Chia (Çiya) Tohumu Nedir Faydaları Nelerdir?

Chia (Çiya) Tohumu Nedir Faydaları Nelerdir
Paylaş
 

Chia tohumu, Nane ailesine ait olan Salvia Hispanica bitkisinin siyah tohumlarıdır, vatanı Orta ve Güney Amerika ülkeleridir. Sadece büyük ve geniş arazilerde değil, saksı içerisinde de yetiştirilebilmektedir. Mayalar ve Aztekler için en önemli yiyeceklerden birisi olan Chia tohumuna Mayalar ‘Kuvvet’ anlamına gelen çiya adını vermişlerdir. Chia tohumu maya dilinde ‘Koşucu Gıda’ olarak bilinir çünkü koşucular ve savaşçılar uzun mesafeler koşarken veya savaş sırasında sürekli olarak bu tohumları tüketirlerdi. Chia tohumları ‘süper kadı’ diye adlandırılmıştır, dünyadaki en sağlıklı besinler arasında gösterilmektedir.

Vücudumuz ve beynimiz için önemli faydaları olan besinler ile yüklüdürler. Chia tohumu çok eskiden Meksika’da değişim aracı olarak ‘para’ yerine geçiyordu küçücük boyutta olmalarına rağmen Chia tohumları en besleyici gıdalar arasındadır. Lif, protein, omega-3 yağ asitleri ve çeşitli mikro besinler deposudur ağırlıklarının 10-11 katı oranında suyu emebilmektedirler.

Chia tohumları pişmiş veya çiğ olarak yenebilir ancak başka bir yiyeceğin içine eklemek gerekir veya yemeden önce ıslatılmalıdır. Su ile karıştırıldığında, yumurta ile yapılan yemeklerde yumurtanın yerini alabilirler. 3 çorba kaşığı su ile bir çorba kaşığı Chia tohumunu karıştırıp bir kaç dakika beklettikten sonra yumurta yerine kullanabileceğiniz bir jel oluşacaktır.

Chia tohumunu büyük marketlerde ve aktarlarda kolayca bulabilirsiniz. Renkleri siyahtır ve hafif besleyici tatları vardır. Chia tohumu yukarıda bahsettiğimiz gibi suyu emme oranı yüksek bir gıdadır bu nedenle çorbalar, sebze ve meyve sularını koyulaştırmak için kullanılmaktadır. Chia tohumunun bir çok şekilde tüketme yolu vardır fakat içeriğindeki vitamin ve minerallere ulaşmanın en iyi yöntemi öğütmek veya emmektir. Bu tohumu emmek için bir fincan suya, bir buçuk yemek kaşığı Chia tohumu ekleyin bu karışımı 2-3 saat buzdolabında bekletin bir jel kıvamında olacaktır bu şekilde tüketebilirsiniz. Dişlerinize yapışmasına dikkat ettikten sonra ıslatmadan ağzınıza bir kaşık alarak ve çiğneyerek tüketebilirsiniz. Chia tohumu tam bir antioksidan deposudur, böylece tohumun içindeki yağlar bozulmadan uzun süre korunabilir. Bu tohum özelliklerini kaybetmeden 4 yıla kadar saklanabilmektedir.Chia Tohumunun İçeriği

(2 yemek kaşığı, yaklaşık 28 gram)

Adı Miktarı
Kalori 137
Karbonhidratlar 12.3 gr
Protein 4.4 gr
Yağ 8.6 gr
Lif 10.6 gr
Manganez 0,6 mgr
Fosfor 265 mgr
Kalsiyum 177 mgr
Çinko 1 mgr
Bakır 0,1 mgr
Potasyum 44.8 mgr
Chia tohumları, ayrıca esansiyel yağ asitleri ve Linolik asit içerir. A, B, E ve D vitaminleri, kükürt, demir, iyot, magnezyum, niasin ve tiamin dahil olmak üzere güçlü bir mineral deposudur.

Chia Tohumu Faydaları

Chia tohumu pek çok bilimsel araştırmalara konu olmuş ve faydası kanıtlanmış bir üründür. Bizde sizlere Chia tohumunun kanıtlanmış faydalarını maddeler halinde sıralıyoruz.

Kemikleri Kuvvetlendirir
Chia tohumları, kemik sağlığı için çok önemli olan çeşitli besin maddeleri kaynağıdır. Bol miktarda kalsiyum, fosfor, magnezyum ve protein içerir. Kalsiyum miktarı özellikle etkileyicidir iki kaşık Chia tohumunda %18 oranında kalsiyum bulunmaktadır. Bu oran çoğu süt ürününden daha fazladır. Bu özelliğinden dolayı Chia tohumları süt tüketiminde zorluk yaşayan kişiler için mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Chia tohumlarında bulunan bu besinler kemik sağlığı için çok gerekli olan gıdalardır.

Kan Şekerini Düşürür
Diyabet (şeker hastalığı) üzerinde yapılan çalışmalarda kan basıncını ve iltihaplanmaları büyük ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır. Chia tohumlarının içinde bulunan yüksek dozdaki lif kan şekerini azaltmada yardımcı olduğu bilinmektedir. Yalnız kan şekerindeki düşüş oranı tam olarak ispatlanamamıştır yurt dışında yapılan bir çalışmada 20 şeker hastası 11 hafta boyunca 37 gram Chia tohumu veya 37 gram buğday tohumu takviyesi almışlardır, Chia tohumu alanlarda çok sağlıklı belirtiler görülmüştür. Şöyle ki; kan basıncı azalmıştır, iltihaplanma, tahriş, yaralanmaya karşı vücudun direnci artmıştır.

Vücut Gücünü Arttırır
Söylenen bir efsaneye göre Mayalar ve Aztekler gün içindeki performanslarını arttırmak için Chia tohumlarını bol miktarda tüketmişlerdir. Vücut dayanıklılığı için Chia tohumları içinde bulunan karbonhidrat destek vermektedir. Chia tohumları çinko bakımından da yüksektir çinko içindeki Leptin enerji seviyesini yükselten anahtar bir hormondur

Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Bir çok sağlık uzmanı, Chia tohumlarının kilo vermede yardımcı olduğunu söylemektedir. İçeriğindeki bol miktardaki lif suyu emer ve midede genişler buda dolu bir mideye yol açar ve gıda emilimini yavaşlatır. Chia tohumlarındaki protein iştahı ve besin alımını azaltmaya yardımcı olurlar. Şunu bilmeliyiz ki sadece Chia otu tüketerek kilo vermek mümkün değildir tüm yiyeceklerinizin arasına Chia tohumu da eklerseniz ve sağlıklı bir beslenme programı izlerseniz kilo vermeniz mümkün olacaktır.

İyi Kolesterolü Yükseltir
Chia tohumu içeriğindeki omega-3 yağ asitleri, kalp krizi ve felce karşı koruyan ‘iyi’ kolesterol olan HDL’yi yükseltmeye yardımcı olur. Chia tohumu içeriğindeki lifler kan basıncını ve kötü kolesterol seviyesini düşürür. Yurt dışında yapılan son çalışmalar bu tohumun içindeki liflerin bağışık sistemini ve iltihabı düzenleyen bir rol oynadığını göstermiştir. Bu şekilde kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kanser ve obezite gibi iltihapla ilgili rahatsızlık riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kalın Bağırsak Hastalıklarında
Chia tohumunda bulunan bol miktardaki lifler kalın bağırsaktaki suyu emerek ve bağırsak hareketlerini daha da kolaylaştırarak kalın bağırsak hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur. Bu lifler kalın bağırsaklardaki basıncı ve iltihabı azaltırlar.

Kabızlığı Önler
Chia tohumu, kabızlığı önler ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını düzenler. Bağırsak hareketlerinin normal ve sağlıklı çalışması, safra ve dışkı yoluyla günlük toksin atılımı için çok önemlidir.

Ciltte Yaşlanmayı Önler
Chia tohumu üzerinde araştırma yapan Meksikalı bilim adamları bu tohumun tam bir antioksidan kaynağı olduğunu ve cilt üzerindeki mikrop, virüs ve bakterilerin aktivitesini %70 oranında durdurduğunu keşfetmişlerdir. Bu antioksidanlar cildin onarım sistemlerini hızlandırır ve daha fazla hasar almasını önler. Chia tohumlarının tüketilmesi ile iltihap, mikrop ve virüslerin yol açtığı erken yaşlanmayı önler.

Kanserle Mücadele Eder
Chia tohumları, omega-3 yağ asidi olan ALFA Lipoik asit bakımından zengindir. 2012 yılında Moleküler Biyokimya Dergisi hem meme, hemde rahim ağzı kanserlerinde kanser hücrelerinin büyümesini sınırlandırdığını bulmuştur. Araştırmacılar ayrıca Chia tohumunun içindeki omega-3’ün, normal ve sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücrelerin ölümüne neden olduğunu keşfetmişlerdir. Özellikle SERVİKAL (Rahim Ağzı Kanseri) tedavisinde kullanımı ve başarılı sonuçlar alınması kadınlardaki bu sağlık sorunu için çok ümit verici olmaktadır.

Diş Sağlığına Faydalıdır
İçeriğinde bol miktarda A vitamini, kalsiyum, fosfor ve çinko bulunan Chia tohumları diş sağlığı için çok faydalıdır. Bilinmektedir ki kalsiyum dişlerin yapı taşıdır ve diş sağlığı için çok gerekli bir mineraldir. Çinko, dişlerde oluşan tartarı önlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca çinko ağız içindeki mikropları uzaklaştıran ve yok eden antibakteriyel etkiye sahiptir. A vitamini ve fosfor da sağlıklı bir diş yapısı için oldukça önemlidir.

Hamilelere Faydaları
Hamilelik döneminde vücut daha fazla besin maddesi tüketmek durumundadır. Chia tohumlarını tüketerek vücudun ihtiyaç duyduğu enerji desteği sağlanır hemde bebeğin sağlıklı gelişimine destek olunur. Chia tohumundaki omega-3 yağ asitleri bir bebeğin beyin gelişimi için gereklidir. Hamile kadınlar balıklardaki civa içeriği nedeniyle balık tüketimine sıcak bakmamaktadırlar bu nedenle Chia tohumu büyük bir alternatiftir. Hamilelikte bir takım vitaminler ve mineraller kaybolmaktadır güçlü antioksidan özelliği kaybolan bu besinlerin bazılarının yerini almasını sağlar. Chia tohumundaki demir hamilelik sırasında annenin artan kan hacmini ve bebeğin kanının gelişimini sağlar. İçeriğindeki kalsiyum ise bebeğin uygun iskelete kavuşmasına yardımcı olur. Chia tohumları sütten beş kat daha fazla kalsiyum barındırır, ayrıca kemik sağlığı için başka bir kritik mineral olan BOR içerir bu tohum tüketildiğinde midede jelatin benzeri bir madde oluşturur buda sindirimi yavaşlatır ve kan şekeri seviyesini sabit tutar bu tohum sürekli bir enerji artışına yol açar.

Kasları Kuvvetlendirir
Chia tohumu kalsiyum bakımından oldukça zengindir, bu özelliği ile vücuttaki kasların gelişimine yardımcı olur. Düzenli tüketildiği zaman kas kayıplarının önüne geçer ayrıca ilerleyen yaşlarda yaşanacak olan kas erimesi gibi hastalıkların önüne geçilmesini ve tedavisini sağlar.

Chia Tohumu ile Yapılan Tatlılar

Muzlu Chia tohumu tarifi
Bu tatlı tarifinin özelliği içinde şeker, un ve yağın olmadığı hafif, lezzetli ve organik olmasıdır.

Malzemeler
1 adet muz
3 tatlı kaşığı bal
1 çay kaşığı vanilya tozu
1,5 su bardağı badem sütü
4-5 kaşık Chia tohumu

Yapılışı
Bir kap içerisine sütü ve Chia tohumunu koyup iyice karıştırın. Bu karışımı hava almayacak şekilde kapatıp buzdolabına koyun, buzdolabında en az iki saat bekletin, jel kıvamı oluştuğu zaman dolaptan çıkarıp vanilya tozu, bal ve muzu ekleyip karıştırın. İsterseniz süslemek için kaselere boşalttığınız tatlıların üzerine kivi veya çilek parçaları koyabilirsiniz.

Chia Tohumlu Çilekli Yoğurt
Hem yoğurt hem çilek ve Chia tohumu ile protein deposu haline dönüşen pratik bir ara öğün tarifidir.

Malzemeler
6-8 yemek kaşığı yoğurt
4 adet yıkanmış 2-3 parçaya bölünmüş çilek
2 yemek kaşığı Hindistan cevizi
3 yemek kaşığı Chia tohumu

Hazırlanışı
Bir kap içerisinde yoğurt, Hindistan cevizi ve Chia tohumunu iyice karıştırıp buzdolabına kaldırın ve iki saat bekleyin daha sonra dolaptan çıkarıp üzerine çilek parçaları koyup karıştırın bu şekilde tüketebilirsiniz.

Bu yazı 94 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak