Evde Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Satın aldığımız ve giymeye bile kıyamadığımız kıyafetlerin temizliğine de aynı şekilde önem vermekteyiz. Aldığımız kıyafetlerin bir çoğunda yıkama talimatı bölümünde ‘kuru temizleme’ ibaresi görürüz kimimiz buna pek dikkat etmez, kimimiz ise bunun farkındadır ancak hem maliyet hemde zaman açısından göz ardı etmektedir. Pembe Sihir ekibi olarak sizlere evde kuru temizleme nasıl yapılır? Bunu anlatacağız hem kolay hemde oldukça ekonomik yöntemlerle sizde kıyafetlerinizi tıpkı kuru temizlemeden gelmiş gibi ter temiz yapabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi Havalandırın
Giydiğiniz kıyafet temiz ancak çevresel faktörlerden dolayı ağır mı kokuyor? Hemen yıkamayı düşünmeyin özellikle sigara dumanı, toz veya kirli hava nedeniyle sinen kötü kokuları kıyafetinizi havalandırarak arındırabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi daha uzun süreli giymenize de yardımcı olan havalandırma yöntemi sayesinde sürekli yıkamanın verdiği deformeyi de ortadan kaldırabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey kıyafetinizi açık havada bir gün süreyle bekletmek, dikkat etmeniz gereken şeylerin başında ise kıyafeti havalandırdığınız yerin temiz olmasıdır.

Küçük Lekeler İçin Ufak Dokunuşlar
Kıyafetiniz üzerinde oluşan küçük lekeler için kuru temizleme yada yıkama işlemi yapmanız hem kıyafetin ömrünü kısaltır hemde maliyeti yüksektir. Buna alternatif olarak kıyafetinizi önce havalandırın ardından temiz ve kaliteli bir bez ile narin çamaşırlar için uygun bir deterjan ile kıyafet üzerindeki lekeye ufak dokunuşlar ile temizleyebilirsiniz. Bu işlem özellikle ruj, makyaj ve yemek lekelerini temizlemede oldukça etkilidir.

Kuru Temizlemeciye Gitmeden Önce Bunu Deneyin
Çoğu kıyafetin üzerinde ‘Kuru Temizlemeye Uygundur’ ibaresi yer alıyor ancak siz kıyafetlerinizi kısa yıkamada ve 30 derecelik sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. Bu işlemden önce kıyafetinizi ters çevirerek çamaşır makinesine atın.Tuzu Biliyorsunuz Peki Ya Bu Yöntemi?
Kıyafetimiz üzerine yağlı bir şeyler döktüğümüzde o bölgeye hemen tuz dökeriz tuzun yağı çekme özelliği sayesinde yağlı bölge daha kolay bir şekilde temizlenir. Şimdi buna alternatif olarak içme sodasını bir beze döküp yağlı bölge üzerine uygulayın.

Bu yazı 296 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak