Buscopan Plus Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Buscopan Plus Nedir ve Ne İçin Kullanılır
Paylaş
 

Genç ve orta yaş kesim için özellikle ani gelişen ağrılar için kullanılması tavsiye edilen buscopan plus, ağrı kesici ilaçlar arasında etkisi kanıtlanmış ve başarılı sonuçlar veren bir üründür. Oldukça yaygın bir kullanımı olan bu ilaç için buscopan plus nedir? Sorusuna verilebilecek en kısa cevap spazm ve ağrı kesici diyebiliriz. İçerisinde ateş düşürücü ve kas ağrılarını hafifletici Parasetamol bulunan buscopan plus 20’li beyaz tabletler halinde doktor reçetesi ile satılmaktadır. Başta mide, bağırsak, safra yolu ve kanallarında yer alan şiddetli ağrıların dindirilmesi için kullanılmaktadır. Hanımların adet döneminin özellikle ilk günlerinde yaşadığı ağrıların giderilmesinde de tercih edilen buscopan plus ayrıca adet dönemi düzensizliklerine de iyi geldiği bilinmektedir.

Buscopan plus vücuttaki kasların gevşemesini buna bağlı olarak oluşan spazmları ve ağrıları dindirme özelliği ile bilinmektedir. Faydasının yanı sıra yanlış kullanıldığında riskleri de beraberinde getiren bu ilacın bağırsak enfeksiyonu olanlar ve ilacın içerisinde yer alan bileşenlere karşı alerjisi olanların kullanması önerilmemektedir. Başta grip, soğuk algınlığı gibi ateşli hastaların doktor kontrolünde kullanmasında yarar var çünkü buscopan plus terlemeyi azaltır.

Buscopan Plus Ne İşe Yarar?

Bu ilaç başta sindirim ve üreme sistemindeki kaslara doğrudan müdahale ederek hızlı bir şekilde etkisini gösterir, buscopan plus aşağıdaki durumlar için oldukça etkilidir.

 • Karın ağrısı
 • İdrar yollarında yanma/ağrı sancı
 • Hamilelik sonrası sancı ve ağrılar
 • Böbrek taşı olanların yaşadığı ağrılar
 • Adet döneminde oluşan sancılar

Buscopan Plus Fiyat

İlacın 2018 yılı satış fiyatı 19,03 TL olup reçete ile alınması tavsiye edilmektedir.Buscopan Plus Yan Etkileri

Yapılan bir çok testler göstermiştir ki buscopan plus’un yaygın bir yan etkisi bulunmamaktadır ancak içerisinde Hiyosin-N-butilbromür ve Parasetamol bulunduğu için bu bileşenlere alerjisi olanlarda çeşitli kısa süreli rahatsızlıklar görülmektedir. Bunların başında idrara çıkmada zorluk, halsizlik, baş dönmesi, elde ve yüzde şişlik gelmektedir ancak bunlar kısa süreli ve geçicidir, uzun sürmesi halinde derhal doktorunuza başvurmalısınız. Buscopan plus kasları gevşettiği gibi vücuttaki kan basıncını da düşürdüğü için özellikle göz tansiyonu olan hastalarda kullanılması önerilmez.

Kimler Buscopan Plus Kullanamaz

 • Karaciğer sorunu
 • Böbrek yetmezliği
 • Kalp sorunu
 • Nefes darlığı
 • Alkol alan
Kişilerin bu ilacı kullanması tavsiye edilmemektedir.

Buscopan Plus Nasıl Kullanılır?

İlacı ister aç isterseniz de tok olarak tüketebilirsiniz. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 defa 1 veya 2 tablet şeklinde ve toplamda 6 adeti geçmeyecek şekilde alabilirsiniz. İlacı kullanmadan önce sonrasında kesinlikle alkol tüketmemelisiniz, bir bardak su ile çiğnemeden yutun ve bol su içmeye özen gösterin. Ayrıca her ihtimale karşı doktorun önerdiği şekilde kullanmanız vücut sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

Buscopan Plus Hakkında Sorulan Sorular

Evinizde bu ilaç var ancak nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız yada çevrenizde bu ilaç hakkında olumlu geri dönüşler alıyor fakat kafanıza takılan sorular varsa; aşağıda buscopan plus ile ilgili en çok sorulan soruları bulabilirsiniz.

buscopan plus hamilelikte kullanımı : İlaç hamile kalmayı düşünen ve hamile olan kadınlara kesinlikle önerilmemektedir.

buscopan plus adet sancısı : İlaç adet döneminde oluşan sancılara iyi gelmektedir.

buscopan plus adet keser mi : Her kadında olmasa da bazılarında adetin kesildiği yönünde bilgiler verilmiştir.

Genel olarak bünye yapısına göre buscopan plus ishal veya kabızlık gibi sorunlara da neden olmaktadır.

Bu yazı 64 kere okundu.
Etiketler:
Buscopan Plus
 • Site Yorum

Bir yorum bırak