Evde Takı Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde Takı Temizliği Nasıl Yapılır
Paylaş
 

Kıyafetlerin vazgeçilmez arkadaşı olan takılar aynı zamanda kadınların takmaktan zevk aldığı, bir çok farklı modeli bulunan ve her kıyafette farklı seçenekleri olan aksesuarlardır. Eminim hepinizin birden fazla takısı bulunuyor, ilk aldığımız gündeki heyecan ile hemen her gün kullandığınız bu takıların temizliğine önem veriyor musunuz? Takmaktan zevk aldığınız gümüş ve altın takılar zaman içerisinde kir birikmesinden dolayı eski ve mat gözükür ancak bugün size vereceğimiz öneriler ile takı ve aksesuarların temizliğini kolay bir şekilde yapabileceksiniz. İşte evde takı temizliği yapabileceğiniz 6 farklı yöntem;

Bulaşık Deterjanı
Bulaşık deterjanı ile takı temizleme
Evde bulaşıklarınızı yıkadığınız deterjan güçlü bir takı temizleme aracıdır. İhtiyacınız olan şey ise sadece ılık su ve bulaşık deterjanı olacaktır, büyük bir kap içerisine ılık su doldurup içerisine bir kaç damla bulaşık deterjanı ilave edin daha sonra kabın içerisine takılarınızı doldurup yarım saat bekletin. Bu işlemin ardından takılarınızı soğuk suyla durulayıp bir havlu peçete ile kurulayın, bu yöntem hem hızlı hemde oldukça etkilidir.

Limon Suyu
Limon suyu ile takı temizleme yöntemi
Vücut sağlığı için önemli olduğu kadar parlatıcı özelliği ile dişler ve takıların temizlenmesinde de kullanılan limon suyu, bir çok deterjan markası parlatma özelliği için limon suyu kullanmaktadır. Bizim ihtiyacımız olan şeyler ise 1 çorba kaşığı limon suyu, yarım bardak su ve fırça (diş fırçası da olabilir).

Hazırlanışı ise oldukça kolaydır. Bir kavanoz içerisine limon suyu ve su ekleyip bir kaç kez karıştırın sonra bu kavanozun içerisine takılarınızı doldurun, iyi bir sonuç almak için takılar bir gün boyunca bu karışımın içerisinde bekletilmelidir.

Kaynar Su
Kaynar su ile takı temizleme
Bu yöntem bilinen en güvenilir aksesuar temizleme şeklidir. Kaynattığınız suyun içerisine takıları koyup bekletin daha sonra temiz bir havlu ile kurulayın, işte hepsi bu kadar. Takılarınızı kaynar suyun içerisinde 30 dakika bekletin uzun süre bekletmeniz takıya zarar verebilir.Alüminyum Folyo
Alüminyum folyo ile takı temizleme yöntemleri
Bu yöntem için ihtiyacımız olan malzemeler şunlar;
Aliminyum folyo
Sıvı veya toz çamaşır deterjanı
Kaynar su
Diş fırçası
Kağıt havlu

Kap içerisine alüminyum folyoyu serin, üzerine çamaşır deterjanı ve suyu ekleyip takıları üzerine koyun. Alüminyum folyo ile takların üstünü kapatıp yarım saat bu şekilde bekleyin.

Diş Macunu
Diş macunu ile takı temizleme
Diş macunu içerdiği bileşenler nedeniyle güçlü bir parlatıcıdır. Gümüş mücevherlerinizi temizlemenin en ucuz ve kolay yöntemi olan diş macununu bir peçeteye sürüp takılarınızı ovalayın.

Sirke
Sirke eşsiz bir patlama özelliği bulunan bir maddedir. Yarım bardak sirkeyi bir kap içerisine doldurup üzerine ılık su ilave edin, alternatif olarak karbonat atabilirsiniz bu daha güçlü bir temizleme özelliği sağlayacaktır. Temiz bir dış fırçası yada bezle takılarınızı iyice ovun ve sonra durulayın.

Bir çok kadın takılarını temizlerken aseton veya oje çıkarıcı ürünler kullanıyor. Bu aksesuarları temizlemek için iyi bir yöntem gibi gözükse de özellikle pahalı ve kaliteli takılar için uygulanmaması gereken bir temizleme çeşididir.

Bu yazı 101 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak