Ağız Kokusu Sebepleri ve Çözüm Önerileri

Paylaş
 

Her ne kadar ciddi bir sağlık sorunu olmasa da ağız kokusu insan yaşamını olumsuz yönde etkileyen, toplum içerisinde ve günlük aktivitelerinde kısıtlamasına neden olan bir durumdur. Bir çok farklı nedene bağlı olarak ağız kokusu yaşanabilir. Pembe Sihir ekibi olarak sizlere ağız kokusu sebepleri, ağız kokusu için tedavi yöntemleri ve doğal çözüm önerilerini detaylı bir şekilde bulabileceğiniz bir sayfa hazırladık.

Ağız kokusu tedavisi olmayan bir rahatsızlık değildir, bir çok farklı yöntemle hem ağız kokusunu giderebilir hemde oluşmasını önleyebilirsiniz. Dünya genelinde her iki kişiden birinin ağız kokusu şikayeti olduğunu düşündüğümüzde bu durumun sıkça yaşanan bir sorun olduğunu anlayabiliyoruz.

Ağız kokusunun bir diğer ismi ‘halitosis’ olarak adlandırılır. Bu sorunu yaşayan kişiler çok bariz olmadıkça ağzının koktuğunu fark etmez bu nedenle kişilere bu sorunu olduğunu söylemek biraz zor olabilir. Genellikle yemeklerden sonra ve sabah uyanıldığında kendini belli eden ağız kokusunun nedeni ise ağız içinde bulunan bakterilerin nem ile birlikte artmasıdır.

Ağız Kokusuna Neden Olan Etkenler
Ağızda oluşan kötü kokunun bir çok nedeni bulunuyor. Kısa süreli ağız kokuları hızlı bir şekilde tedavi edilebilirken eğer devamlı süren bir ağız kokusu sorunu yaşıyorsanız bu bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Çürük Diş veya Bakımsız Ağız
Çürük dişler ağız kokusuna neden olan en önemli sorunların başında geliyor. Çürük yada apseli dişler ağız içindeki bakteri oluşumunu arttırıyor buda ağız içinde kötü kokuların oluşmasına zemin hazırlıyor.Aç Kalmak
Uzun süreli açlıkta ağız kokusuna neden olmaktadır. Ağzın kuru ve hareketsiz kalması bakterilerin aktif olarak büyümesine neden olur.

Sigara Kullanmak
Bir çok hastalığın nedeni olan sigara aynı zamanda ağız kokusuna da neden olmaktadır. Sigara içen birinin nasıl kıyafetleri ve vücudu ağır bir şekilde kokuyorsa aynı şekilde ağzının içinde oldukça kötü kokmaktadır.

Grip & Nezle
Genel olarak üst solunum yolu hastalıklarında oluşan burun akıntısı ağız içerisinde kötü kokuya neden olmaktadır.

Sabahları yaşanan ağız kokusunu uzmanlar normal olarak değerlendiriyor. Özellikle gece yatmadan önce yenilen yemeğin ardından dişler fırçalanmazsa gece boyunca ağız içinde biriken yemek artıkları hem diş çürümelerine hemde sabahları ağız kokusuna neden oluyor.

Ağzınızın koktuğu anlamak için elinizle ağzını kapatıp nefes verdikten sonra burnunuzla koklaya bilirsiniz.

Ağız Kokusu İçin Çözüm Önerileri
Bu sorun ilk etapta doktora gitmeden de çözülebilmektedir. Bakterileri yok etmek ve oluşumunu önlemek için günde iki kez dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin ayrıca diş sağlığınızı korumak ve ağız kokusunu önlemek için diş ipi kullanabilirsiniz. Ağızdaki bakteriler genellikle dilde bulunur bunun için sadece dişlerinizi değil dilinizi de fırçalamayı ihmal etmeyin.

Bol Su için
Ağız kokusuna neden olan bir diğer faktörde ağız kuruluğudur. Ağızdaki tükürük bezlerini çalıştırmak, bakterileri temizlemek ve diş sağlığı için su tüketimi oldukça önemlidir. Günlük ortalama iki litre su tüketildiğinde ağız kuruluğu ve kokusu büyük oranda azalmaktadır.

Diş Doktoruna Gitmeyi İhmal Etmeyin
Çürük ve kırık dişler, iltihaplı diş etleri ağız kokusuna neden oluyor her ne kadar dişlerimizi düzenli fırçalıyor olsa da yılda bir kere diş doktoruna gitmelisiniz ayrıca altı ayda bir diş fırçanızı değiştirin.

Ağız Kokusuna Doğal Çözümler
Yukarıdaki yöntemlerin yanı sıra bir çok bitki ve doğal alternatiflerde ağız kokusuna iyi geliyor işte ağız kokusuna iyi gelen beş mucize ürün.
Ağız Kokusuna Doğal Çözümler
Limon Suyu
İçerisinde bulunan yararlı asitler sayesinde ağız içinde bulunan bakterileri yok etmeye yarayan limon suyunu bir bardak içerisine döküp gargara yapabilirsiniz yada içeceğinizin içerisine bir dilim limon atarak tüketebilirsiniz.

Karanfil
Karanfili restoranlarda mutlaka görmüşsünüzdür, yemeklerden sonra ağızda oluşan kötü kokuyu önlemekte son derece yararlı olan karanfili ağzınızda bir kaç dakika çiğneyip çıkarın hızlı ve etkili bir yöntemdir.

Rezene
Sadece ağız kokusuna değil üst solunum yolu hastalıklarına da son derece iyi gelen rezene ağız içinde oluşturduğu nem sayesinde kötü kokunun oluşumunu engelliyor.

Kuru Nane
Ağız kokusunun bir diğer nedeni de mide kaynaklıdır. Bir demlik çay içerisine bir kaç dal kuru nane atıp tüketin, bu midenizi rahatlatır ve kötü kokuyu yok eder.

Uzmanından Ağız Kokusunu Gideren Karışım
Gün boyu yediğimiz besinler zaman içerisinde dişlerimizi aşındırır ve diş taşı oluşumuna neden olur. Dişlerimizin arasında kalan bu yemek artıklarını yok etmek için yarım tatlı kaşığı karanfil ile çubuk tarçını cezve içinde kaynatıp sabahları gargara yapın hem ağız kokusunu yok edecek hemde ağzınızda hoş bir tat bırakacaktır.

Bu yazı 78 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak