Daha Güçlü Bir Hafıza İçin Bu Besinleri Tüketin

Daha Güçlü Bir Hafıza İçin Bu Besinleri Tüketin
Paylaş
 

Hafıza problemleri günümüz çerçevesinde her kişinin olabildiğince sık yaşamış olduğu sorunlar arasında bulunmaktadır. Gençlerde unutkanlık sebep oluşmaktadır? Özellikle daha önceki senelere göre genç insanlar de unutkanlık benzeri bellek sorunları olabildiğince sık meydana gelmeye başlamıştır.

Bunun sebebi her ne kadar psikolojik durumlar, depresyon ve gibi unsurlar olsa da gene yeterli beslenilmemesi beraberinde oluşmuş olan bellek problemleri da epey fazladır. Hafıza problemlerine karşı kesinlikle beslenme biçimimize düzen vermeli ve dengeli beslenmeliyiz.

Hafıza problemlerinin başında çoğunlukla yeni öğrenilen bir şeyin anında unutulması, çeşitli yüz ve verilerin hatırlanamaması, anlatılmak arzu edilen unsurun kekeleyerek anlatılması benzeri daha çoğu sorun gelmektedir. Fakat bu benzeri sorunlara karşı belleğimizi oldukça güçlendirecek ve beslenme biçimimize eklememiz gerekmekte olan önem arz eden gıdalar var.
Hafıza Güçlendiren Gıdalar

Hafıza güçlendirici besin dendiğinde akla ilk gelen şey şüphesiz ki havuçtur. Hafızaya en olumlu etkiyi yapan besinlerden bir tanesidir. Peki havucu ne şekilde tüketmeliyiz? Öncelikle şu yapılabilir, her gece yatmadan önce bir kaç havucu sıkarak havuç suyu içmek. Bunu hazırlarken kesinlikle ve kesinlikle taze havuçları seçmeliyiz. Havuç suyunu belirli bir süre yapabilirsiniz bu süre örneğin 2 aydır.

Bunun arkasından bir süreliğine ara verebilirsiniz. Havucun Alzheimer rahatsızlığına ve erken bunama olayına karşı oldukça etkili olduğu bilinen bir gerçektir. Yine karanfilli çay da bilhassa gerilime iyi gelen bir içecektir. Stres atlında çalışan kişiler de zihin yorgunluğu oldukça sık görülebilmektedir. Bu sebepten kesinlikle bir bardak çay içerisine 10 – 12 tane karanfil atmalısınız.Zihninizi zaman içerisinde dinlendirecek ve zihin yorgunluğunuzu da giderecektir. Buna ek olarak bakla da beyin için olabildiğince yararlı olan gıdalar arasındadır. Bakla beyne ne şekilde yarar sağlamaktadır? Bakla içinde dopamin hormonunun L-Dopamin maddesi bulunmaktadır. Bu madde de en fazla bakla besininde görülür. Dopamin maddesi Parkinson rahatsızlığını da engellemektedir. Birçok aşırı dopamin tüketilmesi de şizofrenliği meydana getirebilmektedir. Bu sebepten baklayı dengeli şeklinde yemelisiniz.

Avokado ve Çilek
Avokado beyin sağlığı için olabildiğince yararlı olan meyveler arasındadır. İçerisinde var olan çeşitli yağ bileşenleri ve D vitamini deri rahatsızlıklarına da aşırı yarar sağlar. Yine avokadonun kabuğu soyularak güneş kremi nedenine kullanabilmek mümkündür.

Buna ek olarak çilek de bellek sağlığı için yararlıdır. Kahvaltıdan ya da tüketmek sürelerinden sonrasında bir kase içerisine ç10 tane çilek atarak çatalla ezin ve gene içerisine biraz ahududu atın. Çilek ile ezin. Bu kür gene beyin sağlığı için çok yararlıdır. Buna ek olarak çocuklar için de oldukça yararlı olduğu görülmüştür.

Bu yazı 5 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak