E Vitamini Faydaları

E Vitamini Faydaları
Paylaş
 

Pek çok kanser türünü önleyen önemli bir vitamin olan E vitamini, sağlıklı bir insan vücudunda yeterli miktarda bulunmaktadır. Vücudumuzun, bağışıklık sistemini virüslere ve bakterilere karşı tutmak için E vitaminine ihtiyacı vardır. Bizde Pembe Sihir ekibi olarak mucizevi vitamini sizler için araştırdık, bu yazımızın sonunda  E vitamini faydaları, E vitamini nelerde bulunur, E vitamini eksikliğinde oluşabilecek rahatsızlıkları ve belirtilerini öğrenebilirsiniz.

E Vitamini Faydaları

E vitamini açısından zengin gıdaların takviyesi ve tüketilmesinin vücudumuza sağladığı başlıca faydaları aşağıda bulabilirsiniz.

Kolesterolü Dengeler
Kolesterol, karaciğer tarafından yapılan ve hücrelerimizin, sinirlerimizin, hormonlarımızın düzgün çalışması için vücut tarafından gerekli olan, doğal olarak oluşan bir maddedir. Normal değerlerde olduğu zaman sağlığımız için hiç bir sorun olmayan kolesterol, yükseldiği zaman bir çok rahatsızlığı beraberinde getirir. E vitamini içinde bulunan enzimler, kolesterolü normal seviyesinde tutmak için savaşırlar ve çok faydalı olurlar.

Zararlı Toksinleri Vücuttan Uzaklaştırır
Gerek ilaçlardan gerekse de radyasyondan ötürü vücudumuzda biriken toksin maddeler E vitamini sayesinde bünyemizden uzaklaştırılır.Dolaşım Sisteminin Sağlıklı Çalışmasını Sağlar
Vücudumuzda ihtiyacı kadar E vitamini olduğu zaman kan dolaşımını düzenler, kanın vücudumuzdaki bütün organlara iletilmesini kolaylaştırır.

Cildimize Faydaları
Cildin sağlıkla parlamasını sağlar, cildi gerginleştirir ve yaşlanmasını engeller. İlerki yaşlarda kozmetik ürünler ve estetik operasyonlara para harcamak istemiyorsanız E vitamini bulunduran besinleri yeterli miktarda tüketmeniz gerekir.

Cinsel Aktiviteleri Düzenler
E vitamini, vücuttaki kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olduğu için bu durum cinsel yaşamı da olumlu yönde etkilemektedir.

Kadınlarda Adet Dengesini Sağlar
Menopoz sonrası sıkıntılarını azaltıcı etkiye sahiptir. E vitamini sayesinde adet sancılarını, menopoz döneminde görülen ateş, stres ve diğer sıkıntılar azalır.

Göz Sağlığı İçin E Vitamini
Yeterli miktarda E vitamini alındığı taktirde göz sağlığını korumuş oluruz. Bir çok göz hastalığının temelinde E vitamini noksanlığı yatmaktadır.

Hafıza Kaybını Önler
Unutkanlığın en büyük sebebi vücutta E vitamini eksikliği olmasıdır. Hafıza kaybını azaltmanın en etkili yolu günlük E vitamini ihtiyacımızı karşılamaktır.

E Vitaminin Genel Faydaları

1 -) Ağız, meme, prostat olmak üzere kanseri ve atar damar (arter) hastalıklarını önler.

2 -) Gözde, bacakta, beyinde, burunda oluşabilecek kılcal damar hastalıklarını önler.

3 -) Tansiyon düşürücü etkisi vardır.

4 -) Vücudun kan dolaşım sistemini düzenler.

5 -) Kan pıhtılaşmasını sağlar.

6- ) Bacak kramplarını azaltır.

7- ) Hücre zarında oksijen dolaşımı sağlar.

8- ) Yara izlerini düzeltir ve onarır.

E Vitamini Nelerde Bulunur?

E Vitamini Nelerde Bulunur
* Badem
* Yer fıstığı
* Fındık
* Mısır ve soya fasulyesi yağı
* Ispanak ve diğer yeşil sebzeler
* Avokado
* Brokoli
* Ayçiçeği tohumları (Egeliler çiğdem ismini vermektedir)
* Buğday
* Patates
* Zeytinyağı ve diğer bitkisel yağlar
* Meyve suları (doğal)
* Alabalık
* Ton balığı, sardalya
* Kuru kayası
* Domates
* Papaya
* Yumurta sarısı
* Hurma yağı
* kivi
* Kırmızı veya yeşil biber
* Kabak (özellikle tatlısı yapılan)
* Pişmiş kuru fasulye

İşte İlginizi Çekecek Diğer Vitamin Türleri

E Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

– Sinir sistemi ile ilgili olarak bacaklarda, ayaklarda, kollarda ve ellerde rahatsızlık varsa
– Vücudun değişik bölgelerinde ağrı, karıncalanma, his kaybı meydana geliyorsa
– Midemizde ve bağırsaklarda rahatsızlık oluşursa
– Kaslarımızda zayıflık ve güç kaybı varsa
– Bacaklara sık sık kramp giriyorsa
– Vücuttaki yaraların iyileşmesi çok yavaş gerçekleşiyorsa
– Saçlar zayıflayıp dökülmesi hızlanıyorsa

Vücudumuzda görülebilecek bu rahatsızlıkların bir veya bir kaçı E vitamini eksikliğinin belirtileri olabilir. İhmal etmeden doktora gitmekte fayda vardır. E vitamini eksikliği çok ciddi bir sorundur ve doğal gıdalar veya diyet takviyeleri ile tedavi edilmelidir.

E Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur?

 • Vücut dengesi bozulur ; E vitamini eksikliği merkezi sinir sisteminin bozulmasına, zayıf reflekslere, el ve ayaklarda sinir dejenerasyonuna, bozulmuş koordinasyona ve denge kaybına neden olur. E vitamini büyük bir antioksidandır, eksikliği hücreler ve dokularda oksidasyon sıkıntısına neden olabilir.
 • Saç dökülmesi ; E vitamini, vücuttaki kan dolaşımı için hayati önem taşır. Sağlıklı bir kan dolaşımı kafa derisini, saç köklerini besler ve sağlıklı tutar. E vitamini eksikliği ise saç dökülmesine neden olur.
 • Anemi (kansızlık) hastalığına sebep olur.
 • Kanser ; eğer vücudumuz uzun bir süre E vitamini eksikliği içindeyse özellikle meme ve ağız kanserlerine yakalanma riski artmaktadır. E vitamini kanser tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkilerini azaltır. Kemoterapi ve radyasyonun etkisini arttırır.
 • Bağışıklık zayıflar ; E vitamini bağışıklık sistemini iyileştirmek için yararlıdır. Bu vitaminin eksikliği enfeksiyon hastalıklarına neden olabilir. Bu hastalıklardan başlıcaları grip, soğuk algınlığı (nezle), bademcik iltihabı, su çiçeği, kızamık, kaba kulak, boğmaca, difteridir.
 • Doğurganlık problemleri olur ; Vücuttaki E vitamini eksikliği kadınlarda düşüklere, kısırlığa yol açabilir. Erkeklerde prostat büyümesi, iktidarsızlık ve kısırlıktan muzdarip olabilirler. E vitamini eksikliği ile doğan bebeklerde parlak deri, şişik gözler, sıkı bacaklar ve zayıf kilolu doğum ile anemi hastalığı görülebilir. Kısacası E vitamini üreme sisteminin sağlığını korur.
 • Körlük ; E vitamini eksikliği görme sorunlarına da neden olabilir. Bu sorunların başında göz retinasının incelmesi veya retinanın bozulması gelir. E vitamini eksikliğinde bazen bulanık görme ve gece görmede zorluklar yaşanabilir.
 • Damar sertliğine neden olur ; atar damarları etkileyen bir hastalıktır. E vitamini eksikliğinin yol açabileceği en tehlikeli hastalıklardan birisidir. Çocuklarda da görülmektedir.
 • Bacak krampları olur; kasların ani, ağrılı ve istem dışı kasılmalarına bacak krampları denmektedir. E vitamini eksikliği olan kişilerde sıklıkla görülür. Genellikle geceleri veya kaslar dinlendiğinde gözlemlenir hem erkek hemde kadınlarda ayak, bacak krampları yaygındır.
 • Kas zayıflığı; E vitamini eksikliği, kas liflerinin işlev görmediği ve zayıf kaldığı yerlerde miyopatiye (kas dokusunu etkileyen her hangi bir kas hastalığı demektir) neden olabilir.
 • Kuru ciltler; E vitamini azlığı veya eksikliği cildin kuru olmasına neden olur. Cilt hücrelerinin yeterli beslenememesi sonucu oluşan kuru cildin tedavisi de yine E vitaminidir. Yaygın olarak bilinen tüm losyonlarda ve nemlendiricilerde dikkat edersek içeriklerinde E vitamini bulunmaktadır.

Bu yazı 77 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak