10 Adımda Sivilcesiz Bir Yüze Sahip Olun

Paylaş
 

Sivilce tehlikeli değildir lakin yüzde iz bırakabilir, insan derisinin yağ bezlerinin altında bulunan gözenekler vardır. Sebum, ciltdeki ölü hücreleri taşır. Foliküller, yağ derisi altında birikmesi sonucuyla tıkanır ve sivilce oluşur.

 1. Yüzünüzü yıkayın.
  Sivilceniz olsun ya da olmasın, yüzünüzü yıkamanız önemlidir. Yüzünüzdeki ölü derileri, cilt yüzeyinde bulunan kirleri ve cilt yüzeyinde bulunan yağı temizlemek için yüzünüzü günde iki kere yıkayın. Sıcak su yerine ılık su ile yıkamanız cildiniz için daha yararlıdır, bunun yanında yumuşak bir yüz temizleyici kullanabilirsiniz. Sert sabun (Deodorant ve Vücut Sabunu) kullandığınız takdir cildiniz zarar görebilir ve tahrişe neden olur.

Sert bez ile yüzünüzü silmekten kaçının. Yavaş bir şekilde ellerinizi temizledikten sonra ya da yumuşak bez ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Yüzünüzü yıkadıktan sonra iyice durulayın ve temiz bir havlu ile yüzünüzü kurulayın. (Kirli/Kullanılmış havlular yüzünüzde bakteri oluşumuna neden olur)

 1. Nemlendirici.
  Birçok Sivilce ürünü cilt kuruluğuna, cilt soyunmasına neden olur bu yüzden nemlendirici ürünler kullanın. Alacağınız bu nemlendirici ürünlerin üzerinde dikkat etmeniz gereken bir nokta da “noncomedogenic” yani “Sivilce yapmayan” etikete sahip olan ürünleri tercih etmeniz. Bu nemlendiriciler yağlı, kuru ve karma ciltler için yapılır.
 2. Reçetesiz satılan Sivilce ürünleri.
  Reçetesiz Sivilce ürünlerini tercih etmeyiniz, bazı ürünler cildinizde yan etki yapabilir. Doktor kontrolünde sivilce ürünü alınız, herhangi bir yan etki sonucunda doktorunuza baş vurunuz.
  Her sivilce ürünü cildinize uygun olmayabilir.
 3. Makyajı azaltın.
  Fondöten, Pudra ve Allık kullanmak kaçının, eğer gün içinde makyaj yaparsanız gün sonunda yıkamayı kesinlikle unutmayın. Mümkünse, kimyasal olmayan makyaj ürünlerini tercih edin. Makyaj ürünlerini satın alırken lütfen etiket kısmında bulunan “noncomedogenic” yani “Sivilce yapmayan” ürünleri satın alınız.
 4. Saçınıza iyi bakın.
  Saçınıza jole gibi yüzünüzde sivilce oluşturacak ürünleri kullanmayınız, çünkü saçınız yüzünüze değdiği zaman bakteri oluşumuna neden oluyor. Saçınızı, yüzünüzü ve cildinizi tahriş olmasını engellemek istiyorsanız, Doktorunuz önerdiği şampuanı ve saç kremini kullanınız. Uzun saça mı sahipsiniz? O zaman saçınızı yüzünüzden çekil.
 5. Yüzünüze dokunmayın.
  Yanak, çene ve alnınıza dokunmaktan kaçının çünkü ellerimiz bakteri yuvası gibidir, gün boyunca temiz olmayan eşyalara/aletlere dokunuruz ve yüzümüze dokunduğumuzda elimizde bulunan bakteriler yüzümüze bulaşır. Bu da iltihaplı bir yüze sahip kişinin yüzünün tahriş olmasına neden olur. Ellerinizi yıkamadan kesinlikle yüzünüzdeki yara ve sivilcelere temas etmeyin.
 6. Güneştan kaçının.
  Güneşin ultraviyole ışınları cildinizdeki iltihap ve kızarıklığa neden olabilir veyahut artış gösterebilir. Bazı sivilce ürünleri cildinizi güneşe daha hassas hale getirebilir. Güneş özellikle saat 10:00 ve 14:00 arası güneşten korunmanızı tavsiye ediyoruz çünkü bu saatlerde güneş tam tepede oluyor. Eğer elinizde mevcut ise Güneşten korunmak için dışarı çıkmadan 20 dakika önce doktorunuzun tavsiye ettiği güneş kremini kullanın. (Tavsiye edilen güneş kremi 30 faktörlü)
 7. Cildinizi besleyin.
  Çoğu zaman çikolata, çekirdek, abur cubur cildinizde sivilce yapabilir bu yüzden yağlı yiyecekler/ürünlerden kaçının. Taze meyve, sebze ve tahıllı ekmek tüketin.
 8. Günlük egzersiz.
  Düzenli egzersiz tüm vücudunuza faydalıdır lakin vücudunuzda tahrişe neden olacak hareketlerden kaçının. Egzersizden sonra ılık duş ile vücudunuzu kirden/terden arındırır.
 9. Stres yapmayın.
  Yapılan bazı çalışmalarda stres nedeni sivilce oluşuma neden olduğunu açıklanmıştır. Bu yüzden stresten uzak durun, sakin kalmaya çalışın.
  Bu durum eğer sivilceniz çıkarsa Dermatolog’a danışın.

 

Bu yazı 73 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak