Emziren Anne Ne Yemeli

Paylaş
 

Anne sütünün içeriği, annenin tükettiği besinlerden oluşmaktadır. Doğuma yakın bir sürede başlayan anne sütü oluşumu bebeğin emzirilme süresi boyunca devam eder. Bu süreçte annelerin beslenmesi son derece önemlidir, Pembe sihir ekibi olarak ‘emziren anne neler yemeli?‘ sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde veriyoruz.

Emziren Anne Nelere Dikkat Etmeli?
İlk 6 ay bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmesi gerekiyor, bu dönemde annenin uyması gereken bir çok önemli nokta var. Anne sütünün yeterli olabilmesi için normalden daha fazla enerji, protein ve vitamin alması gerekiyor. Bir annenin normal kaloriden ek olarak 300-400 ek kalori alması gerekmektedir.

Anne sütünün besleyici özelliğinin yanı sıra kronik rahatsızlıklardan da koruduğu bilinmektedir. Ayrıca anne sütünü düzenli olarak alan çocuklar sakin ve zeki olmaktadır. Yine aynı şekilde gebelik ve emzirme dönemi boyunca sert ve şok diyetlerin uygulanması sütün kalitesini düşürdüğü için önerilmemektedir. Anne sürekli olarak değişik ve faydalı besinler tüketerek süt kalitesini arttırmalıdır.

Emziren Anneler İçin Beslenme Önerileri
Anneler emzirme döneminde sıvı kaybı yaşadığı için günlük ortalama 3-4 litre su tüketmelidir. Ayrıca bebeğinizi emzirirken su içebilirsiniz.

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bulgur, hurma ve ısırgan otunun yanı sıra protein ihtiyacı için yumurta ve kırmızı et tüketilmeli, haftada en az 2 kere balık yenmelidir.Sabah, öğle, akşam süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.

Hazır sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdaların tüketilmemesi gerekiyor.

C vitamin kaynaklarından nohut, mercimek ve kuru fasulye düzenli olarak alınması gereken gıdalar arasındadır.

Anne Sütü Nasıl Artar? 5 Adımda Anne Sütünü Arttırın

Bu yazı 98 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak