesi hakkında bilinçsizce uygulanan yöntemler, ciddi sağlık sorunlarına yada mantar, kötü koku, batık ve tahriş gibi problemlere yol açabiliyor. Özellikle ergenlikle beraber başlayan vücuttaki bir takım değişikliklerle beraber belirginleşen tüylenme, büyüme gibi faktörler zaruri olarak genital bölgenin temizlenmesini ve bu işlemin düzenli olarak sıklıklı uygulanmasını gerektiriyor. Oldukça dikkate değer bir konu olan genital bölge temizliği nasıl yapılır sorusuna cevabı bu yazımızda bulabilirsiniz. Hatırlatmakta yarar var, bu yazımızda sadece kadınlara yönelik genital bölge temizliğini ele alacağız.

Kız çocuklarının ergenlik dönemine geçişi erkeklere nazaran daha zordur bu nedenle annelerin bu konuda kız çocuklarına mutlaka destekte bulunması ve onlara kılavuzluk etmesi şart. Uzmanların tavsiyesi de zaten tamamen bu yönde, genital bölge temizliğinin evde yapılması hem bunu ilk defa yapacak olan kişiler için güvenilir bir ortam yaratacak hemde daha sağlıklı olacaktır. Eğer bu işlemi bir ebeveyn olarak yaptırıyorsanız öncelikle çocuğunuza vücudunu daha iyi anlatmalı ve tanıtmalısınız, bildiğiniz gibi kadınların genital bölge yapısı erkeklere nazaran daha hassastır ve olası hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Bu nedenle kadınların genital bölge temizliği daha sık ve hijyen kurallarına uygun şekilde yapılmalıdır bu durum zaten hem dinimizce hemde vücut sağlığı için gerekli bir olgudur.

Sadece genital bölge temizliği ile kalmayıp aynı zamanda bu bölgenin devamlı steril olarak da tutulması gerekiyor, şimdi sizlere genital bölgenin nasıl temiz tutulması gerektiğini maddeler halinde açıklıyoruz.

Genital Bölgenizi Kuru Tutmaya Özen Gösterin
Islak bölgeler mantar ve bakterilerin üremesi için en elverişli yerlerdir. Özellikle banyodan sonra genital bölgenin çok iyi bir şekilde kurulanması gerekiyor, ayrıca yaz aylarında denize veya havuza girdikten sonra da genital bölgenin kurulanması olası hastalıkların önüne geçmektedir.

Pamuklu Kıyafetler Kullanın
Pamuklu Kıyafetler Kullanın
Gün boyunca çalışan kadınlar zaman içerisinde terler, bu terlemeyi en aza indirmek için mutlaka pamuklu iç çamaşırlar giyilmelidir bununla birlikte rahat ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Son olarak kadınlar her gün iç çamaşırını değiştirmeyi ihmal etmemelidir.Tuvalet Sonrası Temizlik Önemli
Kadınların genital yapısı gereği anüs ve vajina bölgeleri birbirlerine oldukça yakındır bu nedenle özellikle büyük tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra mutlaka bölge tamamen bol su ile yıkanmalı ve ardından iyice kurulanmalıdır.

Cinsel İlişki Sonrası Temizlik
En sağlıklı cinsel ilişki yöntemi erkeğin prezervatif ile korunması ile yapılandır. Kadınlarda hem cinsel ilişki öncesi hemde sonrasında genital bölgesini ılık suyla temizlemesi gereklidir.

hamilelikte genital bölge temizliği
Genital bölgenin temizlenmesinde en önemli dönemlerden birisi de gebelik zamanıdır. Bu dönemde daha da hassas olan genital bölgenin iyi temizlenmesi hem anne adayı hemde bebek için oldukça önem arz ediyor. Kadınlar bu dönemde daha sık kadınsal hastalığa yakalanıyor çünkü hamilelikle birlikte vücuttaki hormonsal dengeler tamamen değişmektedir. Hamile olan kadınların vajina temizliğinde tüy dökücü kremler önerilmemektedir çünkü rahim içerisine kaçma riski oldukça yüksektir, ayrıca kadınlar olası bir doğum anına tüylü olarak yakalanmak istemezler bu nedenle uygulanması gereken en doğal yöntem ağda olarak belirtilmiştir.

jiletle genital bölge temizliği
Kolay ve hızlı çözüm arayan kadınlar genellikle jiletle genital bölge temizliğini tercih ediyor fakat jilet ile yapılan temizliklerde oldukça dikkat edilmeli çünkü olası bir dikkatsizlikte jiletin keskin bıçakları cildinize ciddi hasarlar verebilir.

Ayrıca jilet ile yapılan kıl temizleme zaman içerisinde kıl köklerinin güçlenmesine neden olduğu için daha sık yapılmasına yol açmaktadır. Bir çok kadın bakım ürünü satan firmalar kadınların genital bölge temizliği yapması için özel olarak jiletler üretmektedir, bunları kullanabilirsiniz. Bu ürünler hem tahrişi en aza indirir hemde tüylerin daha sert çıkmasını engeller.

Jilet ile genital bölgenin temizlenmesinde rastlanan en sık sorun ise kıl dönmesidir. Bu durum genellikle yanlış uygulama neticesinde yaşanmaktadır. Bunu önlemek için jiletle beraber yumuşatıcı jeller ve kremler kullanabilirsiniz.

tüy dökücü ile genital bölge temizliği
Jilet yönteminden daha pratik ve zahmetsiz bir yöntem olan tüy dökücü kullanımında dikkat edilmesi gereken bir kaç husus bulunuyor. Krem yada sprey şeklinde bir tüy dökücü kullanıyorsanız vajina içerisine kaçırmamaya özen göstermelisiniz. Tüy dökücü krem seçiminde de dikkat etmeli içeriğinde kimyasal ürünler olanları tercih etmemelisiniz.

İlginizi Çekebilir : Tüy Dökücü Krem Zararları

Tüy dökücü krem kullanırken aldığınız ürünün kullanım talimatını mutlaka dikkatlice okuyup uygulama yöntemine göre kullanmalısınız.

lazer epilasyon ile genital bölge temizliği
Bilinen en etkili ve kalıcı tüylerden kurtulma yöntemi lazer epilasyondur ancak bu işlem diğerlerine nazaran risk faktörü en yüksek olan yöntemdir. Seanslar halinde gerçekleştirilen lazer epilasyon yöntemi hakkında daha çok bilgi için ‘Lazer Epilasyon Nedir? Tüm Yönleriyle Lazer Epilasyon Cihazları ve Uygulaması‘ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ağda – sir yöntemi ile genital bölge temizliği
Bu yöntem ülkemizde de klasikleşen ve belki de yüz yıllardır kullanılan bir tekniktir. Günümüzde her ne kadar bir çok alternatif yöntem bulunuyor olsa da özellikle orta yaş ve üstü hanımlar ağda ile genital bölgedeki kıllarını temizlemektedir.

Bu işlem biraz acı verebilir ancak çok etkilidir üstelik kılların bir sonraki çıkışını hem geciktirir hemde daha yumuşak çıkmasına olanak sağlar. Evde ağda yapmak tecrübe isteyen bir işlemdir çünkü ağdanın sıcaklığının iyi ayarlanması gerekir ve ağdanın yanlış kullanımı vajinada sarkmalara neden olmaktadır eğer ağdayı kullanmayı bilmiyorsanız piyasada satılan hazır ağdaları alarak öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Acının daha az hissedilmesi için emla kremi kullanabilirsiniz bu krem lokal anestezi etkisi gösterir böylece canınız pek fazla yanmaz, ağda yaparken yanınızda küçük bir ayna bulundurarak daha iyi sonuçlar almanız mümkün.

eldivenle genital bölge temizliği
Kıl temizlemede alternatif yöntem arayanların sıklıkla başvurduğu eldivenle kıl temizleme sadece vajina bölgesinde değil, bacak koltuk altı gibi bölgelerde de uygulanmaktadır. Kılları çekerek koparma şeklinde gerçekleşen bu method ile ilk dönemlerde biraz canınız acıyabilir ancak vücudunuz alıştıkça bu acı hissi gidecektir.

Genital Bölge Temizliğinde Kullanılan Alternatif Yöntemler
Vajina temizliğinde doğanın bize sunduğu muhteşem ürünleri de kullanabilirsiniz. Genital bölge temizliği sadece tüylerden arındırılma olarak algılanmamalıdır, vajinanın temiz ve güzel kokması da genital bölge temizliğine giren diğer bir işlemdir. Şimdi size bu yöntemleri ve tariflerden bahsedeceğiz.

Çemen Otu
Vajinada oluşan kokunun giderilmesi için çemen otu kullanabilirsiniz. Bu tamamen doğal ve etkili bir yöntemdir.

Altın Çilek
İç çamaşırlarınızı altın çilek ile yıkadığınızda terlemeden ve havasızlıktan dolayı oluşan kötü kokuyu engelleyebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı
Tamponun üzerine bir miktar çay ağacı yağı damlatıp vajina içerisine yerleştirin yarım saat sonra çıkarın bu uygulamayı haftada bir defa yapabilirsiniz bu tekniği evli bayanlar kullanabilir.

Beyaz Sirke
Sirke doğal bir temizleme ürünüdür ve vajina içinde son derece işe yaramaktadır. Banyo suyunuzun içerisine yarım bardak beyaz sirke döküp bu suyla genital bölgenizi yıkayabilirsiniz.

Papatya Yağı
Vajina bölgesinin güzel kokması için bir kaç damla papatya yağını bir bardak suyun içerisine atın ve bu suyla genital bölgenizi yıkayın.

Genital Bölge Temizliğinde Bunlara Dikkat

  • Genital bölgenizde oluşan kötü kokuyu gidermek için kimyasal ürünler kullanmayın
  • Temizlik sırasında ıslak mendil, sabun veya parfüm kullanmayın

Bu yazı 64 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak