Düşük Tansiyon Belirtileri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Düşük Tansiyon Belirtileri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Paylaş
 

Ülkemizde en sık görülen damar hastalığı olan ve yapılan araştırmalara göre yirmi milyona yakın kişide olduğu tespit edilen tansiyon hastalığı hakkında hiç bir yerde bulamayacağınız bilgileri ve farklı tedavi yöntemlerini sizler için hazırladık. Dilerseniz öncelikle tansiyon nedir? Tansiyon neden düşer ve düşük tansiyon belirtilerini açıklayalım.

Damarlarımızdaki kanın dolaşımı sırasında damara yaptığı basınca tansiyon denir, tansiyon ismi bir hastalık olmamakla beraber düşük olması veya yüksek olması bir çok sağlık sorunun oluşmasına neden olur. Kanın damara yaptığı bu etki gün içinde aldığımız besinlerle, yine gün içinde yaptığımız aktiviteyle ve harcadığımız güçle orantılı olarak küçük farklılıklar gösterebilir. Kan basıncı (tansiyon) iki ölçümle ifade edilir;

 • Sistolik Basınç (büyük tansiyon)
 • Diyastolik Basınç (küçük tansiyon)

Tansiyon normalin altında olması da üstünde olması da insan sağlığını tehdit eder. Tansiyon değerleri insanın yaşı ile yakından ilgilidir, biz bu makalede düşük tansiyonu ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Korunma ve yöntemlerine bakacağız, Düşük tansiyon, vücuttaki kan basıncının düşük olması durumudur ve tansiyonun 9/6 sınırının altına düşmesi kabul edilir. Her hangi sağlık sorunu yaşatmayan ve insanı rahatsız etmeyen düşük tansiyon normaldir ve endişe edilecek bir durum yoksa tedaviye ihtiyaç yoktur. Ancak bazı durumlarda altta yatan bir problemin habercisi olabilir.

Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun :Beyin Kanaması Belirtileri ve Nedenleri Beyin Kanaması Belirtileri ve NedenleriDiğer yaş gruplarının aksine orta yaş ve üstü kişilerde kalp, beyin ve hayati organlara yeterli miktarda kan iletimi sağlamadığı için risk teşkil eder. Müzminleşmiş düşük tansiyon hiçbir bir müdahale uygulanmamasına rağmen, kan basıncındaki hızlı iniş ve çıkışlar baş dönmesine, halsizliğe ve geçici bayılmalara neden olabilir. Bu hayati organlara o anda yeterli kan akışının olmadığı anlamına gelir bu tarz şikayeti olanların doktora danışıp tansiyonlarını takip ettirmeleri gerekir. Her yetişkin insan yılda bir kez tansiyon ölçümü yaptırmalıdır.

Tansiyonumuz Neden Düşer?

Düşük tansiyon, insanların hiç şikayet etmediği ve belkide farkında bile olmadığı bir çok hastalığı tetikleyerek bu hastalıkların oluşumuna zemin hazırlayabilir. Her düşük tansiyon hastası olan kişide mutlaka ciddi sağlık sorunları olacağı anlamına gelmez, vücut metabolizması gerekiği kan basıncı düşük olan kişiler hayatlarına sorunsuz bir şekilde devam da edebilmektedir.

Düşük tansiyonun insan sağlığına etki edip etmediğini verdiği bir kaç uyarı ve hafif sağlık sorunları ile anlamak oldukça kolaydır.
tansiyon belirtileri

Düşük Tansiyon Belirtileri

Baş dönmesi
Sersemlik hissi
Bulantı
Göz kararması
Nefes almada güçlük
Halsizlik
Yüz renginin solması

Tansiyonumuzun sağlığımızı tehdit edecek şekilde düştüğünü işaret edebilir. Yukarıdaki maddelerin yanı sıra uzun süreyle yemek yememek, üzücü bir olayı öğrenmek veya aşırı efor sarf etmekte tansiyon düşüklüğüne neden olabilir, bu tip tansiyon değişiklikleri normalidir ve herkesin başına gelebilir.

Bu belirtiler çok nadir bir şekilde yaşanıyorsa bir sıkıntı yaratmayacaktır ancak devamlı olarak yaşanıyorsa bunun önlemini mutlaka almalısınız. Tansiyon düşüklüğüne bir çok faktör neden olmaktadır uzun süreyle sıvı tüketmemek, çeşitli kalp rahatsızlığı ve günlük yeterli miktarda vitamin almamak tansiyonun düşmesine neden olabilir.

Düşük tansiyon hekim kontrolü ile neden oluştuğu anlaşıldığı taktirde çoğu zaman geçicidir ve tedavi edilmesi mümkündür. Tansiyonun riskli bir biçimde düşmüş olması sağlığımızı ciddi yönde etkiler. Her tansiyon düşmesi çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi olmayabilir, vücudumuzda bulunan ve hayati önem arz eden organların oksijensiz kalması tansiyon düşüklüğünün insan sağlığına verdiği en büyük sorunların başında gelmektedir.

Tansiyon düşüklüğü yaşayanlar sersemlik hissi, bilinç bulanıklığı, baş dönmesi yada baygınlık gibi durumlara dikkat edilmelidir. Yoğun iş temposu, yaşlılık, iklim durumu veya yemek yeme saatleri gibi tansiyon düşüklüğüne neden olabilecek çeşitli faktörler vardır. Tansiyon düşüklüğüne neden olan ve en sık görülen sorunların başında ise vücudun sıvı kaybı geliyor, aşırı güneşli havalarda aç karnına uzun yürüyüşler, uyandıktan sonra yatakta daha fazla vakit geçirmek ise bunlara etkili bir kaç örnektir.

Tansiyonunuz düştüğünü hissettiğiniz anda su içtiğiniz anda düzelmiyorsa veya düzenli olarak aldığınız ilaçların yan etkisinin sebep olacağını düşünüyorsanız mutlaka en yakın zamanda uzman bir hekime gitmenizi tavsiye ederiz. Genel olarak sıralayacak olursak aşağıdaki tıbbi durumlar düşük tansiyonun sebepleri arasındadır.

 • Yetersiz Beslenme
 • Gebelik
 • Kullanılan İlaçlar
 • Vücudun Susuz Kalması
 • Kaybı, Korku
 • Hormon Bozuklukları
 • Kansızlık (Anemi)
 • Kalp Hastalıkları
 • Merkezi Sinir Sistemi Hastalıkları
 • Kanama, Kan Kaybı
 • Alerjik Reaksiyonlar
 • Karaciğer Hastalığı
 • Ciddi Enfeksiyonlar

Düşük Tansiyon İçin Biberiye Yağı

Doğanın bize sunduğu en büyük mucizelerden birisi olan biberiyeden elde edilen yağ düşük tansiyon hastaları için oldukça etkili bir tedavi biçimidir. Kolay bir şekilde temin edebileceğiniz market, pazar ve bitkisel ürün satan yerlerde bulunan biberiyenin en önemli özelliği ise yavaş olan kanın damarlardaki dolaşımını arttırmasıdır, daha hızlı dolaşan kan sinir sisteminizi uyararak düşük tansiyonu önler.

Malzemeler
1-) Çay bardağı kurutulmuş biberiye
2-) Yarım fincan zeytinyağı
3-) Kapaklı kavanoz

Hazırlanışı
Kavanoza biberiye yapraklarını yerleştirin. Üzerine zeytinyağı dökün, güneş alacak şekilde bir pencere kenarına kavanozu yerleştirin, iki gün boyunca orada bırakın yağı süzün ve bu yağ ile göğsünüze masaj yapın.

Bu yazı 110 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak