Bal Maskesi Ne İşe Yarar?

Paylaş
 

Çeşitli mineraller ve vitamin deposu olan bal; cildimiz için faydalı bir besindir. Balı soframızda tüketebileceğimiz gibi maske olarak da kullanabileceğimiz biliyor muydunuz? Mısırlı İmparatoriçe Kleopatra balın cilt güzelliğine olan faydasını fark etmiş olmalı ki, her fırsatta cildinin bakımında bu mucize ürünü kullanmıştır. Güzelliği ile ün salmış Kleopatra adete balın hayranıydı, balın cildimize olan olumlu katkılarını uzun uzun anlatmak niyetinde değiliz. Aşağıda size vereceğimiz tarifleri cildinize uygularsanız, yüzünüzdeki muhteşem değişimi hemen fark edeceksiniz.

Hindistan Cevizli Bal Maskesi

Hindistan Cevizli Bal Maskesi
Malzemeler
1 tatlı kaşığı bal (organik, saf çiçek balı olmasına özen gösterin)
1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı (bitkisel ürünler satan mağazalardan ve aktarlardan kolayca bulabilirsiniz)

Hindistan cevizi yağı yerine bir tatlı kaşığı zeytinyağı da kullanabiliriz. Hindistan Cevizinin Muhteşem Faydaları İçin TIKLAYIN

Yapılışı
Balı ve Hindistan cevizi yağını bir kap içerisinde güzelce karıştıralım, bu karışımın vücudumuzda cilt lekesi olan yerlere bir pamuk yardımı ile iki üç dakika masaj yaparak sürelim. Karışımı sürdüğümüz yerlerin üzerine temiz, hafif sıcak bir bez koyup soğuyana kadar bekleyelim. Bu süre 15-20 dakikadan az olmamalıdır, en son sürdüğümüz bu karışımı temiz bir pamuk parçası ile silip o bölgeyi yıkayalım. Bu uygulamayı 15 gün boyunca günde iki kez (sabah-akşam) tekrarlayalım. Hindistan cevizli bal maskesi cilt lekeleri için çok etkilidir. 

Aspirinli Bal Maskesi

Aspirinli Bal Maskesi
Malzemeler
2 tablet aspirin
1 yemek kaşığı bal
Aspirin tabletlerini eritmek için iki yemek kaşığı su

Hazırlanışı
Ufak bir kap içerisinde aspirin tabletlerini suda eritin daha sonra bir yemek kaşığı balı ekleyip iyice karıştıralım. Bu karışımı iki üç dakika bekletelim, hazırladığımız maskeyi yüzümüze özenle uygulayalım. Bu şekilde 15-20 dakika bekleyelim ardından yüzümüzü ılık suyla durulayalım hemen sonrasında yüzümüzü soğuk suyla yıkayalım. Aspirin yağlı ciltteki akne tedavisinde son derece etkili sonuçlar verir zaten piyasadaki cilt bakım ürünlerinin çoğunun içerisinde aspirin bulunur.

 Aspirinli bal maskesi akne ve sivilce tedavisinde kullanabiliriz. 

Çay Ağacı Yağı ile Bal Maskesi

Malzemeler
İki damla çay ağacı yağı
Bir çorba kaşığı bal

Yapılışı
Çok basit bir yapılış şekli bulunuyor, sadece iki malzemeyi çok iyi karıştırıyoruz. Elde ettiğimiz karışımı pamuklu bir top ile nazikçe yüzümüze uygulayalım, en az beş altı saat bu maskenin yüzümüzde tutalım daha sonra yüzümüzü ılık suyla durulayıp temiz bir havlu ile kurulayalım, bu maskeden mükemmel bir sonuç almak için 20 gün boyunca her gün yapmalıyız.

 Antik zamanlardan beri doğal yara iyileştiricisi olarak kullanılmıştır, bu maske akne tedavisinde kullanılmaktadır. 

Sütlü Tarçınlı Bal Kürü

Sütlü Tarçınlı Bal Kürü
Malzemeler
İki yemek kaşığı inek yada keçi sütü
İki yemek kaşığı bal
Yarım çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı
Küçük bir kaseye sütü ve balı ekleyelim çok iyi bir şekilde karıştıralım sonra bu karışıma tarçını da ekleyelim, tekrar karıştırmaya devam edelim. Gözümüze kaçmasına izin vermeden parmak uçlarımız ile dikkatlice yüzümüze sürelim cildimize sürdüğümüz bu maskenin 10-15 dakika yüzümüzde kalması gereklidir. Yüzümüzü ılık suyla yıkayıp temiz bir havlu ile kurulayalım, bu maske 15 gün süreyle gün aşırı yapılmalıdır. Süt doğal bir nemlendiricidir, sütün içindeki laktik asit cildinizi temizler.

 Bu maske ciltteki ölü derileri çıkartıp temizler 

Havuçlu Zeytinyağlı Bal Maskesi

Malzemeler
Soyulmuş 2-3 havuç
4 kaşık bal
İki yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı
Havuçları güzelce soyup temizleyelim, küçük halkalar halinde dilimleyelim. Bir kapın içerisine yarım litre su koyup havuçlarla birlikte kaynatalım havuçlar kaynayan suyun içerisinde bir çatalla kolayca delinecek hale gelmelidir. Pişirilmiş havuç dilimlerini küçük bir kaseye döküp çatal yardımı ile püre haline getirelim, karışım pürüzsüz, kremsi bir kıvama ulaşınca üzerine bal ekleyelim (bal miktarını tercihinize göre ayarlayabilirsiniz) havuçla balı birlikte karıştıralım en son zeytinyağını ekleyip tekrar karıştırmaya devam edelim. Kürümüz soğuyunca cildimize kalın bir tabaka şeklinde maske yapalım, en az 20-25 dakika cildimizde kalmasını sağlayalım daha sonra ılık suyla durulayıp cildimiz hijyenik bir havlu ile kurulayalım. Bu tedaviyi 2 hafta boyunca her gün yapmaya özen gösterelim.

 Normal ve yağlı cilt bakımında etkili olduğu gibi akne tedavisinde de oldukça işe yaramaktadır. 

Limonlu Bal Kürü

Malzemeler
İki üç damla limon yağı
Bir çorba kaşığı organik çiçek balı

Hazırlanışı
Ufak bir kase içerisine iki üç damla limon yağını ve bir çorba kaşığı balı koyup iyice karıştıralım, bu karışımla cildimize ince bir tabaka halinde maske yapalım. Yarım saat kadar cildimizde maskeyi beklettikten sonra ılık suyla yıkayıp güzelce kurulayalım.

 Siyah noktaları ortadan kaldırır, cildimiz için doğal ağartma maddesidir, koyu lekeleri etkili bir şekilde yok eder 

Yoğurtlu Bal Maskesi

Malzemeler
İki çorba kaşığı sade yoğurt
Bir çorba kaşığı çiçek balı

Yapılışı
Bir kap içerisinde, iki çorba kaşığı yoğurt ve bir çorba kaşığı balı iyice karıştıralım. Hazırladığımız bu karışımı yüzümüze sürelim, bu maskenin cildimizde 20-25 dakika kalmasını sağlayalım daha sonra yüzümüzü ılık suyla yıkayıp temiz bir havlu ile kurulayalım.

 Ciltteki deformeleri önler. Cildimize ferahlık verir, yüzümüzdeki ton farklılığını giderir. 

Bal, her ne kadar mucizevi bir ürün olsa da bazı hassas ciltlerde alerjik etki gösterebildiği için yüzünüze uygulamadan önce mutlaka küçük bir bölgenizde test etmelisiniz.

Verdiğimiz tarifleri beğeniyor musunuz? Sitemizde yer alan tarifleri denedikten sonra yorum yapmayı ihmal etmeyin.

Evde Yapılan En Etkili Sivilce Maskeleri

Bu yazı 82 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak