Cinsel Hayatı Olumsuz Etkileyen 5 Hastalık

Paylaş
 

Cinsel hayatı çeşitli nedenlerden dolayı kötü giden, örneğin sertleşme gibi sorunlar yaşayan ve doktora başvuran erkeklerde farklı bir çok hastalık ortaya çıkabiliyor. Özellikle şeker, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı gibi ciddi hastalıkların teşhis edildiği bu gibi durumlarda biz kadınlar olarak mutlaka eşlerimizin yanında olup onlara destek vermeliyiz. Pembe Sihir ekibinden Aysu GÜNGÖR Hanım bugün sizler için cinsel hayatı olumsuz etkileyen hastalıklar hakkında geniş bilgiler sunuyor.

Sertleşme sorunu ciddi hastalıkların ilk belirtisi olabileceği için bu sorunu yaşayanlar mutlaka doktora gitmeli. İşte erkeklerin pekte farkına varmadığı hastalıkların en sık görülenleri;

Hormonsal Hastalıklar
Özellikle erkeklik hormonu olan testosteronun erkeğin cinsel organının iç yapısı üzerine de önemli faktörü bulunmaktadır. Testosteron miktarındaki azlık hem cinsel isteği, hem de penis iç yapısını son derece negatif etkileyerek sertleşme sorununa neden olabilmektedir. Ayrıca diğer hormonsal hastalıklar olan başta Tiroid bezi, böbrek üstü bezi, hipofiz hastalıkları da sertleşme sorununa neden olabilmektedir.

Şeker Hastalığı
Diyabet yani şekeri olan erkek hastaların bir çoğunda ilerleyen dönemlerde sertleşme sorunu yaşanmaktadır. Ayrıca insülin tedavisi gören gençlerde de erken yaşta bu sorun yaşanabilmektedir. Şeker hastası olanlarda kan damarları zedelenir ve erkeğin cinsel organına kan akışı sağlıklı gitmez. Bir diğer faktörde şeker hastalarında sinirlerin deforme olması sonucu gerekli uyarılma yaşanmaz buda sertleşme sorununa neden olmaktadır.

Beyne giden uyarılma zaman içerisinde zayıflayarak azalır ve sertleşme sorunu ciddi anlamda yaşanmaktadır. Şeker hastalığı bilindiği gibi genel sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir, bu durumu kontrol altına almak için mutlaka tansiyon ve şekeri kontrol ettirmelisiniz.Kolesterol
Kan yağındaki değerlerin yüksek olması kalp-damar hastalığına neden olmaktadır. Ayrıca vücutta sağlıklı bir kan akışı yaşanmadığı için erkeğin cinsel organına yeterli miktarda kan akışı sağlanmaz ve sertleşme sorunu olur ayrıca kolesterol kalp krizine yol açan ciddi bir sorundur.

Yüksek Tansiyon
Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin damarlarında kalınlaşma yaşanmaktadır. Bu durum erkeğin cinsel organına ulaşan damarlar içinde geçerlidir ve sertleşme sorununa neden olmaktadır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastalarında bu sorun ilaç tedavisi ile geçmeyebilir, özellikle kullanılan ilaçlar idrar sökücü özelliği varsa yan etki yaratabilir.

Prostat Hastalığı
Genel olarak cinsel yaşam için ciddi bir risk olan prostat büyümesi, idrar yapmakta zorluk ve sık idrara çıkma (kesik kesik, ağrılı)  gibi durumlarla kendini belli etmektedir. Yapılan araştırmalara göre prostat olanların büyük bir kesiminde sertleşme sorunu da yaşanmaktadır.

Sertleşme sorununa neden olan en önemli faktörleri sizler için detaylı bir şekilde açıkladıktan sonra bu soruna çözüm var mı birde ona bakalım.

Sertleşme sorunu fiziksel olduğu kadar psikolojik bir sorunda olabilir, bu gibi durumlarda eşinize destek olmayı ihmal etmeyin. Onla bu sorunu çözebileceğinizi ve yanında olduğunuzu hissettirin, fiziksel sorunlar ise uzman hekimler tarafından tedavi edilebilmektedir. Örneğin kolesterol sorununu dengeli beslenip alkol ve sigaradan uzak durarak, spor yaparak çözebilirsiniz. Aynı şekilde yüksek tansiyon için yediğiniz yemeklere dikkat edip stressiz bir yaşam sürmeyi deneyebilirsiniz.

Bu yazı 133 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak