Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri

Paylaş
 

Çocuk ve bebeklerde gerçekleşen burun kanaması bir çok anne, baba tarafından oldukça önemsenen bir konudur. Söz konusu evladınız olunca hassas olmanız son derece doğal ancak uzmanlar çocuklarda burun kanamasının çok fazla tehlike arz etmediğini belirtiyor, tabi bu kanama devamlı ve aşırı değilse. Bizde Pembe Sihir ekibi olarak çocuklarda burun kanamasına neden olan etkenleri ve çözümleri hakkında eğitici bir yazı hazırladık.

Çocuklarda Burun Kanama Nedenleri

Burun kanaması genellikle burun içindeki damarların kuruması veya çatlaması ile gerçekleşir. Nemsiz, sıcak ortamlardaki hava buna en büyük etkendir. Çocuklarda henüz yeni gelişmeye başlayan burun yapısı oldukça hassas ve ince damarlara sahiptir kanamalar genellikle burnun ön kısmındaki damarlardan gelmektedir. Eğer çocuğunuzun farklı bir rahatsızlığı yoksa burnuna giren yabancı cisimler, grip nedeniyle aşırı sümkürmek, burun ile fazla oynamak ve yukarıda belirttiğimiz nemsiz hava çocuklarda burun kanamasına neden olmaktadır.

Burnu Kanayan Çocuğa Ne Yapılmalı?

Kanama sırasında çocuğunuzu sakinleştirin bu durumun olumsuz bir şey olmadığı telkininde bulunun en önemlisi ise sizde bu durumda soğuk kanlı olun. Kanamanın kendiliğinden geçip geçmediğini kontrol etmek için belirli aralıklarla (5-6 dk) burnunu elinizle sıkıp bırakın.

Eğer kanama devam ediyorsa ve şiddetli değilse çocuğunuz dik bir pozisyonda oturtun böylece kanın dışa çıkmasını sağlayın. Burundan akan kanın içe gitmesini engellemelisiniz.Buz dolu bir torba ile burnun üst kısmına masaj yaparak hem kanamayı durdurun hemde oluşan ağrıyı azaltın.

Kanın akmasını engellemeyin. Kesinlikle pamukla veya bezle burun deliklerini kapatmayın.

Hala devam ediyorsa yukarıda yer alan maddeleri tekrar edin. Uzun süreli kanamalarda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Burun Kanamasında Doktor Tedavisi

Burun kanamaları genellikle kısa sürede geçen bir rahatsızlıktır ancak kanamalar sürekli ve uzun süreli ise, çocuk kendini kötü hissediyor veya baygınlık geçiriyorsa, burunda kırık yada yabancı bir cisim varsa ve burun dışında farklı bölgelerinde kanamalar varsa vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Çocuklarda Burun Kanaması Nasıl Engellenir?

Burun kanama sonrasında bunun devamlı hale gelmemesi için evinizde küçük önlemler alabilirsiniz. Çocuğunuzun yattığı odayı havalandırarak ve nemlendirici cihazlar kullanarak odadaki ortamı iyileştirebilirsiniz.

Çocuğunuzun hassas bir burun yapısı varsa geceleri yatmadan önce az miktarda nemlendirici kremler sürebilirsiniz.

Çocuğunuza sağlık eğitimi sırasında burun delikleriyle fazla oynamaması gerektiğini ve yabancı cisimler sokmaması gerektiğini öğretin.

Son olarak doktorunuzun önerdiği burun spreylerini düzenli bir şekilde kullanın.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

Bebeklerde İsilik İçin Bitkisel Çözüm

Bebeklerde Pişik İçin Doğal Yöntemler

Çocuk ve Bebeklerde Yüksek Ateşi Düşürmek

Bu yazı 248 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak