Apse Tedavisi İçin Doğal Çözümler

Apse Tedavisi İçin Doğal Çözümler
Paylaş
 

Dişin içinde gelişen enfeksiyonlar, bir diş apsesine neden olabilir. Diş yontulduğunda, kırıldığında veya bozulduğunda bakteri diş içerisine girebilir dişte veya diş etinde ilerler. Bakteriler dişin merkezine ulaştığında ve diş enfekte olduğunda dişte irin birikmektedir. Zaman içerisinde dişteki irin şişer ve diş ağrısına yol açar, tedavi edilmezse enfeksiyon ağız ve diş etlerine ayrıca kemiğine yayılabilir. Dişte oluşan apse diş hekimi tarafından tedavi edilmelidir ancak bazı ev ilaçları enfeksiyonun neden olduğu rahatsızlığı hafifletebilir.

Diş Apsesinin Genel Nedenleri, Diş Apsesi Neden Olur?
Diş apsesinin genel nedenlerini sıralayacak olursak;

 • Diş temizliğine özen göstermemek;
  diş ve diş etlerini gerektiği şekilde ve düzenli olarak fırçalamadığımız zaman diş eti hastalıkları, diş çürükleri ve apse gibi diş hastalığı için zemin hazırlanmış olur.
 • Çürük dişler;
  dişlerimizde oluşan çürükleri tedavi ettirmeyip ihmal etmemiz sonucunda, bakterilerin bu bölgede ilerlemesini ve enfeksiyon oluşması riskini arttırmış oluruz.
 • Karbonhidratlı, şekerli yiyecekleri, içecekleri sık tüketmek;
  bu tür yiyecek ve içecekler dişlerde ve diş eti çevresinde bakterilerin büyümesini hızlandırır buda diş çürüklerine yol açar. Dişlerde oluşan bakteriler çürük, çatlak veya kırıklar arasında ilerleyerek apse oluşumuna neden olur.
 • Dişlerde biriken yiyecek artıkları;
  dişler iyi temizlenmediği taktirde, diş ve diş aralarında kalan yiyecek artıkları bakteri oluşumuna zemin hazırlar. Ayrıca bazı diş eti rahatsızlıkları da bu süreci hızlandırır.
 • Diş minesinde oluşan kırık ve çatlaklar;
  diş çürüklerinde olduğu gibi diş minesindeki kırık ve çatlak gibi sorunlar bakteriler için dişin içerisindeki yumuşak tabakaya doğru bir yol oluşturmaktadır. Bu tabakanın bakterilerden etkilenmesi ile enfeksiyon oluşur ve apse meydana gelir.
 • Diş gıcırdatma yada dişleri sıkma yüzünden dişin hasar görmesi;
  bu durum genellikle yavaş ilerleyen bir süreçtir ancak dişin iç dokusunun hasar görmesine ve apselere neden olabilir.
 • Zayıf bağışıklık sistemi;
  Şeker hastalığı benzeri altta yatan bir sağlık sorununa bağlı olarak bağışıklık sisteminin güçsüz düşmüş olması apse oluşumuna zemin hazırlar.
 • Diş tedavisindeki aksaklıklar;
  daha önceki bir diş tedavisi yüzünden diş etinde yada dişin kendisinde meydana gelen hasar ve problemler diş apsesine zemin hazırlar.
 • Zayıflayan dolgular;
  eskimiş ve yıpranmış diş dolgusu bakterilerin kolay geçişine izin verir ve enfeksiyon için risk oluşturur.

Diş Apsesinin Belirtileri
Dişlerimiz ve diş etlerinde oluşan apsenin belli başlı belirtilerini şöyle sıralayabiliriz.

  Ateşlenme ve yorgunluk hissi
  Yemek yerken hissedilen ağrılar
  Sıcak yada soğuk yiyecek ve içeceklerde bölgede aşırı derecede hassasiyet
  Boyun bölgesinde şişmelerin oluşması
  Dişlerde zonklama şeklinde sürekli oluşan ağrılar

Diş Apseleri Nasıl Teşhis Edilir?
Gittiğiniz diş hekiminiz, başta röntgen olmak üzere bir takım tedavi metotları ile apseli diş bölgesinin teşhisini yapacaktır. Röntgen, genellikle apseli diş ve diş etlerinin ne durumda olduğunu çok net bir şekilde göstermektedir. Ayrıca dişe buz ve elektrik akımı yollanarak teşhis yapılabilir.

Apse Tedavisi İçin Doğal Çözümler
Sizlere aşağıda sunacağımız ev yapımı doğal ilaçlar, reçete edilen tedavilerle birlikte uygulanabilir.

TUZLU SU İLE DURULAMA
Ağzınızı tuzlu su ile yıkamak, apseli dişinizin geçici olarak rahatlaması için kolay ve ekonomik bir seçenektir. Tuzlu su, ayrıca yara iyileşmesini ve sağlıklı diş etlerini geliştirir.Tarifler
1- Yarım fincan sıcak musluk suyu ile yarım çay kaşığı softa tuzunu karıştırın.

2- Ağzınızı tuzlu suyla durulayıp çalkalayın. En az iki dakika boyunca yaptığınızın bu karışımın ağzınızın içinde kalmasını sağlayın.

3- Daha sonra ağzınızdaki tuzlu suyu tükürün.

Bu tedavi yöntemini günde 3 defa tekrarlamanız gerekmektedir.

KABARTMA TOZU TEDAVİSİ
Dişteki apse henüz patlamadı ise baskıyı ve acıyı hafifletmek için kabartma tozu çok etkilidir. Cilt zaten apse yüzünde gerilir ve incelir, kabartma tozu ve tuz kombinasyonu apsenin patlamasına ve boşaltılmasına yardımcı olacaktır. Kabartma tozu ayrıca bir antiseptik ve antibakteriyel olduğu için enfeksiyonun yayılmasını önler.

Malzemeler
1 yemek kaşığı kabartma tozu
1 çorba kaşığı tuz
su
pamuk

Hazırlanışı
Kabartma tozu ve tuzu karıştırın bir macun oluşturmak için su ekleyin hafif nemli bir pamuk ile bu macunu apse üzerine uygulayın. 20-25 dakika bekletin pamuğu çıkarmadan önce apseyi tamamen boşaltmak için biraz basınç uygulayın.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
Hindistan cevizi yağı, diş ağrısı ve diş apsesi tedavisinde mükemmel sonuçlar vermektedir. Hindistan cevizi yağındaki lorik asit, iltihaplanmayı azaltır ve enfeksiyonları önler.

Malzemeler
1-2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
ılık su

Yapılışı
Bir diş apseniz olduğu zaman, ağzınızı 15-20 dakika Hindistan cevizi yağı ile yağlayın. Daha sonra ağzınızdaki yağı tükürün, onu yutmayın ağzınızı çalkalayın ve dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın bu tedaviyi günde 2 kez yapmak gereklidir.

KARANFİL YAĞI TEDAVİSİ
Karanfil yağı, diş ve diş etine yakın apse için en etkili ev ilaçlarından birisidir. Güçlü antimikrobiyal aktivitesi mevcut olabilecek her hangi bir enfeksiyonu tedavi eder ve antioksidan içeriği hızlı iyileştirmeyi kolaylaştırır.

Malzemeler
Bir kaç damla karanfil yağı
Diş fırçası

Kullanımı
Bir diş apsesi oluştuğunda dişlerinizi her gün biraz karanfil yağı ile fırçalayın. Enfeksiyonlu alanda uygularken dikkatli olunmalıdır, daha fazla ağrılı olabileceği için bölgeye basınç uygulanmamalıdır. Diş etlerinize de karanfil yağı ile masaj yapmak fayda sağlar. Karanfil yağı ile dişlerimiz ve diş etlerimiz günde iki kez fırçalanmalıdır.

APSE İÇİN ZERDEÇAL
Zerdeçal kökü, diş apsesi tedavisinde de yardımcı olan antiseptik ve antiinflamatuar özellikleri ile bilinir.

Malzemeler
1 çorba kaşığı zerdeçal tozu
1 çorba kaşığı süt veya su

Kullanımı
Zerdeçal ile apse tedavisi için yapılması gereken tek şey zerdeçal tozunu süt veya su ile karıştırıp doğrudan apse olan alana uygulamaktadır. Daha sonra apseli alandaki bu karışımı kurumaya bırakmak gerekir. 25-30 dakika sonra durulama yapılmalıdır. Bu tedavi biçimi cildimizde oluşabilecek apse tedavisinde de yardımcı olacaktır. Zerdeçal tozunu sütle karıştırabilir ve bu içeceği enfeksiyonu iyileştirmek için günde 3 kez içebilirsiniz. Bu macunu günde 2 veya 3 kez uygulamak yeterli olacaktır.

EPSOM TUZU TEDAVİSİ
Epsom tuzu kesinlikle doğal olarak oluşan bir mineraldir magnezyum sülfat, sülfür ve oksijen içeren ve evlerde bir çok alanda kullanılabilen bir inorganik tuzdur. Bu tuzun kullanılabildiği bir çok alan vardır, bunlardan biride apse tedavisidir. Tuz, emerek apse ağrısını hafifletebilir cildinizi yumuşak hale getirir ve enfeksiyonun yavaş yavaş iyileşmesini sağlar aynı zamanda inflamasyonu da azaltır.

Malzemeler
Bir bardak epsom tuzu
ılık su

Kullanımı
Bir kaseyi ılık su ile doldurun ve içine epsom tuzu karıştırın. Etkilenen bölgeyi bu suda 15 ile 30 dakika bekletin, bu tedaviyi günde 3-4 kez tekrarlamak çok fayda sağlar.

ÇEMEN YAPRAKLARI TEDAVİSİ
Ezilmiş çemen yapraklarından hazırlanmış olan bir macun etkili bir diş apsesi tedavisi sağlar. Çemen yaprakları, antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve apseye neden olan veya ağırlaşan mikropları öldürür. Aynı zamanda şişlik ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacak antiinflamatuar da vardır.

Malzemeler
taze çemen yaprakları
su

Kullanımı
Çemen otu yaprakları ile su karıştırılır ve bir macun hazırlanır, apseli bölgeye uygulanır. Kuruması için bir süre bekletilir daha sonra temiz bir bez parçası ile ılık suya batırılır ve karışım silinir. Bu tedaviyi günde 1-2 kez tekrarlamalıyız.

İlginizi Çekebilir : Dişleri Beyazlatmak İçin Doğal Yöntemler

NAR KABUĞU & LİMON TEDAVİSİ
Hepimiz narın sayısız faydaları olduğunu bilmekteyiz, narın kabuklarında da cilt sorunlarının giderilmesinde bir çok fayda vardır. Nar kabuklarının cilt üzerinde antienfektif ve antiinflamatuar etkileri gösterdiği bilinmektedir. Limon ise güçlü antioksidanlara sahip antimikrobiyal bir maddedir.

Malzemeler
bir narın kabuğu
bir çorba kaşığı limon suyu

Kullanımı
Nar kabukları güneşte kurutulur ve dövülerek toz haline getirilir. Bir miktar nar kabuğu tozu macun oluşturmak için limon suyu ile karıştırılır bu macun etkilenen bölgeye uygulanır ve hava ile kurumaya bırakılır daha sonra ise su ile durulanır. Bu tedavi günde iki kez yapılmalıdır.

ÇİĞ KURU SOĞAN
Soğan bitkisi içerisinde bulunan kimyasallar, apseli alanda kan dolaşımını iyileştirerek, iltihabı tedavi eden antiseptik özelliklere sahiptir. Aynı zamanda inflamasyonu azaltmada da yardımcı olur.

Malzemeler
bir soğan dilimi
kumaş parçası

Kullanımı
Soğanın apseli deri üzerine koyup bezle saralım soğan dilimini her 2-3 saatte bir değiştirelim bütün gün boyunca bunu yapmaya devam edelim apse iyileşmemişse ertesi gün tedaviye tekrar devam edelim. Kuru soğan tedavisi ciltte oluşan her apseyi yok etmek için kullanılır ve çok fayda sağlar.

SARIMSAK TEDAVİSİ
Sarımsak; ağrı yöneticisi ve bakteri katili dahil olmak üzere bir çok faydalı tedavi amaçlı eski bir geçmişi olan başka bir doğal çözümdür.

Kullanımı
Taze bir dış sarımsak ezilerek macun haline getirilir elde edilen macun apseli bölgeye sürülür ve ovulur bu işlemin günde bir kaç kez tekrarlanması gerekir.

Diş Ağrısı İçin Çözüm Önerileri : Diş Ağrısına Ev Yapımı Doğal Çözümler TIKLAYIN

Bu yazımızda sizlere evde apse tedavisi ve dişteki apse tedavisi için doğal yöntemleri belirttik. Sizinde uyguladığınız ve olumlu sonuçlar aldığınız doğal yöntemler varsa yorum bölümünden bizlere bildirebilirsiniz.

Bu yazı 60 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak