Çocuk ve Bebeklerde Yüksek Ateşi Düşürmek

Paylaş
 

Çocuk ve bebeklerde sıkça görülen yüksek ateş, farklı bir çok hastalığın habercisi olabilir. Ailelerin ateşi çıkan çocukları için büyük evham yaptığını biliyoruz ancak yüksek ateşi olan çocuğunuza neler yapmanız gerektiğini bilmiyor yada kararsız kaldıysanız bu yazımız tam size göre.

Ateş Nedir, Neden Yükselir?

Vücudun savunma mekanizması olası bir hastalık durumunda uyarılarak vücudun salgıladığı PGE2 maddesi ile birlikte vücut ısısının artmasını sağlar. Ateşin yükselmesi aynı zamanda vücut içerisinde iyi ve kötü mikropların savaşması nedeniyle oluşur. Bebek ve çocuklarda özellikle kış aylarında sık görülen yüksek ateş ise bazı hastalıkların belirtisi olabileceği için mutlaka erken tedavi gerekiyor.

Yüksek ateş konusunda en merak edilen konuların başında ise ateşin derecesi geliyor, 38 derece ateş yüksek mi? şeklinde sürekli merak edilen konuya bir açıklık getirelim, sağlıklı bireyde vücudun ısısı 36.5 ile 37.5 arasında olmalıdır, 38 ile 39 arası hafif 39 ile 40 arası orta 40 ve üstü vücut ısısına yüksek ateş teşhisi konulmaktadır. Gece gündüz farkı, hareketlilik, banyo sonrası ve çocuklarda bu rakam biraz daha yüksek olabilmektedir.

Eğer vücut ısısı orta ve üstü ise vücut normalden daha fazla efor sarf etmeye başlayacaktır, yüksek ateş uzun süreli devam ediyorsa solunum sistemi daha hızlı çalışmaya başlayacaktır, ayrıca karaciğer ve beyin gibi bölgelere kan akışı hızlanmaya başlar.Ateş yükselmesi bir çok farklı etkene bağlı olarak yaşanmaktadır, bu yüzden ateş neden yükselir? Sorusunun birden çok cevabı bulunmaktadır. Bir haftadan daha kısa süren yüksek ateşlenmelerde grip veya üst solunum enfeksiyonları neden olmaktadır. Eğer yüksek ateş bir haftadan daha uzun süreli devam ediyorsa tüberküloz veya tifo gibi hastalıkların habercisi olabilir.

Yüksek Ateşte Neler Yapılmalı?

Gece saatlerinde ani gelişen yüksek ateş eğer orta seviyede ise öncelikle çocuğunuzun üstündeki kıyafetleri değiştirerek daha hafif giysiler giydirmelisiniz. Oda sıcaklığının da fazla yüksek olmaması gereklidir bunun için 20-25 derece idealdir. Her şeyden önce kesinlikle panik yapmayın, bir çok acemi anne baba bu konuda tecrübesiz olduğu için yanlış işlemler uygulamaktadır, çocuklarda yüksek ateş nasıl düşer? diye merak ediyorsanız ılık bir suyla duş aldırıp eklem bölgelerine ıslak bez koyabilirsiniz, biraz önce belirttiğimiz gibi vücut bu dönemde daha fazla efor sarf ettiği için çocuğunuzun karnı tok olmalıdır.

Ateş Nereden Ölçülmeli?

Çocuğunuzun ateşinin olduğunu düşünüyorsanız bunu çeşitli yollarla öğrenebilirsiniz, koltuk altı, kulak ve makat bölgesinden çocuğunuzun ateşini ölçebilirsiniz. Buradaki vücut ısısı 37 ile 38 arasında ise endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır. Ateş ölçümü yapacağınız aletin sağlıklı çalışıyor olmasına özen gösterin.

Çocuğunuzun ateşi 38 ve üzerinde ise hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmek alınacak önlemler arasında en sağlıklı olanıdır. Bir çok anne baba ateşi olan ve titreyen çocuğuna daha kalın kıyafetler giydirir yada soğuk su ile banyo yaptırmaktadır, bu iki tedavi yöntemi de son derece yanlıştır.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

Bebeklerde İsilik İçin Bitkisel Çözüm

Bebeklerde Pişik İçin Doğal Yöntemler

Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri

Bu yazı 117 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak