Bahar Nezlesi Nedir? Tedavi Yöntemleri

Paylaş
 

Soğuk kış aylarının atlatılmasından sonra bahar güneşi ve sıcaklığı ile insanların içini ısıtmakta. Ağaçların yaprakları tekrardan yeşillenmekte, çiçekler yeniden açmakta ve etraf yeniden rengarenk olmakta. Kış mevsiminde insanlar genellikle vakitlerini kapalı ortamlarda geçirirken baharın gelmesiyle herkes kendini sokaklara, parklara, sahillere atmaktalar. Her şey normal ve çok güzel ilerlerken birden hiç beklenmedik hapşırık krizleriyle karşılaşılabilir arkasına burun akıntsı ve göz kızarması meydana gelebilir. Kış mevsiminde yaşanılan hastalıklardan tam kurtulduk artık iyiyiz denirken arkasına yeni bir hastalıkla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da bahar nezlesidir.

Bahar Nezlesi Neden Olur?

Bahar nezlesi baharın gelmesiyle ağaçların yeniden çiçeklenip polenlerin de artmasıyla meydana gelir. Polenler yayılarak bizlere ulaşırlar. Solunum yolu ile ağız, burun ve hatta ciğerlere kadar ulaşır.

Bazı insanların bir çok şeye alerjisi olabileceği gibi polene de alerjisi bulunmaktadır. Bu yüzden vücuda giren polenler burun ve gözlerde reaksiyonlara girer ve sonucunda da göz akıntısı ile hapşırık meydana gelir. Aynı zamanda kaşıntı, kızarıklık, burun tıkanması ve öksürüğe de neden olabilir.

Bahar Nezlesinden Nasıl Korunmalı? Bahar Nezlesi Nasıl Geçer?

 • Gerekli olmadığı sürece tozlu ve polenli ortamlarda bulunulmaması gerekir. Eğer çok gerekli ise maske kullanılarak dışarıya çıkılmalıdır.
 • Polenler gün içerisinde rüzgarın da etkisiyle en çok 15:00 ila 22:00 arasında daha çok yayılmaktadır. Bu saat aralığında dışarıda iseniz dikkat etmeniz gerekir.
 • Eğer evde polene karşı alerjisi olan birisi var ise bahar aylarında camların açık tutulmaması gerekmektedir. Çok rüzgarlı havalarda ise evde kalınması daha iyi olur.
 • Evinizde klima kullanıyorsanız klima filtrelerini sık sık değiştirmeniz gerekmektedir. Anti alerjik filtreler bulunmaktadır. Bunlardan almanızı tavsiye ederiz.
 • Evde kedi köpek gibi tüylü hayvanlar beslemekten kaçınılmalıdır.
 • Temizliğe özel bir önem verilmelidir. Gün içerisinde sık sık el ve yüzünüzü yıkarsanız polenlerin girişini engelleyebilirsiniz.
 • Polenler saçlara da tutunabilir. Eğer bahar aylarında yatmadan duş alabilirseniz saçlarınızdaki polenlerden de kurtulursunuz.
 • Elbiselerinizi sık sık yıkamalı ve kuruturken de açık havada değil ev içerisinde kurutmalısınız.
 • Battaniye tercihlerinizi pamuklu ya da sentetik olanlardan yana kullanın.
 • Ev içerisinde mümkün mertebe toz tutmayacak eşyalar kullanmalısınız.
 • Araba ile seyahat ederken camları kapalı tutmanız da sizin yararınıza olur.
 • Mümkün mertebe sigara içmemeli ve sigara içilen ortamlarda bulunmamalısınız.

Bahar Nezlesi İlaçları

Bu tarz sağlık sorunlarında genellikle antihistaminik türü ilaçlar tavsiye edilmektedir. Bu ilacın özelliği kişinin alerji olduğu maddeyle temas ettiği anda vücudu korumasıdır, antihistaminikleri alerjik etkiye maruz kalmadan önce kullanılması tavsiye edilir.Özellikle alerji sonrası kaşıntı, hapşırma gibi reaksiyonları önleyen farklı bir çok antihistaminik olduğu için hasta doktor kontrolünde deneme yapılma yapılarak uygun ilacı kullanması gerekir. Bilinen bir yan etkisi olmayan antihistaminik tipi ilaçlar yorgunluk ve uykusuzluk hissi yaşatabilir.

Alternatif olarak kortizon türü ilaçlarda bahar nezlesi tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tür ilaçlar ise burun spreyi şeklinde tavsiye edilmektedir.

Bahar Nezlesi Bitkisel Tedavi

Kimyasal ilaçlar kullanmak yerine çözümü doğal yollardan arayanlar ise bitkisel tedavi yöntemine başvurmaktadır. En çok tercih edilen ve Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği bitkisel çözüm ise Güzellik Tohumudur. Ülkemizde bir çok bölgede yetişen güzellik tohumunu iki bardak kaynayan suyun içerisine 3-4 yemek kaşığı güzellik tohumunu atarak kokusunu burun yoluyla solumalısınız. Göz kaşıntısı, sulanma, hapşırma gibi çeşitli sorunlar için oldukça etkili bir yöntemdir.
Bahar Nezlesine Bitkisel Çözüm Tere
Bir diğer bitkisel tedavi yöntemi de taze tere tüketimidir. Sapları ile beraber iki üç yaprak çiğnediğinizde etkisini kısa bir süre içerisinde görebilirsiniz.

Bu yazı 92 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak