Brokolinin Faydaları

Brokolinin Faydaları
Paylaş
 

Turp familyasından olan ve tadı karnabahara benzeyen brokoli çoğu kişi tarafından pek beğenilmese de oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Brokolinin en çok üretildiği ülkeler  ABD, İspanya, İtalya, Hindistan ve Çin’dir. Brokoliden en iyi faydayı almak için çiğ tüketmekte veya buharda hafifçe pişirmek gerekir. Brokoli ülkemizde nedense en popüler sebzeler arasında yer almamaktadır ancak sağlık açısından yararlı besinler listesinde ilk 5 sırada bulunmaktadır.

2000’li yılların başından beri çeşitli ülkelerde bolca tüketilmeye başlanan brokolinin günümüzde en çok üretildiği ülke ABD  olup dünya brokoli üretiminin %90’ı bu ülkeden sağlanmaktadır. Bugün bu sebze çok zengin mineral, vitamin ve lif içeriği ile beslenme uzmanlarının tüketilmesini ısrarla önerdiği sebzeler arasında yer almaktadır. Brokoliyi tüketmeden önce iyice temizlemek gerekir, bunun için sirkeli suda 15-20 dakika bekletip daha sonra bol suyla durulanmalıdır.

Sebzeyi günde 35-40 gram tüketmek, vücut sağlığı için çok faydalıdır. Daha fazlasını tüketmek ise bazı yan etkilere yol açabilir örneğin gaz veya ishale neden olur. Brokoliyi tüketirken genellikle üst kısımda bulunan çiçekli kısımlarını yiyerek geri kalan sap ve yaprakları kısımlarını çöpe atma alışkanlığımız vardır. Aslında bu sebzenin bu kısımları göz ardı edilmeyecek kadar yüksek miktarda besin değerlerine sahiptir.

Brokoliyi cazip kılan yönlerden biride diğer yiyeceklerin yanına yakışan çok yönlü bir besin olmasıdır. Ayrıca bu sebze limon suyu ve zeytinyağı ile tek başına da tüketilebilir. Brokoliyi alırken olgunluk belirtisi olan sarı çiçeklerin olmadığına dikkat etmelisiniz. Saplarında ve çiçeklerinde sümüksü lekeler olmamalıdır. Süpermarket veya pazarlarda yıl boyunca brokoli bulmak mümkündür bu yüzden satın aldığınız ürünün taze olmasına özen göstermelisiniz. Brokoli su ile temas edince bozulabilir bunun için buzdolabına koymadan önce yıkamamalı ve en fazla 10 gün saklamalısınız.Brokolinin Besin Değerleri

Dr. Can ÇİFTÇİ tarafından oluşturulmuş olan brokolinin besin içeriği tablosu aşağıda yer almaktadır;

Kalori 26 Kcal
Karbonhidrat 2.6 GR
Lif 3 GR
Protein 3.3 GR
Yağ 0.2 GR
Kolesterol 0 MG
A Vitamini 143 IU
C Vitamini 115 MG
Potasyum 373 MG
Kalsiyum 105 MG
Demir 1.3 MG
* Yukarıdaki tablo 100 gram brokolideki besin değerlerini içermektedir.

Brokolinin Faydaları

Yazımızın bu bölümünde brokolinin sağlığımıza olan eşsiz faydalarını detaylı olarak belirteceğiz.

KARACİĞER SAĞLIĞI
Brokoli, karaciğerin en iyi düzeyde çalışmasına yardımcı olmak için etkili bir besin kaynağıdır. Aşırı zararlı yağlar karaciğer yağlanması, siroz ve karaciğer kanserine neden olur. Bu sebzeyi beslenme programınıza eklerseniz biraz önce belirttiğimiz hastalıklara yakalanma riskiniz ortadan kalkar. Brokoli gibi sülfür içeren besinler karaciğeri temizler, gıda yoluyla çevresel faktörler yada ilaçlar nedeniyle vücuda giren kimyasallardan kurtulmayı sağlar.

KEMİK SAĞLIĞI
kemik kırığı riskini arttıran en önemli etken K vitamini eksikliğidir. Sadece bir avuç brokoli günlük K vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılamaktadır yeterli miktarda K vitamini almak kalsiyum emilimini iyileştirerek ve kalsiyumun idrarla atılmasını azaltarak kemik sağlığınızı iyileştirir. Brokoli ayrıca günlük olarak kalsiyum ihtiyacınıza da katkıda bulunur. Bir avuç brokolide 43 MG kalsiyum vardır, brokolideki K vitamini ve kalsiyum birleştiğinde dişlerinizin korunmasına yardımcı olur.

KALP SAĞLIĞI
Brokoli sebzesi kan damarlarını güçlü tutar, buda kalp sağlığını iyileştiren yollardan birisidir. Brokolideki sülforafan kronik şeker sorunlarının neden olduğu kan damarı kaplamalarına zarar vermeyi önler ve hatta tersine çevirebilir. Yapılan bilimsel bir çalışma sonucunda brokoli tüketmekle kalbimizin kan pompalama yeteneğini geliştirdiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda oksijen yokluğu sırasında kalbe verilen zararı azaltır.

HASTALIKLARDAN KORUR
Kentucky Üniversitesi iç hastalıkları ve beslenme bilimleri bölümünün yaptığı bir araştırmaya göre yüksek lifli besin tüketimi hipertansiyon, inme, diyabet, obezite, kroner kalp hastalığı ve sindirim sistemi hastalıklarının gelişmesini önemli ölçüde düşürmektedir. Ayrıca yüksek lif alımının kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü insülin duyarlılığını arttırdığı ve kilo vermeye destek olduğu ortaya çıkmıştır.

ALERJİLERİ İYİLEŞTİRİR
Yapılan bilimsel araştırmalar ışığında brokolinin antioksidanlar bakımından son derece zengin olduğunu göstermiştir. Bu antioksidan yoğunluğu alerjileri iyileştirmeye yardımcı olur, brokoli sebzesi astım gibi diğer alerjik ve solunum sorunlarının tedavisinde bile yardımcı olabilir. Bu sebzede bulunan sülforafan solunum yollarındaki antioksidan enzimlerin salınmasını arttırır. Bu faydası sayesinde her gün soluduğunuz serbest radikallerden ve diğer kirleticilerden vücudunuzun korunması sağlanır.

GÖZ HASTALIKLARINI ÖNLER
Her hangi bir göz hastalığınız varsa brokoli sizi bu dertten kurtarır. Yapılan bir çok bilimsel çalışma bu sebzenin körlüğü önleyebileceğini göstermiştir. Brokolide bulunan bileşenler ultraviyole radyasyonundan koruyan güçlü bir antioksidandır. Katarakt gibi ciddi göz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur, bilindiği gibi Brokoli C vitamini bakımından oldukça zengindir.

ŞEKER HASTALIĞI TEDAVİSİNDE
Brokolideki sülforafan diyabetin neden olduğu kan damarlarının zarar görmesini önler. Laboratuvarlarda yapılan deneylerde bu antioksidanın glikoz düzeylerini düşürdüğü ve şekerin zararlı etkilerini azalttığı tespit edilmiştir. Brokoliyi bolca tüketerek kan basıncındaki artışı yavaşlatabilirsiniz.

BEYİN SAĞLIĞI
Brokolide beyin sağlığı için çok faydalı olan iki önemli besin maddesi vardır. Bunlardan biri K vitamini diğeri ise Kolindir. Bilinçsel yeteneği arttırmaya yarayan K vitamini ile beraber kolin hafızayı güçlendirir. Çok daha önemlisi ise alzheimer ve depresyonun önlenmesine yardımcı olur. Harvard Üniversitesinde yapılan araştırmalar neticesinde brokolide bol miktarda beta-karoten bulunmuştur.

HAMİLELER İÇİN
Hamilelik sırasında uygun beslenme kadın hayatında her hangi bir döneme göre daha fazla önem arz etmektedir. Brokoli içeriğindeki vitamin ve mineraller gebelerin beslenmesinde büyük önem taşır,bu sebzede bulunan kalsiyum hamile kadınlarda osteoporoz önlenmesine katkıda bulunur. Kanada’da yapılan bir araştırmada bol miktarda brokoli tüketilmesi bebeklerin beyin hasarlarını önlemektedir.

ERKEKLERDE CİNSEL SAĞLIK
İspanya’da yapılan bir araştırma sonucuna göre folat miktarının artması sperm üretimini yükseltebilir daha güçlü orgazmlara ve daha yüksek doğurganlığa katkı sağlar. Brokolideki A vitamini sayesinde bütün bu faydalar sağlanmaktadır. Ayrıca bu sebze mesane kanserini de önlemektedir.

SAÇ SAĞLIĞI İÇİN
Brokoli içindeki B ve C vitaminleri saçları güçlendirir ve saç köklerini daha sağlıklı bir hale getirir. Sebzedeki C vitamini saç dökülmesine neden olan serbest radikallerle savaşır. Ayrıca saç bakımı için brokoli tohumlarından elde edilen yağ kullanılmaktadır.

Brokoli ile Yapılan Yemekler

Brokoli ile hem sağlıklı hemde lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Bu bölümde size brokoli ile yapılan en popüler yemeklerden örnekler vereceğiz.

Brokoli Çorbası Tarifi
Malzemeler
Yarım kilo brokoli
1 kaşık tereyağı
1 kaşık un
5 bardak et suyu veya tavuk suyu
1 çay kaşığı tuz
Yarım çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı
Brokoliyi sıcak suda 5-6 dakika pişirip süzün. Bir tencere içerisinde 1 kaşık tereyağını eritip un ilave edip et/tavuk suyunu ekleyip karıştırmaya devam edin. Haşladığınız brokoliye tuz ve karabiber ekleyin ve hazırladığınız suya ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı blender yardımı ile pürüzsüz hale getirin ve sıcak bir şekilde servis yapın.

Bebekler İçin Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır? TIKLA ÖĞREN

Brokoli Salatası
Malzemeler
Yarım kilo brokoli
3 tane taze soğan
2 tane havuç
1 tane dolmalık kırmızı biber
Yarım bardak haşlanmış mısır
Yarım çay bardağı zeytinyağı
2 tatlı kaşığı limon suyu
Yarım çay bardağı sirke
Yarım çay kaşığı tuz

Hazırlanışı
Havuç ve brokoliyi sıcak suda 10 dakika bekletip süzün, dolmalık biberi ve soğanları istediğiniz şekilde kesip bir kap içerisinde havuç ve brokoliyi ilave edip karıştırın. Brokoli salatasının sosu için limon suyu, sirke, zeytinyağı ve tuzu bir kase içerisinde karıştırıp hazırladığınız salatanın üzerine dökün, afiyet olsun.

Bu yazı 50 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak