Ayak Ağrısı Nedenleri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ayak Ağrısı Nedenleri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Paylaş
 

Ayaklar, insan vücudunun gün içerisinde en çok kullandığı organların başında gelmektedir. Vücudumuzu gün boyu bir çok yere taşıyan ve dengede durmasını sağlayan ayaklarımızdır, her yaştan insanın yaşadığı ortak bir sorun olan bacak ağrısı biz en çok etkileyen ağrılardan birisidir.

Ayak Ağrısı Neden Olur?

 • Fiziksel aktivitelerde yaralanma sonucu
 • Yanlış ayakkabı seçimi (topuklu ayakkabılar)
 • Kas gerginliği
 • Düz tabanlık
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Tenden iltihabı

Ayak Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri

 • Buz ile Tedavi Yöntemi : Küçük bir plastik poşet içerisine buz parçaları koyalım, elimize aldığımız buz dolu bu poşet ile dairesel hareketler yaparak bacağımıza masaj yapalım. Buz, hem ayaklarımızdaki şişliği alır hemde sinir uçlarını uyuşturur ve rahatlama sağlar. Bu yöntemi en fazla beş dakika sürdürmeliyiz, sinirlerimize ve cildimize zarar vermesin.
 • Karanfil Yağı : Aktarlarda ve bitkisel ürünler satan mağazalarda kolaylıkla bulunabilen karanfil yağı kasları gevşetir, kan akışını hızlandırır. Ağrıyan ayağa yumuşak bir şekilde masaj yapmak sizi rahatlatacaktır ve ağrınızı hafifletecektir.
 • Susam Yağı Tedavisi : Uyarıcı ve canlandırıcı etkisi olan susam yağı ve karanfil yağı karışımı size en üst düzeyde fayda sağlayacaktır. Yapılışı çok basittir. Dört yemek kaşığı susam yağına dört damla karanfil yağı eklenir ve ikisi güzelce karıştırılır, daha sonra ayaklara bu karışımla masaj yapılır.
 • Sirkeli Su ile Tedavi : Tüm ayak ağrılarını rahatlattığı gibi, burkulmalara ve ezilmelere karşı kullanılır. Sirke ve su eşit miktarda bir kaba konulur, bu karışımın içerisine havlu sokulur, ıslatılan havlu ağrıyan ayaklara sarılır. Havlu bu şekilde 7-8 dakika bekletilir. Kesinlikle çok faydasını göreceğiniz bir yöntemdir.
 • Acı Biber Tedavisi : KAPSAİSİN adlı bir madde acı biber içerisinde bulunmaktadır. Bu madde kas ağrılarının hafiflemesinde yardımcı olur, aynı zamanda bel ağrısı tedavisinde de kullanılabilir. Bir kova suyun içerisine kırmızı acı biber tozunu atıp karıştırınız, ağrıyan ayaklarınızı bu su içerisinde 15-20 dakika bekletiniz. Ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.
 • Zeytinyağı, Hindistan Yağı, Hardal Yağı : Bu ürünlerden azar azar, bir kasenin içerisine konulup karıştırılır daha sonra 10 dakika boyunca bu karışımla ağrıyan bölgeye masaj yapılır. Günde 3-4 defa bu yöntemi deneyebilirsiniz.
 • EPSOM Tuzu : Magnezyum sülfat, sülfür ve oksijen içeren inorganik bir tuzdur. Bu tuz doğal bir kas gevşetici olarak fayda sağlamaktadır, ağrı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Yarım fincan epsom tuzunu yarım kova su içerisine ekleyin ve tuz eriyinceye kadar karıştırın. Ağrıyan bacaklarınızı 15-20 dakika bu su içerisinde dinlendirin, iki günde bir bu yöntemi deneyebilirsiniz.
 • Zencefil Çayı : Bir su bardağı kaynamış su içerisine iki üç adet dilimlenmiş zencefil parçaları atın, bu karışımı 5-6 dakika demlendirin acısını gidermek için bir kaşık bal atabilirsiniz. İçime hazırdır günde 3-4 defa bu çaydan içebilirsiniz.
 • Hint Yağı : Az miktarda Hint yağını ve bir limonun suyunu karıştırın. Bu karışımla ağrıyan ayaklarınıza günde 3-4 kez masaj yaparsanız çok yararını göreceksiniz.
 • Tarçın : Ayak ağrısını sonlandırmanın bir yoluda tarçın tedavisidir. Ilık su dolu bir leğene bir yemek kaşığı tarçın atılır, su ve tarçın karıştırılır ayaklar 15-20 dakika bu karışımın içerisinde dinlendirilir. Her gün uygulanabilir.Tarçının bir başka alternatif tedavisi de çay halinde içilmesidir. Bir bardak kaynar suya, bir çay kaşığı tarçın ekleyelim 5-6 dakika demlendirip süzelim bu faydalı karışımı günde 3-4 kez düzenli olarak tüketebiliriz.
 • Un : Biraz un ve su karıştırılarak hamur haline getirilir. Bu hamur ağrıyan bölgelere ince bir tabaka halinde yapıştırılır, en az yarım saat bekletildikten sonra su ile durulanır.

Ayak Ağrısı İçin Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Soya sütü, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler, muz, kepekli tahıllar magnezyum yönünden daha zengin olduğu için sıkça tüketilmelidir. Süt, portakal suyu, tahıl, uskumru, sardalya, somon D vitamini yönünden zengin besinlerdir. D vitamini sinir sistemini ve kasların işleyişi için çok gerekli olan bir vitamindir, bu besinlerin bol bol tüketilmesi gerekir.

Yaşantımızı olumsuz yönde etkileyen ayak ağrıları, bitkisel çözüm yöntemleri ile genellikle kısa sürede geçer. Fakat bazı ağrılar vardır ki çok keskindir veya çok uzun süre devam edebilir. Bu durumda yapmamız gereken en kısa sürede bir doktora veya bir sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir.Bu yazı 114 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak