Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Özellikle kış aylarında yaşanılan burun tıkanıklığı sinüzit rahatsızlığı nedeniyle yaşanabilmektedir. Pis ve soğuk havalarda kendini daha çok belli eden burun tıkanıklığı genetik ve kronik bir hastalıkta olabilir. Eczanelerde satılan bir çok burun spreyi kullanmak yerine evinizde doğal yöntemlerle burun tıkanıklığını giderebilirsiniz. Tıkalı burun nefes alıp vermede zorluk yaşanmasına neden olur burun yoluyla alınamayan nefes ağız yoluyla alındığında boğaz ağrısı ve ağızda kuruluğa neden olmaktadır. Aşağıdaki yöntemler işe yaramazsa mutlaka doktorunuza gitmelisiniz.

burun tıkanıklığı nasıl açılır
Evinizde ve uyuduğunuz odada havanın nemli ve temiz olması burun tıkanıklığına çözüm olan en etkili yöntemlerden birisidir. Kalorifer peteklerine koyacağınız bir bardak su sayesinde odanızı nem miktarını arttırabilirsiniz, daha fazla ve yoğun nem sağlamak için ise bir çaydanlık dolusu suyu petek üzerine koyabilirsiniz eğer klima veya farklı bir ısınma aracı kullanıyorsanız buhar makineleri de işinizi görebilir.

Piyasada satılan burun spreylerinin içeriği su ve tuzdan oluşmaktadır bunu sizde evinizde hazırlayabilirsiniz. Bir bardak ılık su içerisine yarım tatlı kaşığı tuz koyup karıştırın ve bu karışım ile burnunuzu temizleyin. Daha uzun süreli bir ferahlık için bu karışıma karbonat ekleyebilirsiniz.

Burun tıkanıklığı soğuk algınlığı nedeniyle olabilir bu nedenle bir kaç gün evde sıcak bir ortamda dinlenerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Mukus miktarını çoğaltan ürünlerden burnunuz tıkalı iken uzak durmalısınız, bunların başında yağlı süt geliyor.Zeytinyağının mucize etkilerinden birisi de burun tıkanıklığını açmaktır. Burnunuza birer damla zeytinyağı damlatarak tıkanıklığı giderebilirsiniz.

Katılaşmış mukoza yapısını yumuşatarak burun akıntısını azaltmak için bol miktarda su tüketebilirsiniz.

Burun kanalları içerisinde biriken mukusları dışarı atmanın bir diğer etkili yolu da soğan koklamaktır, keskin bir kokuya sahip olan soğan sayesinde burun kanalları açılacaktır.

Bu yazı 79 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak