D Vitamini Nedir? D Vitamini Bulunan Besinler

D Vitamini Nedir D Vitamini Bulunan Besinler
Paylaş
 

D vitamini kalsiyumun fosforla birlikte ince bağırsaklardan kana geçerek (emiliminde) vücudumuzda bulunan kemiklerde depolanmasında aktif görev alır. D vitamini aynı zamanda kalsiyum ve fosforun kandaki oranını kontrol eder. Kemiklerimizin sağlığı ve kasların işlevleri bakımından hayati öneme sahiptir. Vücudumuzun için bu kadar önemli olan bu vitamin yediğimiz besinler yoluyla alınabildiği gibi, güneş ışınları yardımıyla da vücutta üretilir bu vitaminin eksikliği vücudumuzda bir çok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Yurdumuzda D vitamini eksikliği oldukça büyük bir sorundur, aldığımız gıdalar yetersiz kaldığı için bu eksiklik toplumda hissedilmektedir. Dünyada D vitamini eksikliği nerdeyse bir salgın olarak kabul edilmektedir. Yetersiz D vitaminine sahip vücutlarda sadece kemik ve kas problemi değil, aynı zamanda genel sağlık ve iyilik sorunları da boy gösterir.

Artık günümüzde devletler toplumdaki D vitamini eksikliğini giderici, tedavi edici sağlık politikaları üretmektedir. Demir eksikliği toplumda kansızlık olarak da bilinir

Demir Eksikliğinin Belirtileri

Kulak çınlaması
Stres ve gerginlik (anksiyete)
Hareketlerde kısıtlılık, ellerde güç kaybı
Saçların güçsüzleşmesi ve zayıflaması
El ve ayak tırnaklarının demir eksikliğine bağlı olarak daha kolay kırılması
Migren başlangıcı
Cilt kanseri riski
Kaslarda güçsüzlük
Çölyak hastalığının D vitamini eksikliği olan kişilerde daha çok görüldüğü anlaşılmıştır
Yetişkinlerde kemik erimesi
Çocuklarda kemik zayıflığı
Böbrek sorunları
Dişlerin çürümesi ve kuvvetsiz kalması
Sedef hastalığı
Baş ve boyun bölgemizdeki terlemelerin artması
Kollarımı bile kaldıracak halim yok dedirten halsizlik

Benzer Konu : C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? C Vitamini Hakkında Her ŞeyD Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücudumuz D vitaminini kendi üretemediği için dışarıdan alınması zorunludur buda aldığımız besinler, vitamin takviyesi ve güneş ışınları sayesinde olur. Saat 10:00 ile 15:00 arası her gün yirmi otuz dakika güneşe çıkmak D vitamini eksikliğini gidermemiz için çok faydalı olacaktır. Ayrıca süt, tereyağı, yumurta, sakatatlardan karaciğer, balıklardan orkinos, somon, sardalye D vitamini kaynaklarıdır.

Güneş ışığı dışında vücudumuza alabileceğimiz D vitamini kaynakları şunlardır ; mantar, peynir, patates haşlaması ve mısır gevreklerinde bol miktarda bulunur ayrıca balık yağında bol miktarda D vitamini bulunmaktadır.

Vücudumuza D vitaminini güneş sayesinde alabileceğimizi belirtmiştik yalnız dikkat etmemiz gereken bir konu bulunuyor, kullandığımız güneş kremleri ciltteki D vitaminini %80-90 azaltmaktadır. Yaşlılarda da gençlere göre güneş ışığından faydalanma yarı yarıya düşmektedir.

Fazla D Vitamini Zararlı Mı?

Eksik olduğunda yaşanılan sağlık problemleri kadar D vitamininin fazla olması da bazı sorunları beraberinde getiriyor. Alınan fazla D vitamini zamanla kan içerisinde kalsiyum olarak depolanıyor buda böbrek ve kalp hastalığına neden oluyor.

D vitamini ihtiyacını sırf gıda üzerinden almak farklı hastalıkların (kolesterol, şeker v.b) çıkmasına neden olur bu nedenle güneş ışınlarını daha etkin bir şekilde kullanmanızda yarar var.

Bu yazı 107 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak