Bebeklerde Pişik İçin Doğal Yöntemler

Paylaş
 

Bir çok bebek sahibi olan annenin ortak sorunlarından birisi olan pişik bebeğinizin huysuz ve canının yanmasına sebep olur. Tedavi edilmediği taktirde farklı hastalıklara yol açabilecek olan pişik iyileşmesi zaman alan bir rahatsızlıktır. Günümüzde bir çok ilaç, krem ve merhem pişik için iyi geliyor olsa da daha sağlıklı ve etkili doğal yöntemlerde uygulanabilmektedir. Bizde sizler için tamamen doğal yollarla bebeklerdeki pişik sorununu çözmenize yardımcı önerilerde bulunacağız, ama önce dilerseniz pişik neden olur, nasıl geçer? Gibi soruların cevaplarını verelim.

Bebeklerde Pişik Neden Olur?
Altı bağlanan bebeklerin bezlerinde biriken idrar ve kaka zamanla bakteri oluşmasına neden olur. Bu bakteriler ise amonyak oluşturarak cildi tahriş etmeye başlar buda tıp dilinde “amonyak dermatit” yani pişik oluşmasına neden olur.

Pişik aslında Candida albicans isimli bir mantarın türüdür ve her mantar gibi buda nemi çok sever. Bebek popoları genellikle nemli ve havasız kaldığı için bu mantar türünün oluşması için oldukça uygun bir bölgedir. Bebeklerde pişik genellikle apış arası tarafında kırmızı noktalar ve hafif kabarcıklar halinde görülmektedir, dokuz ile 12 aylık bebeklerde sıkça görülen pişik bebekleri oldukça rahatsız etmektedir.

Pişiğe Neden Olan Etkenler

Annelerin bu dönemlerde bilmeden de olsa yaptığı küçük hatalardan dolayı bebeklerde pişik sorunu yaşanabiliyor. Ayrıca bebeklerin ek gıdaya geçişi gibi farklı nedenlerde pişiğin oluşmasına zemin hazırlıyor, işte pişiğe neden olan diğer faktörler.1 Anne sütünü arttırmak için yenilen bazı gıdalar bebeğe geçtiğinde bu onların bünyesine ağır gelebilir örneğin domates pişik oluşumuna neden olduğu bilinen bir besindir.

2 Ek gıdaya geçildiğinde mide bir çok gıdayı sindiremediği için dışkıda sertlik yada ishale neden olur bu değişiklik zamanla pişiğe neden olur.

3 Sık değiştirilmeyen bebek bezleri ise pişiğe neden olan en büyük etkenlerin başında geliyor. Islak ve nemli kalan bez bakteri ile birlikte pişik oluşturmaktadır.

4 Bebek kıyafetlerinin yıkanma şekli, kullanılan temizlik maddelerinin türü ve kimyasal maddeler (ıslak mendil) bebeğinizin cildini deforme ettiği için pişik oluşumuna neden olur.

Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?

Pişiğin oluşumuna neden olan etkenler ortadan kalktıktan kısa bir süre sonra pişik kendiliğinden geçmektedir. Bebeğin altı belli aralıklarla havalandırılmalı ve sürekli temiz tutulmalıdır. Bebek bezi değiştirirken altını biraz açık bırakmanız oldukça faydalı olacaktır.

Kullandığınız bebek bezinin iyi bir marka olması ayrıca bezi çok fazla sıkmadan hava alacak şekilde bağlamanız mantar ve nem oluşumunu önleyecektir. Bebeğinizin vücut yapısına göre bez kullanmanızda önemlidir.

Bebeğiniz özellikle kakasını yaptıktan sonra ıslak mendil kullanmak yerine ılık su ve pamukla temizlemelisiniz. Piyasada bulunan bir çok ıslak mendil kimyasal maddeler içerdiği için bebeğinizin cildine zarar verecektir.

Pişik oluşumunda annenin emzirme döneminde kullandığı ilaçlar ve aldığı gıdalar bebeğin süt yoluyla bünyesine geçeceği için pişiğe neden olabilmektedir.

Bebeklerde Pişik İçin 5 Doğal Yöntem

Bebeğiniz için krem yada farklı bir ürün kullanmak istemiyor doğal yollarla pişiği geçirmek istiyorsanız size özel olarak beş farklı yöntem açıklayacağız. Bu yöntemler daha önce denenmiş olsa da bebeğinizin cildinde tahriş edebilme ihtimali olduğu için doktorunuza danışarak uygulayabilirsiniz.

Yoğurt
Pişiğe iyi gelen gıdalardan birisi olan yoğurdu zeytinyağı ve karbonat ile karıştırıp pişik olan bölgelere iyice sürüp bir kaç dakika bekletip ılık suyla durulayın.

Vazelin
Bebeğinizin bezini değiştirirken mutlaka bol suyla yıkamayı ihmal etmeyin ardından bebeğinizin poposuna vazelin sürün, bu hem cildinizi korumaya yardımcı olacaktır, hemde pişiği önleyecektir.
Vazelinin Diğer Faydaları İçin Tıklayın

Mısır Nişastası
Bebeğinizin poposundaki nemin azaltılmasında mısır nişastası kullanabilirsiniz ayrıca bebek bezinin oluşturduğu tahrişi de önleyecektir.

Doğal Mucize : Anne Sütü
En etkili ve pek fazla bilinmeyen yöntemi en sona sakladık. İçeriğinde bulunan bakteri önleyici formüller ile pişiği hızlı bir şekilde yok eden anne sütü ayrıca bebeğinizin cildi ile son derece uyumludur.

Yapmanız gereken işlemler ise çok basit! Önce bebeğinizin bezini değiştirip poposunu güzelce temizleyin (su ve pamukla) ardından sütünüzü temiz bir kaba sağıp pamuk ile pişik olan bölgelere sürün.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

Bebeklerde İsilik İçin Bitkisel Çözüm

Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri

Çocuk ve Bebeklerde Yüksek Ateşi Düşürmek

Bu yazı 203 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak